פוסטה - עורך העיתון החרדי "הפלס" נעצר: "כמו שהיו עוצרים את נחום ברנע"
מופע האימים של ליאור ששון

מופע האימים של ליאור ששון

יוצא "כוכב נולד" שמככב בסרטוני אינטרנט ומחקה זמרים מפורסמים נעצר בחשד להטרדה מינית ותקיפה של…

מעבדה מהסרטים

מעבדה מהסרטים

השחקן והמוזיקאי רמי דוידוף חשוד בגידול 15 שתילי מריחואנה בדירה שכורה בתל אביב. הודה וטען…

עו"ד וינרוט הודה בערעור: קובי פרץ שיקר לבית המשפט

עו"ד וינרוט הודה בערעור: קובי פרץ שיקר לבית המשפט

הסנגור תקף בחריפות את קו ההגנה הקודם ואמר: "אנחנו מסכימים שקובי פרץ לא אמר אמת…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

עורך העיתון החרדי "הפלס" נעצר: "כמו שהיו עוצרים את נחום ברנע"

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

ראשי העיתון חשודים בסחיטת המפרסמים הגדולים במשק, ביניהם תנובה ובנק הפועלים, ובהפעלת קו הטרדות ואיומים כנגד מנהלי החברות עקב "קיפוח עיתונם".  המשטרה: "בשיחות למנהלי החברות נשמעו ביטויים שלא היו מביישים משפחות פשע"

hapeles3
אחד המעצרים בפרשה (לסרטון המלא של המשטרה -לחצו כאן)

עורך העיתון החרדי "הפלס", מנכ"ל העיתון, בכירים במערכת וגורמים הקשורים אליהם נעצרו בחשד להטרדה, פגיעה בפרטיות וסחיטה באיומים של מנהלים בכירים במשק, על מנת שיפרסמו בעיתון. בין החברות שהתלוננו על סחיטה ואיומים על ידי אנשי העיתון נמנות אסם, קוקה קולה, בנק הפועלים, תנובה, שטראוס עלית, וגם חברת חשמל, חברות ממשלתיות נוספות ובעלי משרדי פרסום. בנוסף, התקבלו לאחרונה תלונות על הטרדות של אנשי העיתון גם כנגד ראשי משרד הביטחון.

ברקע הפרשה - מאבק פוליטי מר בין פלגים יריבים בעולם החרדי-הליטאי, שכתוצאה ממנו נוסד עיתון "הפלס" לפני חמש שנים. לאחר מותו של מנהיג הציבור הליטאי, הרב יוסף אלישיב, קמו שני טוענים ל"כתר" ירושתו. מחנה המיעוט, בראשות הרב שמואל אוירבך, סירב להכיר במנהיג הזרם המוביל, הרב שטיינמן, וכתוצאה מכך תומכיו הסירו תמיכתם בעיתון הוותיק "יתד נאמן", פרשו והקימו את "הפלס". הפלג הליטאי המזוהה עם העיתון החדש נחשב אולטרה-שמרני ומיליטנטי. פלג זה הוביל גם בחודשים האחרונים את ההפגנות וחסימות הכבישים במחאה על כליאת בני ישיבות המסרבים להתגייס לצה"ל.

hapeles

לטענת המשטרה, אנשי העיתון הפעילו מערך סחיטה במטרה ללחוץ על החברות הגדולות במשק, המפרסמות מזה שנים בבטאון המחנה היריב "יתד נאמן", לפרסם בעיתונם ובמקביל להפסיק לפרסם בעיתון היריב. לצורך זה הפעיל העיתון, לטענת המשטרה בהנחיה ישירה של עורכו הראשי נתן גרוסמן, קו טלפוני שכונה "קו המאבק", בו קרא לציבור תומכיו להתקשר בהמוניו לבכירי החברות במשק, תוך פרסום מספרי הטלפון הפרטיים והדוא"ל שלהם, עד ל"הכנעתם". כמו במתקפת סייבר, מספר שיחות הטלפון שנעשו לחברות ולמנהליהן נועד לכאורה להביא ל"קריסה". מבחינתו של העיתון, הוא ניהל מאבק הישרדותי, לטענת עורכיו - על רקע "חרם מודעות" שנכפה עליו בהשפעת יריביו מהעיתון הגדול יותר.

לדברי המשטרה, מנהלים בכירים בחברות התלוננו על קבלת מאות שיחות ביום שדרשו מהם להשקיע בפרסום בעיתון "הפלס": "מדובר בהטרדות בלתי פוסקות, שמשבשות את מהלך החיים התקין. ראשי החברות מדווחים על 100 וגם על 300 שיחות דרישה ואיום ביום. החשודים עוקבים אחרי הפרסומות ב'יתד נאמן', ודורשים פרסום אצלם". במהלך החקירה נאספו ראיות, לטענת המשטרה, לפיהן ראשי העיתון, כולל המנכ"ל והעורך הראשי מעורבים במהלכי הסחיטה ונותנים הנחיות למנהלי הקו הטלפוני של "המאבק".

בקו המדובר, שדרנים קראו בהודעות מוקלטות לתומכי העיתון לפנות בכל יום לחברה אחרת, ומסרו מספרי טלפון ומיילים של מנהלים ובני משפחותיהם עם ציון "מדד ההטרדה" - מספר השיחות וההודעות שיש לשגר אל ה"יעדים" באותו יום. לטענת משטרת ירושלים, בחלק מהשיחות למנהלי החברות, נשמעים "איומים וביטויים שלא היו מביישים משפחות פשע שסוחטות בעלי עסקים". בשולי הפרשה, על רקע המחאות כנגד גיוס לצה"ל, נטען כי נעשו נסיונות להטריד גם את ראשי משרד הביטחון, סגן שר הבטחון ועוד.

hapeles2 
 המשטרה גם תפסה מחשבים

אתמול (18.4) עיכבה המשטרה 28 חשודים, והביאה 11 מהם לבית משפט. לפני שנתיים נערך גל מעצרים בחשדות זהים, ואף הוגש כתב אישום נגד חלק מהמעורבים שנעצרו כעת שנית, אך הפעם החקירה עלתה מדרגה, עם מעצרו של עורך העיתון כאמור.

גרוסמן שמר על שתיקה במהלך חקירתו. סנגורו, עו"ד יאיר גולן, הזהיר כי פשיטת המשטרה על מערכת העיתון, מעצר עורכים והחרמת 17 מחשבים מהמערכת, תביא בפועל להשבתתו ושיתוקו. "שערורייתי בעיניי שעושים שימוש במשטרה לצרכים פוליטיים של חיסול עיתון", אמר עו"ד גולן, "מדובר באדם שנחשב במשך 40 שנה לאחד העורכים המוערכים ביותר בעולם העיתונות החרדי. זה כמו שמחר בבוקר יעצרו את נחום ברנע... זה סדר הגודל. גם לעיתון שנוי במחלוקת יש זכות קיום בעולם העיתונות. יש כאן ניסיון בוטה לפגיעה בחופש הביטוי ונסיון לסגור עיתון. הציבור שמחזיק את העיתון לא ייתן לזה לקרות".

עו"ד גולן הוסיף: "כפי שנציג המשטרה ציין, מדובר במאבק פוליטי, מכוער וקשה בין פלגים שונים בעולם החרדי, ואי אפשר להתעלם מכך שמדובר במאבק הדדי בתחומים שונים. בית המשפט צריך להבין שמדובר גם במאבק כלכלי, פרסום וקיפוח של העיתון שלנו, כששני הצדדים מפעילים לחץ על מפרסמים זה כלפי זה, כדי למנוע פרסום מהצד השני". מעצרו של עורך "הפלס" הוארך עד 20 באפריל.

הרב אברהם טריגר, המפעיל לפי החשד את "קו המאבק" הטלפוני, נעצר עד 25 באפריל. נגד טריגר תלוי ועומד כבר כתב אישום בגין הטרדות באמצעות מתקן בזק, כאמור בעקבות חקירה קודמת באותו עניין מלפני שנתיים. סנגוריו, עורכי הדין ישראל קליין ואריאל פיצ'וטקה ממשרדו של עו"ד אביגדור פלדמן, אמרו כי הרב טריגר הוביל באמצעות הקו "מחאה לגיטימית של ציבור המונה 20 אחוז מהקהילה החרדית ודורש שלא יחרימו אותו".

חשוד נוסף, חיים יברוב, הקים מאגר מידע עבור "קו המאבק" ובו פרטים של מנהלי החברות. הסנגור, עו"ד שלום בן שבת, אמר כי "כל הפרטים היו באינטרנט". חשודים אחרים, בהם שבתאי פיין (החשוד בשידור ב"קו המאבק"), נתנאל שטמפפר ושמואל אלישוב, טוענים כי מחו נגד העוול שנגרם ל"מגזר".

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement