פוסטה - מחדל אברמוביץ של משטרת תל אביב
מופע האימים של ליאור ששון

מופע האימים של ליאור ששון

יוצא "כוכב נולד" שמככב בסרטוני אינטרנט ומחקה זמרים מפורסמים נעצר בחשד להטרדה מינית ותקיפה של…

מעבדה מהסרטים

מעבדה מהסרטים

השחקן והמוזיקאי רמי דוידוף חשוד בגידול 15 שתילי מריחואנה בדירה שכורה בתל אביב. הודה וטען…

עו"ד וינרוט הודה בערעור: קובי פרץ שיקר לבית המשפט

עו"ד וינרוט הודה בערעור: קובי פרץ שיקר לבית המשפט

הסנגור תקף בחריפות את קו ההגנה הקודם ואמר: "אנחנו מסכימים שקובי פרץ לא אמר אמת…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

מחדל אברמוביץ של משטרת תל אביב

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

השוטרים שהסתערו על שכונת ג'סי כהן בגלל גרפיטי שכוון נגדם לא נקפו אצבע נגד עופר גולן, איש הימין הקיצוני שגידף והטריד את העיתונאי אמנון אברמוביץ לעיניהם ביציאה מהמשפט של אלאור אזריה, אז מה אם רק לפני שבעה חודשים גולן הורשע בתקיפת יועצת פוליטית וקיבל מאסר על תנאי

 golan ofer abramovitch amnon
 עופר גולן תוקף מילולית את אמנון אברמוביץ (צילום מהסרט "כולם בשביל אחד")

בית הדין הצבאי ביפו לפני מספר שבועות. העיתונאים אמנון אברמוביץ ועמית סגל מצלמים ל"ערוץ 2" סרט על המתח הפוליטי והחברתי אשר מבעבע לכדי רתיחה סביב משפטו של החייל אלאור אזריה, פרשה שיש בה כל היסודות של פוטנציאל נפיץ המאיים לגלוש למחוזות אלימים. במקומות כאלה עיתונאים מהווים לא פעם מטרה ראשונה, והפרשן המוערך של חדשות ערוץ 2 חש זאת על בשרו.

התמונות מוכרות. פעיל ימין קיצוני בשם עופר גולן הגיח לעבר אברמוביץ וסגל ביציאה מבית הדין, התקרב כדי טווח נגיעה מאחוריהם ונופף בידיו בצעקות אימים כלפי אברמוביץ: "חבל שהטנק לא שרף אותך למוות, בוגד!". ההתקרבות המהירה והנפת הידיים חילצה תגובה אינסטינקטיבית מעמית סגל שהרגיש כי האירוע על סף הרמת ידיים אלימה, ושלח יד לעבר חזהו של גולן בנסיון לאותת לו שיבלום. 

"לך, בוגד, אתה בוגד בעם שלך יא זבל! תתבייש!", גולן המשיך לצרוח תוך שהוא מנופף בידיו עם חפץ כהה כלשהו שאסף מהרצפה וחזר על הייחולים למותו של אברמוביץ אשר נכווה קשות במלחמה לפני עשורים. "חבל שלא נשרפת למוות! בגלל העוכר הזה, בגלל איזה אפס כזה, החייל נמצא בכלא". גולן וכמה פעילים שסביבו המשיכו לדלוק אחרי אברמוביץ וסגל עד שמספר שוטרים אשר היו במקום הואילו לחצוץ פיזית בין שני העיתונאים לבין קהל המאיימים המתלהמים.

בראיונות לאחר האירוע, אמרו סגל ואברמוביץ כי מדובר ב"חוליגן אלים ומסוכן". אברמוביץ שהעדיף לא להמשיך להתבטא פומבית, ואף לא הופיע בתוכנית "אולפן שישי" בליל שבת האחרון לאחר שידור הסרט, סיפר לאנשים ששאלו אותו כי הוא חש איום של ממש. "זה לא חופש ביטוי", הוא אמר לעמיתיו, "הרי המשטרה התערבה בשטח, והפרידה פיזית, כי הבינה שיש פה אירוע שהוא על סף אלימות".

 golan ofer hatzinor 330 330
 עופר גולן (צילום מתוך התוכנית "הצינור")

אטימות המשטרה

אין אחד מבין צופי הטלוויזיה, בוגרי ההסתה שהובילה לרצח יצחק רבין, שלא שאל את עצמו את השאלה, מדוע גולן לא עוכב ואף לא זומן כלל לחקירה אחרי האירוע? אפילו מהדורות ערוצי הטלוויזיה שהרבו לעסוק באירוע בשלל תוכניות האקטואליה, לא באמת התעכבו על הסוגייה המטרידה הזו של אוזלת היד המשטרתית.

יש האומרים כי הביטוי "תישרף" וייחולי מוות, הם אולי מכוערים אך אינם מצדיקים חקירה בכל מקרה. אכן, על הטרדות והעלבות לא עוצרים במדינת ישראל, אלא אם כן מישהו במחוז תל אביב נפגע למשל מאיזה כתובת גרפיטי שרוססה נגדו, או אז מותר ל"כחולים" להטריד שכונה שלמה, ובתנאי שזו שכונת עוני של מוכי גורל כפי שקרה השבוע בשכונת ג'סי כהן בחולון. אגב, גם נגד אוהדי כדורגל שמטרידים ננקטים הליכים פליליים, שני אוהדי מכבי תל אביב אשר שלחו סמסים עם קללות למאמן בני סכנין יוסי אבוקסיס נעצרו זמן קצר לאחר המשחק בעונה  שעברה ורק השבוע הוגש נגדם כתב אישום.

עו"ד פיני פישלר, לשעבר יו"ר ועדת משטרה בלשכת עורכי הדין, סבור כי "המשטרה מגלה אדישות ועצימת עיניים כאשר היא אינה מזמנת את גולן לחקירה, ואפילו לא למסירת עדות. האדישות ועצימת העיניים הן בדיוק ההיפך מ'המניעה המצבית' עליה מדבר המפכ"ל אלשיך, והן מזמינות אירועים כאלו גם בעתיד, מקום בו אין התערבות, ובמיוחד כשמדובר באדם שכבר הורשע בעבירה דומה והוא שור מועד".

בתגובה לשאלה מדוע לא נפתחה חקירה בעקבות הטרדה ואיום על עיתונאי בחצר בית המשפט נמסר ממשטרת ישראל: "כלל, חומרים המגיעים למשטרת ישראל נבחנים על ידי הגורמים המקצועיים וההחלטה בעניינם מתקבלת על ידי הגורם המוסמך. ככל שהדברים האמורים מעוררים שאט נפש, אלו נבדקים באופן מקצועי ונבדק האם אלו מהווים עבירה פלילית. מטבע הדברים איננו נוהגים לפרט אודות מקרה פרטני זה או אחר והמענה לא יימסר באמצעות התקשורת".

בשיחה עם מקורביו תהה אמנון אברמוביץ, "איך קורה שאדם אשר רק לפני שבעה חודשים הורשע באיומים ותקיפה על רקע פוליטי, לא נחקר במשטרה באירוע דומה בו השוטרים בשטח דווקא כן הבינו שיש אירוע על סף האלימות הפיזית. מדוע הבחור הזה לא נחקר לאחר מכן ועד לרגע זה? למה השוטרים במקום התערבו כדי למנוע אלימות, והממונים עליהם לא דואגים שהוא ייחקר מאז?".

אברמוביץ, שידוע כמי שחשף אחרי רצח יצחק רבין את העובדה שאבישי רביב, מתלהם ימני קיצוני נוסף, היה סוכן של השב"כ שנשא את הכינוי "שמפניה", יכול להניח שאולי גם גולן זוכה להגנה משטרתית כי הוא משרת מישהו באגף היהודי של השב"כ או משטרת ישראל. 

segal amit abramovitch amnon golan ofer 
 עמית סגל בין גולן לאברמוביץ' (לקטע המלא - לחצו כאן)

ההרשעה של גולן

כך או כך, הסיטואציה מקוממת עוד יותר כאשר מתברר כאמור שזה לא האירוע הראשון בו גולן מעורב בתקרית עם ניחוח של הטרדה, איומים ואלימות על רקע יהודי לאומני. לפני שבעה חודשים הורשע גולן באירוע של אלימות ממש - תקיפה של הדוברת לשעבר של הרשימה הערבית המשותפת, יהודיה דעתנית בשם אמילי מואטי.

במרץ 2015, זמן קצר לפני לפני הבחירות האחרונות, הוזמנה ח"כ חנין זועבי לפאנל חברות כנסת במכללה למשפט ועסקים ברמת גן. לכנס הגיעו גם עשרות מפגינים שנענו לקריאת איש הימין הקיצוני ברוך מרזל, מתנועת "עוצמה יהודית". אחד הפעילים התקרב באולם לזועבי, שפך עליה כוס מים ופוצץ את האירוע. בחוץ המתינו עוד עשרות פעילים משולהבים שהצטרפו למהומה. ביניהם, גולן (47) מראשון לציון. אשת יחסי הציבור אמילי מואטי, שהיתה אחת מדוברות הרשימה הערבית, יצאה מהאולם וספגה מטר קללות ואיומים. גולן שאחז דגל ישראל בידו, הניף את מוט הדגל והטיח בראשה.

עקב האירוע הזה הוא הועמד לדין ורק לפני שבעה חודשים נגזר דינו בתיק זה. בתחילת ההליך, הפרקליטות הפגינה התייחסות חמורה למעשה שתואר בכתב האישום כ"תקיפה על רקע פוליטי, ללא התגרות מוקדמת, תוך פגיעה חמורה בהליך הדמוקרטי וחופש הביטוי". בסופו של עוד הליך נרפה, המשפט נחתם בהסדר טיעון מקל אליו הגיעו בברכת הפרקליטות, וסעיף העבירה שונה מ"תקיפה הגורמת חבלה ממשית והתפרעות" ל"תקיפה סתם". 

בתסקיר שירות המבחן נכתב כי גם לאחר שהנאשם הודה פורמלית באישום, הוא שלל כי הפעיל אלימות פיזית מכוונת, וסירב להביע אמפתיה או לפצות את המתלוננת. "אני יודע שטעיתי", אמר גולן בבית המשפט, "הטעות שלי היחידה היא שנגררתי להתגרות שלה".

הפרקליטות דווקא כן הסתפקה ב"לקיחת האחריות" הפורמלית של גולן, הגם שבבית המשפט היא התבטאה בכך שהוא טען כי מואטי, היועצת המתלוננת שהוא היכה עם הדגל, היא זו שהתגרתה בו. אגב, בראיונות לעיתונות הוסיף גולן: "הנפתי את הדגל לעברה, לא היכיתי... למחוק חיוך של בוגד במדינת ישראל זו מצווה על כל יהודי".

השופט צחי עוזיאל מבית משפט השלום בתל אביב הצטרף לעמדה הסלחנית של הפרקליטות, הוא גזר על גולן שלושה חודשי מאסר על תנאי בלבד למשך שלוש שנים וקנס של 1,200 שקל. השופט נימק זאת ב"נטילת האחריות מצד הנאשם והרקע הנורמטיבי ממנו הוא בא", וזאת למרות שבפניו היה הרשום הפלילי של גולן, בו היה כתוב כי רק ב-2012 הוא הורשע בהעלבת עובד ציבור.

muati amilly 
 אמילי מואטי

מה הפלא, איפה, שפרקליטו, עו"ד איתמר בן גביר, פעיל ימין קיצוני נוסף, מתח ביקורת על שירות המבחן עקב התסקיר בו נקבע  כי קיים סיכון שגולן ישוב להתנהל באלימות עקב השתתפותו בהפגנות והתפרעויות. "החופש להפגין הוא חופש הביטוי, שירות המבחן לא מבין מה זו דמוקרטיה", טען בן גביר.

כאמור, מואטי היא אשת יחסי ציבור. לפני שעשתה את קמפיין הבחירות עם הרשימה המשותפת היא עבדה בבחירות קודמות עם פוליטיקאים כמו ציפי לבני, ואף היתה חברה בצוות הקמפיין של ראובן ריבלין לנשיאות המדינה. למכת הדגל על ראשה בפתח המכללה ברמת גן קדמו קללות כמו "בוגדת", "זונה של ערבים" ו"שיפתחו אותך בעזה".

"כשראיתי את גולן תוקף, שוב, את אברמוביץ, כעסתי על עצמי", אומרת מואטי בשיחה עם "פוסטה" על האירוע עם אברמוביץ. "כעסתי כי אחרי שגולן תקף אותי, אנשים אמרו לי: תתבעי אותו אזרחית. ויתרתי, כי חשבתי שהוא קורבן. למה קורבן? כי לתפיסתי אנשים שמוצאים בית חם בחיק הלאומנות הם קורבנות של החברה. כשיש לך חיים מלאים, ואנשים שאוהבים אותך ואתה אוהב אנשים, אתה לא הולך לאירועים פוליטיים כדי לקלל ולהכות אנשים. הבנתי שטעיתי".

 

 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement