פוסטה - "התיקון הכללי" לפי עינת הראל
"התיקון הכללי" לפי עינת הראל

"התיקון הכללי" לפי עינת הראל

מעבדות בזנות לחירות רוחנית בפייסבוק ובכלא – "המדאם" של תל אביב הפעילה בתי בושת בהם…

אפקט שרון פרי וחוק הסרטונים החדש

אפקט שרון פרי וחוק הסרטונים החדש

הנחיה חדשה של פרקליט המדינה מתייחסת לעבירות הפצת סרטונים מיניים: גם קטינים ללא עבר פלילי יועמדו…

זונות וזנאים - כאן ולעולם

זונות וזנאים - כאן ולעולם

לא כל הזונות נחטפו מכפרים במזרח אירופה או גדלו בשכונות מצוקה והתמכרו לסמים, העולם מלא…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

"התיקון הכללי" לפי עינת הראל

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

מעבדות בזנות לחירות רוחנית בפייסבוק ובכלא – "המדאם" של תל אביב הפעילה בתי בושת בהם עבדו עשרות נשים בזנות אבל חזרה בתשובה לפני שנשפטה ל-44 חודשי מאסר, עונש שהיא מערערת עליו לבית משפט העליון * ומה סיפרה על עיסוקיה של הראל חברתה הטובה, הסנגורית עו"ד קטי צווטקוב

harel einat facebook 400 552
קוסמטיקאית וברסלבית. עינת חנה הראל
(צילום מפייסבוק)

פעמיים בהפרש של עשר שנים, ובאותו תאריך בדיוק, נשפטה למאסר עינת הראל, ה"מדאם" של תל אביב. הפעם הראשונה היתה ב-14 מרס 2007, אז היא הורשעה בסרסרות וניהול מקום לזנות בדירה ברחוב בן יהודה ונשפטה לשמונה חודשי מאסר אותם ריצתה. באותו תאריך בדיוק אבל כעבור עשור, ב-14 מרס 2017, היא הורשעה שוב בסרסרות וניהול מקום לזנות באותו מקום ברחוב בן יהודה, שבמשך שבע השנים מאז הפך למכון מפואר, ובעבירות על חוק איסור הלבנת הון. הפעם היא נשפטה ל-44 חודשים בכלא, אותם היא אמורה להתחיל לרצות בשבועות הקרובים.

יד האלוהים? מאז החקירה הפלילית האחרונה והשבתת בתי הבושת שניהלה עד 2014, הראל בת ה-52 חזרה בתשובה לאחר יותר מ-20 שנה בעולם הזנות.

"התיקון הכללי מסיר כתמים מהנשמה. רבינו מטהר אותנו מכל הכתמים", כתבה הראל בדף הפייסבוק שלה לאחרונה כאשה דתיה שהצטרפה לזרם ברסלב. זה היה מעט אחרי סדרת ראיונות שנתנה עם הגשת האישומים נגדה ב-2015, ומכריה אומרים כי בניגוד לעבריינים אחרים, "אצלה זה אמיתי, זו הדרך שלה להתנקות מבפנים".

הראל, תושבת רמת אביב, הורשעה בחודש שעבר בניהול בתי זונות בתל אביב משנת 2006. היא הודתה בהעסקת עשרות נשים בדירה ברחוב בן יהודה, עד שמונה נשים בכל משמרת. עוד היא הודתה, כי לאחר שהמקום נסגר בפשיטה משטרתית היא העבירה את הפעילות לדירה נוספת שרכשה ברחוב וולפסון ולדירה שכורה ברחוב הירקון. כל אשה עובדת קיבלה בין שניים ל-20 לקוחות ביום, וכל לקוח שילם 200 עד 280 שקל לביקור.

shofet kra jorge od kenig boaz new 200 200
שופט ג'ורג' קרא עו"ד בועז קניג

עליית המדרגה בתקיפה הכלכלית של המשטרה באה לידי ביטוי בכך שגם יחידת "יהלום" של רשות מסים נטלה חלק מרכזי בחקירה ובכתב אישום. על פי עדויות הנשים העובדות, ומכפלת השנים במספר החדרים והלקוחות, הגיעו שם למסקנה כי המאדם גלגלה סכום דמיוני של 47 מיליון שקל. במסגרת הסדר הטיעון "התכווצו" ההכנסות שיוחסו לה ב-90 אחוז, ויחולטו 1.2 מיליון שקל שנתפסו בחשבונות בנק שלה.

"הם לעולם לא היו מוכיחים את הסכומים שנטענו", נוהגת הראל לומר למקורביה, ומצביעה על כך שמכל ההכנסות והרווחים שלה לכאורה ידוע על דירת יוקרה אחת בצפון תל אביב, דירת המגורים שלה אשר מוערכת בארבעה מיליון שקל. באמצעות עו"ד בועז קניג, הראל מבקשת כעת לבטל את ההסדר שכלל גם את עונש המאסר. לטענתה, הסנגור הציבורי שייצג אותה דחק בה להודות במסגרת הסדר טיעון, ולאחר מכן גם בהליך הגישור שניהל השופט גלעד נויטל מבית משפט המחוזי. הבקשה נדחתה על ידי השופט ג'ורג' קרא לפני מתן גזר הדין, אך הסנגור הנוכחי שלה, בועז קניג אשר ייצג אותה גם לפני עשור, מכין בימים אלה ערעור על ההחלטה לבית משפט העליון.

"לימוד חומר החקירה והפרוטוקולים מבית המשפט אל מול העונש מלמד על עיוות דין קשה, העיניים רואות אך הראש מסרב להאמין", אומר עו"ד קניג. "הגברת הראל הובלה לעריכת הסדר טיעון בעייתי אשר כלל בתוכו עונש מאסר ממושך וקנס כבד, שני אלמנטים שאינם דומים לרף הענישה, בפרט אם נבחן את העונשים אשר הושתו על שותפיה לכתב האישום".

nachshoni ronen
מחלק מוסר, רפ"ק רונן נחשוני
(צילום מפייסבוק)

דוברת הנשים בזנות

"אם הייתי עושה עבודה לאוניברסיטה על עולם הזנות, עינת הראל היא האשה שהייתי פונה אליה", אמר בבית המשפט ראש מחלק מוסר לשעבר בימ"ר תל אביב, רפ"ק רונן נחשוני. הקצין הבכיר סיפר כי לפני כמה שנים פנה אליו הסוציולוג, ד"ר יואב סנטו, שערך עבור משרד הרווחה סקר לאומי על תופעת הזנות בישראל. סנטו ריאיין מאות נשים עובדות וביקש ממפקד מחלק מוסר "המלצה" על דמויות מובילות בתחום.

נחשוני שלח אותו להראל אותה הכיר משנים של "חיכוך" משני עברי המתרס, מה שהוליד סוג של הערכה, הדדית יש לומר. "הראל אשה אינטליגנטית, עם ראש על הכתפיים, וזה לא כל כך ברור בעולם בו אנו עוסקים", אמר על דוכן העדים, לדבריו היא היתה "דוברת" של הנשים העובדות בזנות אשר נהגה גם להגן על זכויותיהן מול המשטרה והרשויות.

הביוגרפיה האישית והמקצועית של הראל מחזקת את עדותו של נחשוני. בראיונות לתקשורת בעבר היא סיפרה כי גדלה בנתניה למשפחה בת שש נפשות והתייתמה מאמה כשהיתה בת שמונה. היא נישאה לאדם אמיד, בעל חברה לעבודות עפר, אך אחרי מספר שנים התגרשה ונקלעה למצב כלכלי קשה. את הכניסה לעולם הזנות כבר בשנת 1993 תיארה בעבר לא פעם כהחלטה שקיבלה מתוך בחירה, כדי לפרנס את ילדיה.

האמנם בחירה חופשית? "אנחנו עם שלם של נשים, ברובנו אמהות חד הוריות שלא עומדות בתשלומים ורוצות להבטיח לילדיהן עתיד טוב יותר", אמרה לפני שנתיים בראיון ל"אולפן שישי" של ערוץ 2. "מתייחסים אלינו כמו לעברייניות או נשים שאינן אחראיות למעשיהן, אבל זו ההעדפה שלנו, במקום לעבוד בעבודות מזדמנות, לקבל 4,000 שקל ולא לגמור את החודש".

מכריה מתרשמים מאשה חזקה ודעתנית, כפי שאפשר לצפות ממי שניהלה לכאורה בתי בושת, אך גם רהוטה ושונה מהסטריאוטיפ – כזו שבדרך התבטאותה ניכרת השכלה אקדמאית בהשפעת לימודי משפטים אותם החלה לפני עשור, אך לא סיימה.

בזכות אופיה הדומיננטי היא הפכה למנהיגה ומנהלת. זהו גם קו ההגנה בו נקטה במשפטה, היא הסבירה כי אכן "צמחה" להיות מארגנת ומנהיגת זונות המסייעת להן בעניינים שונים, מייצגת אותן מול הרשויות ומנסה לקדם אותן ואת ואת העסק ממנו הן מתפרנסות, אך היא הקפידה לציין כי עשתה זאת באופן וולונטרי ולא כבוסית או מנהלת, בטח לא סרסורית או "מדאם". הראל בסוג של אידאליזציה עצמית תיארה את תפקידה כמעין מדריכה או "אם גדולה" של הבנות, וטענה כי בתי הבושת בהם עבדה נוהלה במשותף עם הבנות. "הדבר היחיד שעשיתי הוא להילחם בשבילן", היא נוהגת לומר.

harel einat chanal 2
הראל בראיון לחדשות ערוץ 2

המודל השיתופי

לפני כשנה, בעקבות עתירת נשים אשר עבדו בזנות בבית בושת ברחוב יצחק שדה, השופט איתי הרמלין מבית משפט שלום בתל אביב פסק, כי אין לבצע אכיפה נגד בתי בושת אשר יופעלו באופן עצמאי ושיתופי על ידי קבוצת נשים, בתנאי שהמקום יושכר על ידי הנשים במשותף, או על ידי אישה אחת אשר תזמין אחרות להצטרף אליה. "כל עוד הזנות מותרת בישראל... דחיקתן של נשים אל הרחוב היא פגיעה בכבוד האדם שלהן", כתב השופט הרמלין. "מתן פרשנות לחוק, שלפיה כל עיסוק בזנות בתוך מבנה מוליד עבירה, היא פרשנות לא חוקתית שיש לדחותה".

פסק הדין הזה טלטל את לובי הנשים המתנגדות לזנות, אבל הראל טוענת שכבר מתחילת הדרך זה בדיוק היה הטיעון שלה, שבית הבושת שלה הציע חדר מלון, שהעובדות במקומותיה לא נדרשו לשלם עבור סרסרות אלא הפקידו סכום שנקבע מראש עבור תנאי העבודה וחדרים שסופקו להן. "המודל השיתופי" לו טענה הראל נדחה על ידי התביעה, ובמסגרת הסדר הטיעון נקבע כי תפקידה היה כמעסיקה סרסורית.

לפי הנרטיב של הראל, נשים נרקומניות העובדות בזנות עבור מנת סם, או נשים מנוצלות שנופלות קורבן לסרסורים אלימים, הן המיעוט. לדעתה, מרבית העוסקות בתחום הן נשים אותן היא מכנה נורמטיביות. "לא צריך לרחם עליהן, הן לא מסכנות", טענה הראל באוזני מקורביה, "הן רוצות לעבוד, הן עובדות מרצונן, איש אינו מכריח אותן. כשבחורה מתקשרת, אומרים לה ישר במה מדובר, לא מספרים לה סיפור שזה משהו אחר".

shofet harmelin itay
שופט איתי הרמלין

סקר על תופעת הזנות בישראל מטעם משרד הרווחה והמשרד לבטחון הפנים שפורסם לפני שנה מאושש את טיעוני "השטח" של הראל. לפי הסקר, רק שבעה אחוזים מבין 600 יצאניות שרואיינו ציינו כי כניסתן לזנות נבעה מהתמכרות לסמים. חמישה אחוזים ציינו פגיעה מינית בעברן. 19 אחוזים נכנסו לזנות בהיותן קטינות. לעומת זאת, כ-70 אחוז הן אמהות לילדים אשר אמרו כי החלו לעסוק בזנות כתוצאה ממצוקה כלכלית.

בישראל הזנות חוקית אך החזקה וניהול בתי בושת אינם חוקיים. "המצב הזה הוא תוצאה של ירושה מהחוק האנגלי", הסבירה הראל. "תחילה גם הזנות היתה לא חוקית, עד שקמו התנועות הפמיניסטיות ודיברו על זכותן של נשים על גופן, אף אחד לא יכול לאמר להן אם לעבוד או לא. כהרגלן, הנשים לא ידעו לסיים. ברגע שקיבלו את הזכות לעבוד בזנות הן שכחו לדאוג לזכויות ותנאי עבודה, ומאז איש לא הסדיר זאת. בכל מדינה בה הזנות חוקית גם הניהול וההחזקה חוקיים. תחשוב על סנדלר שמותר לו לתקן נעליים, אבל אסור שתהיה לו סנדלריה".

הראל סבורה כי הסדרה חוקית מלאה של הזנות היתה מועילה גם לפי הגישה השמרנית והפמיניסטית החדשה אשר מתנגדת לזנות, משום שאם כל עובדת היתה נדרשת לרישום במשרד הבריאות, הרבה פחות נשים היו עובדות בתחום, והעובדות היו מוגנות.

"דווקא אנחנו שעשינו את העיסוק בזנות נקי ומסודר – אנחנו האויבות של הפמיניסטיות והמשטרה", אמרה הראל למכריה בעקבות הרשעתה, והסבירה: "החדרים והסרסורים בתחנה המרכזית עובדים כל הזמן, כמעט באין מפריע, כי הממסד אינו מוטרד מכך שדימויו של העיסוק יהיה כפני הנרקומניות וזונות הרחוב. מה שמפריע לארגוני הנשים הוא 'שדרוגו' של המקצוע לאפשרות בה ייתפס כעיסוק נקי ולגיטימי הנובע מאפשרות בחירה".

בהמשך לכך היא ספרה לאחד ממקורביה: "השוטר האחרון שחקר אותי בתיק, אמר לי: 'אני יושב איתך כמה שעות, מחפש את הבן אדם שסיפרו לי עליו ולא מוצא'. ואז בסוף החקירה, הוא אומר: 'במשך כל הזמן מנקרת לי בראש השאלה, את יכולה להגיד לי למה הן – הזונות – עובדות בזה?'".

באחד מתיקיה הקודמים, לפני 10 שנים, הואשמה הראל בסחיטה באיומים של אשה אשר עבדה בנקיון וטענה כי הראל אילצה אותה להיכנס לחדר ולעבוד גם בזנות. הראל, שיוצגה אז על ידי עורכי הדין ציון אמיר ובועז קניג, שכרה חוקר פרטי שעקב אחרי ה"מנקה" ותיעד אותה עובדת בבית זונות אחר. לאחר שהראיה הזו נחשפה חזרה בה הפרקליטות מהאישום.

harel einat free
הראל בתקופת "הזוהר"

אדם שהחטיא

לפי הפרסומים בדף הפייסבוק שלה, לפרנסתה עובדת הראל כיום, כקוסמטיקאית. בגלגולה החדש, מאז התנתקה מעולמה הקודם על רקע ההליך הפלילי לפני שלוש שנים, הראל הקוסמטיקאית היא גם אשה "מתחזקת", חוזרת בתשובה עם כל הסממנים, מהלבוש וכיסוי הראש ועד אורח החיים. למרות התהליך הדרמטי, היא לא "הורידה פרופיל" ומחזיקה עמוד פייסבוק בו היא מציגה את דמותה החדשה. "האנרגיה החברתית" שאיפיינה אותה מופנית כעת לכיוונים אחרים, ועמוד הפייסבוק שלה הפך לערוץ בו היא משתפת דרשות והלכות, משלים וסיפורי חז"ל וכן הזמנות לטקסים דתיים, הילולות ותפילות המוניות, ובמה להפצת מסרים על דרך התשובה. 

"אדם שהחטיא את הרבים, האם יש אפשרות שתתקבל תשובתו?", כתבה הראל שאלה לגולשים במהלך המשפט. "על פי דברי רבותינו, מי שהחטיא את הרבים, לא תהיה לו סיעתא דשמייא לחזור בתשובה. טעם הדבר הוא, כדי שלא יהיה בגן עדן, ואלו שחטאו בגללו יהיו בגיהנום. אבל אם יזכה את הרבים במצוות לכפר על חטאיהם, אז תהא תשובתו מקובלת ביותר. אם אשה מחטיאה את הרבים בחוסר צניעות, אזי מהיום ואילך תקבל על עצמה לדקדק יותר בצניעות, ולהדריך גם את חברותיה ובנותיה ללכת בצניעות.

"'דַּע כִּי צָרִיךְ לָדוּן אֶת כָּל אָדָם לְכַף זְכוּת, וַאֲפִלּוּ מִי שֶׁהוּא רָשָׁע גָּמוּר, צָרִיךְ לְחַפֵּשׂ וְלִמְצֹא בּוֹ אֵיזֶה מְעַט טוֹב'", ציטטה מהמקורות ביום אחר. בערב הושענא רבא כתבה: "הלילה הוא ליל תיקון. לילה טוב להתבודדות, להיות עם השם יתברך, לדבר איתו. עוד ניתן לשנות את הכל".

עו"ד קניג מציין בהקשר זה, כי "הגברת הראל מצויה כבר מספר שנים במקום אחר בחייה ואחת מהטעויות בגזר דינה הינה כי עובדה זו לא נלקחה כלל בחשבון. כולי תקווה שהערעור לבית משפט העליון יתקבל והצדק ייעשה".

od tzvetkov 150
הדילמה של עו"ד צווטקוב

"זכותון" הזנות

לצד עדי תביעה כמו זונות ונאשמים אחרים שהורשעו בסיוע לסרסרות ונדונו לעונשים קלים (ביניהם איש קש שחתם על חוזי השכירות), העידה מטעם התביעה עדה אחת חריגה. מדובר בעורכת דין בשם קטי צווטקוב, שהיתה בעבר סנגורית של הראל במספר תיקים, ולאחר מכן הפכה לחברתה הקרובה שליוותה אותה במשך שנים.

עו"ד צווטקוב סיפרה בעדותה, כי מאז שייצגה את הראל בין השנים 2006 ל-2007 הראל הפכה לבת בית אצלה, ולחברתה הטובה. עם זאת, עו"ד צווטקוב העידה כי הראל היתה הבעלים של בית הבושת בבן יהודה כל השנים ובכך חיזקה את טענת המדינה. לפי צווטקוב, עובדה זו היתה ידועה לה כחברתה של הראל ולא כעורכת דין מייצגת, זאת משום שהתקופה בה שימשה כסנגורית שלה וטיפלה בענייני בית הבושת היתה מוקדמת יותר לתחילת יחסי החברות בינהן.

לפי העדות של צווטקוב בבית המשפט, היא סייעה להראל כחברה משפטנית, אבל לא באופן פורמלי כעורכת דין. מעבר לכך, הראל הביאה לה לקוחות – "קופים" ופקידות מבית הבושת אשר הועמדו לדין. עם זאת, עו"ד צווטקוב אישרה כי מי שהיתה אמורה לשלם לה שכר טרחה עבור לקוחות אלה, ואף שילמה קנסות פליליים שהוטלו עליהם, היא הראל בעצמה.

העדות של עו"ד צווטקוב אושרה על ידי בית המשפט בזכות האבחנה בין עורכת דין מייצגת לבית עורכת דין שהיא חברה אישית. עו"ד קניג טוען היום כי מדובר בהפרה בוטה של יחסי עורך דין לקוח, עדות אשר "הולבנה" באופן שערורייתי משקבע בית המשפט כי בשנים הרלוונטיות לא חל בין השתיים חיסיון עורך דין לקוח.

machon 3
הסנגורית והמדאם פעלו למען זכויות זונות במכוני ליווי

עו"ד צווטקוב ציינה גם דברים חיוביים על חברתה לשעבר. לדבריה, מעולם לא ראתה בה כ"סרסורית". היא סיפרה כי הראל גייסה אותה לסייע לנשים ולקידום אג'נדה כללית שעניינה תנאי עיסוק הולמים לעובדות בזנות. צווטקוב עצמה סיפרה כיצד נהגה להגיע לבתי הבושת בהן פעלה הראל והדריכה את הבנות כיצד להתמודד עם פשיטות וחקירות במשטרה. לדבריה, יחד עם הראל היא ניסחה "זכותון" לעוסקות בזנות וגבתה תצהירים ועדויות על התייחסות המשטרה אליהן.

הפחידו אותן שהזנות היא לא חוקית, איימו עליהן שיתקשרו לרווחה ויקחו להן את הילדים - אמרה צווטקוב על התנהלות המשטרה - אז אנחנו לימדנו אותן לא לפחד, כי לכל בחורה יש זכות לקבל חדר, מיטה, מזגן והגנה.

עו"ד צווטקוב מסרה בתגובה לכתבה על עדותה: "בית המשפט קבע שאין חיסיון ועל כן הייתי מחוייבת לתת עדות. חיסיון עו"ד לקוח אינו של עינת, אלא של האחרים אותם ייצגתי (עובדים בבית הבושת) אשר ויתרו על החיסיון ובסופו של יום העידו בעצמם נגדה כעדי תביעה. אף עורך דין אינו רוצה להימצא בסיטואציה כזו, אבל מי שהפך אותי לעדה בתיק ואף הביא לגביית עדותי ביהלום היא הראל עצמה".

 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement