פוסטה - מח"ש חוקרת שנתיים בלשים שגרמו לצעירה שבר בגולגולת
המשטרה תשלם פיצוי של עשרות אלפי שקלים לעבריין

המשטרה תשלם פיצוי של עשרות אלפי שקלים לעבריין

כמו בסרט פעולה הוליוודי הפילו השוטרים את חומת ביתו של מאור פרץ אבל בחיפוש לא…

מח"ש חוקרת שנתיים בלשים שגרמו לצעירה שבר בגולגולת

מח"ש חוקרת שנתיים בלשים שגרמו לצעירה שבר בגולגולת

חיפוש סמים ברכב של מוכר למשטרה כלל מכת פטיש בראש של חברתו הנכה בת ה-26,…

תוך שנה: אותו שוטר נאשם שוב בתקיפת אזרח

תוך שנה: אותו שוטר נאשם שוב בתקיפת אזרח

 בכתב האישום "הטרי" נאשם שי פורטל בתקיפת עצור בתוך הניידת. בכתב אישום קודם נטען כי…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

מח"ש חוקרת שנתיים בלשים שגרמו לצעירה שבר בגולגולת

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

חיפוש סמים ברכב של מוכר למשטרה כלל מכת פטיש בראש של חברתו הנכה בת ה-26, וגרם לה שבר חמור בגולגולת * שמונה שוטרים נחקרו בחשד לתקיפה אך מח"ש לא סיימה את החקירה ומגלגלת את האחריות אל המכון הפתולוגי * אפילו ח"כ קסניה סבטלובה לא מקבלת תשובות

shulman margarita
מרגריטה שולמן

לפני כמה ימים המדינה הזדעזעה בעקבות פרסום סרטון בו נראה שוטר יס"מ בירושלים, משה כהן, נוגח ובועט בברוטאליות בנהג משאית ערבי. לא חלפה יממה מהאירוע המצולם, והמפכ"ל הודיע כי השוטר זומן לשימוע לפני הודעת פיטורים. במקביל, פורסם כי כבר לפני ארבע שנים הגיש אזרח תלונה נגד השוטר האלים, אך מח"ש סגרה את התיק מחוסר ראיות. השבוע הודיעה מח"ש כי תשקול את פתיחת התיק בשנית.   

חקירה מהירה וצעדים מידיים ננקטו גם לפני שנתיים, נגד השוטר שתקף את החייל דמאס פיקדה, אבל למרבית האזרחים הבאים בחיכוך ומותקפים על ידי שוטרים אלימים, אין מזל כזה מן הסתם, וכאשר מצלמה אינה מלווה ומתעדת את ההתרחשויות - דינם של אירועים רבים כאלה הוא לסגירת תיקי התלונות או ל"מסמוסן" הארוך.

ביוני 2015 עשו מרגריטה שולמן, צעירה נכה בת 26 העובדת כמזכירה במשרד עורכי דין, ובן זוגה, את דרכם הביתה בחזרה מביקור בלוד, כאשר באחד הצמתים בכניסה לעיר אשקלון קפצו עליהם יותר מ-10 בלשים בלבוש אזרחי. את המפגש עם הבלשים שהסתערו על הרכב בחיפוש אחר סמים, סיימה שולמן במכת פטיש עוצמתית שקיבלה לראשה. ההיתקלות הסתיימה בבית החולים ברזילי, שם נעשו לצעירה תפרים ובבדיקת סי.טי אובחן לה שבר בגולגולת. שנתיים חלפו, שולמן סובלת ממיגרנות, האירוע עדיין "נחקר" ומח"ש אינה מספקת תשובות.

"הייתי בדרך הביתה עם בן זוגי", מספרת שולמן ל"פוסטה". "בכניסה לאשקלון נתקלנו בפקק, ובהמשך הבנו שהמשטרה סגרה את הכביש וארבה לנו, בעקבות מידע מודיעיני לדבריהם. משום מקום צצו שלושה רכבים עם מספרים אזרחיים, ומתוכם יצאו 15 אנשים על אזרחי. הם לא הציגו את עצמם, לא אמרו שזו משטרה, והתחילו לנפץ את חלונות הרכב. תוך כדי ניפוץ החלונות, הרביצו לי עם הפטיש בראש, והגעתי למיון עם ראש פתוח. בסי.טי אבחנו שבר בגולגולת".

"הבלשים במקום לא הסבירו כלום", משחזרת שולמן את האירוע הטראומטי. "הבנתי שזו משטרה רק כשהייתי עם אזיקים. בן זוגי הוכה באגרסיביות אך סבל רק ממכות יבשות. אני דיממתי מהראש והתחננתי שיזמינו אמבולנס. בינתיים השוטרים עשו חיפוש, שברו ופירקו את כל הרכב, ולא מצאו כלום. הם הוציאו את תיבת ההילוכים, הוציאו את מכשיר הרדיו דיסק, תלשו את השטיחים. מאוחר יותר שילמנו גם על תיקון הרכב 14 אלף שקל, כי המשטרה לא הסכימה לתקן".

"המשטרה טענה שהיה להם מודיע שאנחנו סוחרי סמים. אחרי כמה ימים זימנו אותנו לחקירה. בסופו של דבר הודיעו שהתיק נסגר מחוסר ראיות".

יש לציין כי שבועיים לאחר החיפוש הברוטאלי, סוכן סמוי הפליל את בן הזוג של שולמן בעסקת סם, אולם היא עצמה צעירה נורמטיבית, שמעולם לא היתה מעורבת בדבר.

shulman margarita2
מרגריטה שולמן לאחר הטיפול בפציעתה

"עד היום אני סובלת ממיגרנות שהחמירו מאז האירוע ומשתקות אותי", מספרת שולמן, הסובלת מנכות מילדות עקב מחלה גנטית. לפני 25 שנים עלתה לארץ, וכיום היא בת 28. למרות הקשיים, היא עובדת באופן חלקי, כמה שעות ביום. לפני כשנה, היא הוזמנה על ידי ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) לכנסת והעידה על החוויה הקשה שעברה, בדיון על אלימות שוטרים. "כבר שנתיים שמח"ש מסבנים אותי: 'התיק בחקירה, התיק בטיפול'. אלו התשובות שמתקבלות", היא אומרת.

ח"כ סבטלובה אומרת כי מדי חודש הצוות שלה פונה למח"ש, כדי לבדוק האם הגיעו לממצאים בתיק, ועד כה במשך שנתיים אין מענה וממח"ש נמסר לה כי ממתינים עדיין לחוות דעת פתולוגית. "במקרה של השוטר המכה בירושלים החליטו תוך פחות מיממה שיש עילה לשלוח אותו הביתה ולפתוח בהליכים. במקרה הזה לוקח משום מה שנתיים כדי להגיע לחקר האמת", אומרת ח"כ סבטלובה ל"פוסטה". "אנחנו יודעים ש-90 אחוז מהתלונות האלה נסגרות מחוסר עניין לציבור. הדעת לא מקבלת שהחקירה נמשכת זמן כל כך רב. זו מריחה. אמנם, זה מקרה אחד, אך ניתן להסיק ממנו על יעילות הטיפול בתלונות כנגד אלימות שוטרים, במיוחד שכאן חברת כנסת מתערבת.  ומה קורה אצל מתלוננים אחרים שלהם אין סוג כזה של סיוע?". 

"למרגריטה יש נכות של 100 אחוז והיא רזה מאוד ושוקלת כ-40 ק"ג", מוסיפה ח"כ סבטלובה, "אתה מסתכל עליה ומזדעזע שמישהו מסוגל לפגוע בה, ועוד במכות פטיש. פשוט בלתי יאומן. ברור שכל חיכוך ומפגש כזה בין שוטר לאזרח על רקע חשד ועריכת חיפוש ברכב הוא סיטואציה קשה, אך זו אינה אמורה להסתיים בפגיעה ובפציעה שכזו. לכן פניתי למח"ש: האם השוטרים פעלו על פי הנהלים? אולי צריך לרענן את הנהלים? האם השוטרים ננזפו, אם לא הורחקו?".

shulman margarita3
עם חברת הכנסת קסניה סבטלובה

כמו תמיד, עולה החשד שאגרסיביות היתר של פעולת השוטרים קשורה גם למוצא האזרחים. ראש מח"ש, אורי כרמל, התבטא פעמים רבות כי מחקירות המחלקה עולה שכוח מופרז מופעל באורח לא פרופורציונאלי כלפי אוכלוסיות מיעוטים.

ח"כ סבטלובה כתבה אתמול בדף הפייסבוק שלה: "לפני כמה ימים חזינו בהתקפה אלימה מחרידה וברוטאלית של שוטר יס״מ על פלשתיני שעמד מולו חסר אונים ולא הפעיל נגדו אף רמז לאלימות. 'למזלו' של אותו פלשתיני, היו מצלמות במקום שתיעדו את האלימות המשטרתית. הציבור הזדעזע ואולי ייעשה כאן צדק. במקרה של מרגריטה לא היו מצלמות והיא אחת מתוך מקרים רבים מדי של אלימות משטרתית כלפי אזרחים חפים מפשע".

מהמחלקה לחקירות שוטרים נמסר בתגובה: "ראיה מרכזית ואובייקטיבית בתיק זה היתה חוות דעת פתולוגית, שהתעכבה כשנה וחצי במכון לרפואה משפטית, עניין שאינו תלוי במח"ש ואינו מצוי בשליטתה. יצוין כי שמונה שוטרים נחקרו בתיק זה בחשד לתקיפה (של מרגריטה שולמן ובן זוגה). מח״ש נמצאת בקשר ומעדכנת את נפגעי העבירה ככל הניתן בכל שלבי ההליך. בימים אלה התיק נבחן במח"ש לקראת קבלת החלטה".

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement