פוסטה - חורים בהגנה על עד התביעה נגד אבי רוחן
"אותנו הוא הרג, את אריאל הוא רצח!"

"אותנו הוא הרג, את אריאל הוא רצח!"

בני משפחתו של אריאל ווסה שנדקר למוות ב-8 בדצמבר כועסים על כך שהפרקליטות מאשימה את…

חורים בהגנה על עד התביעה נגד אבי רוחן

חורים בהגנה על עד התביעה נגד אבי רוחן

בתו של שי בכר תובעת מיליונים ממשטרת ישראל על הכישלון בשמירה על אביה אשר חוסל…

לכל נרצחת יש בגד

לכל נרצחת יש בגד

מיצג מחאה נודד של האמנית קרן יחזקאלי על אלימות נגד נשים באמצעות בגדים שנרצחות אהבו…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

חורים בהגנה על עד התביעה נגד אבי רוחן

נכתב על ידי אמיר זוהר ב .

בתו של שי בכר תובעת מיליונים ממשטרת ישראל על הכישלון בשמירה על אביה אשר חוסל לאחר שהעיד בעל כורחו נגד ראש ארגון הפשע, שלפי התביעה בלשי יאחב"ל התרשלו בהערכות הסיכונים שלו ושל אנשיו * כתבה שפרסמתי ב"מעריב סופהשבוע"

bachar roni maariv 400 534
"אמרו לאבא נגן עליך, איפה ההגנה?"(צילום: אריאל בשור ל"מעריב")

"זה היה יום שישי רגיל כזה, בשבע וחצי בבוקר הגעתי לחנות הירקות של אבא שלי, אבא כבר היה שם, עבדנו, אכלנו, שתינו, צחקנו, שום דבר יוצא דופן... בשעה ארבע לערך סגרנו, עלינו לאוטו ונסענו לכיוון הבית אבל אחרי אחד הרמזורים, איך שהתחלף לירוק והתחלנו לנסוע פתאום היה בום מחריש אוזניים... פיצוץ כזה... נשארתי בכסא שלי בהלם... כאילו אלוהים לקח אותי לאיזה מקום והחזיר אותי רק אחרי כמה דקות... אבא היה לידי... באתי לפתוח לעצמי את הדלת אבל האוטו ננעל מרוב לחץ... לא הצלחתי לפתוח, אבל זה סיטרואן, פותחים את הדלת גם איפה שההילוכים, אז לחצתי על הכפתור, הדלת נפתחה ויצאתי החוצה... באתי מסביב לפתוח גם לאבא את הדלת, אבל לא הצלחתי. הוא פתח קצת את החלון לעשן סיגריה ואני התחלתי לצעוק לו, 'אבא אבא, תפתח את החגורה והדלת'. הוא הבין והצליח לפתוח... אבל אז כשהסתובב אלי הבנתי שהיה פיצוץ בצד שלו למטה, ראיתי את הרגליים שלו שרופות וקטועות, עד הברכיים לא היו רגליים בכלל...".

את התיאור הבלתי נתפס הזה, של ילדה בת 16 הנאבקת להציל את אביה בערב שבת ממטען חבלה שהתפוצץ מתחת למושב שלו ברכב המשפחתי, מספרת כמעט שנתיים לאחר האירוע הטראומטי בהוד השרון, בתו הבכורה אשר בקרוב ימלאו לה 18.

"אבא עזר לי להוציא את עצמו מהרכב לרצפה, ולגרור אותו אחורה. לא באמת הבנתי מה קורה לו ורק אמרתי לו כל הזמן, 'אבא, אני חייבת אותך איתי, אל תגמור אותי'. נישקתי אותו והוא תפס לי את היד ממש ממש חזק, עד שבאו כל מיני אנשים, שוטרים, חובשים. את אבא גררו לצומת מתחת לרמזור, אותי הכניסו לתחנת הרכבת הסמוכה".

hod hasharon 2 23 1 14
תיאור בלתי נתפס של ילדה בת 16. המכונית שהתפוצצה

זו היתה הפעם האחרונה שהיא ראתה את אביה , שי (צ'יקו) בכר, ירקן שהיה אדם גדול מימדים עם חספוס ישראלי שכונתי טיפוסי אבל עם פנים טובות ולב זהב. איש משפחה למופת אשר הסתבך עם נושי השוק האפור אבל לא פחות מכך עם חוקרי משטרה אשר חייבו אותו להתלונן נגד נושיו ושליחיהם מארגון אבי רוחן – יעד בכיר של יחידות המשטרה במחוז מרכז ויאחב"ל.

בדרך לבית החולים מאיר עוד ראתה את הרכב המשפחתי עולה בלהבות מאחוריה ואילו היא בקושי שמעה באוזניה כתוצאה מהפיצוץ העז. "לבית החולים באו שוטרים ושאלו אם אבא דיבר בטלפון, לא נתנו לי להירגע ולהתאושש מהטראומה. בזמן שהרופאים הצמידו אותי למוניטור, ועובדת סוציאלית נסתה לדבר איתי, נכנס חוקר יאחב"ל. הוא אמר לי שאבא בסדר והתחיל עם שאלות. אני הייתי בעולם אחר ולא רציתי לענות, אז ביקשתי שיביא לי מים.

"כשהוא הלך להביא לי מים נכנסתי לוואינט בטלפון וראיתי שם כותרת, 'גבר נהרג ובתו פצועה קל'. כשהשוטר חזר עם המים אמרתי לו, 'אתה לא מתבייש להגיד לי שאבא שלי בסדר ובעצם הוא נפטר?'. התנתקתי מהמוניטור ויצאתי מהחדר, בדיוק סבא וסבתה שלי באו בוכים, סבתה אמרה לי, 'זהו, אין לך אבא'. התחלתי להתחרפן, להתפרע, צעקתי, קיללתי, ממש השתגעתי".

bahar shay arutz 2
שי בכר, פנה לערוץ 2 ונעצר

תורת הלחימה בעבירות סחיטה

הפיצוץ האכזרי והקטלני בוצע על ידי גורמים עלומים מהעולם התחתון, שזהותם המודיעינית די ברורה ליאחב"ל. אבל מותו הטראגי של שי בכר נגרם גם עקב תורת לחימה בעבירות סחיטה שפיתחה המשטרה בשנים האחרונות, ועל פיה מאלצים קורבנות עבירה ומקורביהם למסור עדויות נגד תוקפיהם. השיטה פותחה אמנם כתגובה של רצון טוב לביקורת ציבורית על כך שהמשטרה אינה נותנת מענה לעבירות בהן נסחטים וחייבים מפחדים להתלונן נגד נושים ושלוחיהם העבריינים, אבל בכר אינו הקורבן היחיד אשר שילם על כך בחייו, ולא מעט אחרים מאויימים עד היום.

ב-20 השנים האחרונות לחייו בכר ניהל כמה עסקים בתחום ההסעות, שיווק ירקות פירות ומוצרי ניקיון. הוא נקלע לחובות של כמיליון שקל וביקש מבית משפט להכריז עליו פושט רגל, הסדר שאינו תקף מבחינת נושי השוק האפור. להפך, אלה רק נוהגים להגביר לחץ על חייבים פושטי רגל כדי להחריג את החובות אליהם מהסדרי התשלומים שנקבעים בכינוס נכסים והלכה למעשה מוחקים את החוב. "חיי וחיי משפחתי הפכו לגיהינום, אני נרדף על ידי נושים שונים ואין בידי פתרונות זולת פשיטת רגל", כתב אז בכר בבקשה.

tapuhim vetmarim hunut shay bahar
החנות של משפחת בכר בהוד השרון

אחד הנושים היה ראש ארגון הפשע אבי רוחן מפרדס כץ, שטיפל בגביית חוב בשמה של אלמנה אשר בכר היה חייב לבעלה המנוח כ-100 אלף שקלים. הליכי הגבייה כללו כמה מפגשים של אנשי רוחן כמיטב המסורת, עלבונות, איומים, סטירות, אפילו על דקירה נודע למשטרה. המידע הגיע לבלשי יאחב"ל אשר באותה תקופה חתרו למגע עם ארגון רוחן ללא לאות. הם מיהרו להיפגש עם בכר לשיחות בלתי פורמליות והצליחו לדובב אותו לדבר על הנסיונות לגבות ממנו את החוב באלימות. עכשיו בכר נדרש גם למסור עדות רשמית, והוא מסר, אבל למחרת היום שב למשטרה ודרש לחזור בו. הבלשים שכבר ראו את ראש ארגון הפשע נופל לידיהם כפרי בשל סירבו לבקשה והחלו להפעיל לחצים על בכר שיעמוד מאחורי התלונה.

בינתיים, רוחן נעצר בחשד לסחיטה באיומים על בסיס השיחה המדובבת והעדות שבכר דרש לחזור ממנה. בכר, שנבהל מאוד כאשר רוחן נעצר, מיהר לפנות לברהנו טגניה מחדשות ערוץ 2 כדי להבהיר קבל עם ועדה כי הוא לא מתלונן ואינו מאויים. העדות הטלוויזיונית כבר לא סייעה לו, מעבר לכך שהוא נעצר בעקבותיה בחשד לשיבוש חקירה והושם במעצר בית של מספר ימים, חודשיים אחרי הראיון הוא מצא את מותו בנסיבות הטראגיות שבתו היטיבה לתאר.

"מדובר באחד המקרים הקשים והמזעזעים שבו נערה ראתה את חלקי גופו של אביה מתפוצצים לנגד עיניה. ניתן היה למנוע מוות מיותר זה אילמלא הרשלנות הפושעת של משטרת ישראל", מוסרים עורכי הדין אלי הלם ואורית חיון, שהגישו השבוע תביעת נזיקין נגד המשטרה בשמם של האלמנה וארבעת ילדיה, בני שמונה עד 18 אשר התייתמו מאביהם. "אנו בטוחים בהצלחת התביעה שאולי אף תסייע למנוע מקרים נוספים", אומרים שני עורכי הדין, שלפני שנתיים זכה לקוח שלהם בפיצוי של ארבעה מיליון שקל עקב רשלנות של חוקר משטרה בכיר ומהולל, רשלנות שרק בנס לא הסתיימה בחיסול הלקוח – עבריין סמים בכיר אשר שיתף פעולה עם המשטרה.

od helem eli 140 140 od hayun orit new faivorite
עו"ד אלי הלם עו"ד אורית חיון

"משעה ששוטרי משטרת ישראל שכנעו את שי להעיד ריחפה מעל חייו סכנת חיים", נטען בתביעה שמתמקדת במחדלי השמירה על בכר המנוח. "הטרגדיה של שי היתה שמותו המתקרב לא גרם למשטרת ישראל להגן עליו, אלא המוות המתקרב היה רק קלף נוסף במניפולציה שהופעלה עליו כדי לגרום לו להמשיך בעדותו".

התובעים מתארים כיצד חוקרי יאחב"ל הבטיחו לבכר הגנה מוחלטת בהסתמך על כוחה העצום של היחידה, "אנחנו נכנסים בכל הכוח, אחי, יאחב"ל עובדת, מתמקדת, המון אמצעים, טראח, כל האלף שוטרים שיש פה, קדימה להסתער", טענה שכידוע לא עמדה באתגר. החוקרים שדובבו את בכר גם אמרו לו, שעבריינים אינם נוהגים לפגוע במי שכבר העידו נגדם, עוד טענה שמנותקת מהמציאות: "אחרי שבן אדם בא למשטרה וכולם יודעים שהוא היה במשטרה, אחרי שיעצרו אותו אף אחד לא ידבר איתך כי אתה עד, אף אחד לא ידבר איתך אח שלי".

התובעים רואים רשלנות ומצג שווא בהתנהלות החוקרים, והראיה שבכר חזר ופנה אליהם. "צ'יקו נשמע בוכה, מסר שהוא מפחד על חייו ועל הילדים שלו", כתב אחד החוקרים במזכר שצורף לתיק נגד רוחן. ומה היו אמצעי ההגנה אותם העמידה יחידת המשטרה המובחרת להגנתו של עד התביעה המפוחד אשר היה אמור להפליל את ראש ארגון הפשע המסוכן ביותר במחוז מרכז, אם לא במדינה כולה? לחצן מצוקה ומספרי טלפון סלולרים של שני חוקרים. "כפרה, אני רוצה שיהיה לך תמיד בנאדם שיהיה איתך בקשר", אמר לו קצין חקירות בכיר.

לפי התביעה מדובר בלעג לרש, שכן חוקרי יאחב"ל ומפקדיה לא טרחו להעניק לבכר אמצעי הגנה מינימלים כמו מצלמות אבטחה ליד רכבו וביתו, או בדיקה שגרתית של הרכב על ידי חבלן משטרה כנהוג לגבי כל שוטר, פרקליט, שופט ושאר אנשי ציבור מאויימים. תחת אבטחה קפדנית זכה המנוח למעצר מיותר אשר התבסס על חשד מופרך לשיבוש החקירה שלו באמצעות הראיון לערוץ 2, "מדובר במניפולציה פסולה, רק כדי שבכר לא יחזור בו ממתן עדותו... תעודת עניות להתנהלות המשטרה", הגדירו זאת התובעים.

ruhan avi yarkan 330
אבי רוחן במעצר על הסחיטה של בכר

העדים של רוחן

חוקרי משטרה נוהגים להרים כוסית אחרי שסחטו עדות מפלילה נגד ראש ארגון פשע, בכיף, אבל אחרי הארכות מעצר בחסות דו"חות חסויים שמעלים זיעה קרה אצל מרבית שופטי המעצרים הסנגורים והחשודים, מגיעים לשופטים מחוזיים שנכנסים לעובי הקורה. או אז הזיעה הקרה עוברת למצחם של נציגי המשטרה והפרקליטות, במיוחד כאשר מדובר בראיות דלילות החושפות גם מניפולציות משטרתיות מהסוג שגרם לטרגדיה של שי בכר.

ואכן, המשטרה והפרקליטות התקשו להוכיח את החלק של רוחן בסחיטה ובתקיפה של בכר על רקע גביית החוב, וגם לא הצליחו לייחס לו את הרצח. מטעמי נוחות הגיעה הפרקליטות להסדר טיעון עם הסנגורים, עורכי הדין קובי בן שעיה ורויטל סבג-שקד, רוחן הורשע בסחיטה באיומים ונשפט לשתי שנות מאסר בלבד אותן הוא מרצה במקביל למעצרו בפרשה 512 על מעורבות בתכנון ומימון הפיגוע הפלילי ברחוב יהודה לוי בו נרצחו שלושה חפים מפשע.

עורכי הדין הלם וחיון טוענים בתביעה כי לנוכח הרקורד הפלילי של רוחן היה על המשטרה להדק הרבה יותר את השמירה על בכר, מה שמעצים את המחדל. הם מצטטים בתביעה איש משטרה שאמר למשפחה בבית החולים כי "פישלנו בגדול, היינו צריכים לשמור עליו".

od ben shaya kobby new150 od sabag shaked revital 150 od halevi yarom 200 200
עו"ד בן שעיה עו"ד סבג-שקד עו"ד הלוי

עורכי הדין אינם מרחיבים על מידע נוסף שברשותם אבל רומזים: "החוקרים לא ניתחו את מפת הסיכונים הקונקרטיים... לא התאימו את אמצעי ההגנה לאפשרויות הפגיעה... כשלו מבחינה מודיעינית כישלון דרמטי כאשר לא צפו את הרצח ואת דרך הביצוע... לחצן מצוקה אינו יכול לספק הגנה מפני לבנת חבלה".

בהקשר זה מתכוונים עורכי הדין להציג במשפט האזרחי מידע הקשור במסוכנות המובהקת של רוחן, כפי שהיא באה לביטוי בטיעוני המשטרה בבתי משפט, כמו גם באמצעי התקשורת. מן הסתם הם גם יבקשו הסברים על עד מדינה אחד ומודיע משטרתי אשר חוסלו בעבר אחרי שהפלילו את רוחן, מה שהיה צריך להדליק את כל הנורות האדומות ביאחב"ל ובלהב 433.

עד המדינה הוא דוד חקק אשר הפליל את רוחן ו-15 אחרים במשפט של הטסת מהמרים לבתי קזינו ברומניה ובולגריה, וסחיטת מהמרים אשר לוו כספים מהארגון. רוחן ואנשיו נשפטו למאסרים קצרים יחסית של עד שלוש שנים בהסדר טיעון. האגדה מספרת שעד המדינה חקק שילם לאנשי רוחן מיליון שקל כפיצוי על ההפללה, וחזר לעסקי ההימורים, אבל זה לא מנע את מותו מיריות מתנקש ביפו בשנת 2012, כשנתיים אחרי שחברי הרשת שוחררו מהמאסר.

salhov eyal 300 227
אייל סלהוב. הנהג של רוחן ומודיע משטרתי

שש שנים קודם לכן חוסל אייל סלהוב מפרדס כץ, חבר בכיר בארגון רוחן שעלה חשד כי הוא מודיע של ימ"ר מרכז, אז בפיקודו של רוני ריטמן, היום מפקד להב 433.

מה שהוביל לחשיפה של סלהוב וככל הנראה גם למותו היתה שיחת טלפון לא זהירה שעשה אליו אחד ממפעיליו במשטרה, ונענתה בטעות על ידי חבר בארגון אשר קלט מי הקול מעבר לקו. למחרת התפתה סלהוב לבוא לפגישה עם חברי הארגון ומצא את מותו מכדור בראש.

כעבור שנה, במשפט שניהל אבי רוחן על החזקת שבעה גרם הרואין ברכבו, התחזקו "הראיות" נגד המודיע שחוסל כבר. רוחן טען מלכתחילה כי מישהו שתל את החומר ברכבו, ובמהלך המשפט טען הסנגור ירום הלוי כי החומר הושתל בימים בהם סלהוב שימש כנהג של רוחן, ובלשי הימ"ר עקבו אחרי שניהם. עו"ד הלוי דרש להסיר את החיסיון מעל דו"ח המעקב שגילה במקרה בראיות של תיק ההימורים, אולם המשטרה סירבה לכך ולשם כך הסכימה לחזור בה מכתב האישום נגד רוחן. בהמשך המדינה פיצתה את אלמנת סלהוב בכמה מיליוני שקלים על מחדל ההגנה.

התובע הראשי בפרשה 512, עו"ד ניסים מירום, אמר השבוע בנחישות ראויה לציון, כי "רוחן הוא האחרון שניתן לשחרר אותו למעצר בית", והגיש לשופט המעצרים בני שגיא מידע מודיעיני המבוסס על עדות עד המדינה המרכזי בפרשה 1131 (שוורצמן). העדות מצביעה על הקשר של רוחן ואנשיו לחיסול של בכר, עדות שלמרבה האירוניה התקבלה במשטרה רק בדיעבד, אחרי שרוחן חתם על הסדר הטיעון בתיק הסחיטה של בכר ולמעשה תיק הרצח נסגר מבחינתו. הדיון בבקשה של רוחן להשתחרר לחלופת מעצר יימשך בתקופה הקרובה.

מפרקליטות מחוז ת"א (אזרחי) נמסר כי "התביעה התקבלה ותיענה בבית המשפט כמקובל".

bachar roni maariv 201 201

איפה ההגנה?

עכשיו שאת מבינה את האירועים ואת מערכת היחסים בין משטרה לעבריינים, מה את אומרת לשוטרים, שאלתי את בתו של בכר. "אבא אמר בטלוויזיה שאין לו כלום עם אותו בנאדם (אבי רוחן, א"ז) אז במקום לשחרר למה לחצתם עליו ואפילו עצרתם אותו. זה הכאב שלי... הם אמרו לו נגן עליך, איפה ההגנה? אני לא רואה יותר את אבא שלי, זה שהייתי מתקשרת אליו ואומרת 'אבא, אני באה אליך לחנות'. אני גם לא אראה אותו יותר, לא אוכל להתייעץ איתו לפני הגיוס, לפני החתונה, ילדים, בכל דבר בחיים".

maariv 16 12 9 bachar ruhan
הכתבה כפי שפרסמתי ב"מעריב סופהשבוע"

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement