פוסטה - ביעור חמץ במחוז דרום
האם התביעה טשטשה בכוונה וידוי של בומבי על הרוצח של פרי יחזקאל?

האם התביעה טשטשה בכוונה וידוי של בומבי על הרוצח של פרי יחזקאל?

Tagline

עו"ד רצון דרחי חשף דברים שאמר עד המדינה לחוקריו והוגדרו בתמליל כלחישה בלתי ברורה

תקלה מבצעית? חמישה עבריינים מארגון לביא עצורים על החיסול ברחובות

תקלה מבצעית? חמישה עבריינים מארגון לביא עצורים על החיסול ברחובות

Tagline

אנטון רומן מראשון לציון אשר מזוהה עם ארגון הפשע נורה למוות בזמן שהיה בפיקוח ומעקב…

מכה לגרסת בומבי על הפגישה הגורלית בבריסל

מכה לגרסת בומבי על הפגישה הגורלית בבריסל

Tagline

הסנגור של ישראל אוזיפה הוכיח שבניגוד לעדות עד המדינה בומבי, לא היתה פגישה בדירה של…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

ביעור חמץ במחוז דרום

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

אחרי העונשים החמורים של חגי זגורי, אחים בן שטרית ושלום דומרני, בית משפט מחוזי דרום שלח את שמוליק גרינברג ל-22 שנות מאסר פלוס שנתיים, ואת זאזא צדיק ל-18 שנות מאסר * סנגורים: "בית משפט היה עיוור... נגרר לרדיפה מתמשכת"

zaza co 400 
 ארגון הפשיעה של גרינברג וצדיק

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר עונשים כבדים על חברי ארגון הפשיעה של שמואל גרינברג ויוסי "זזה" צדיק בבאר שבע. ראשי הארגון נשפטו ל-18 עד 24 שנות מאסר בפועל וגם על יתר חברי הארגון הוטל כפל עונשים על פי חוק ארגוני פשיעה.

גרינברג נשפט ל-22 שנות מאסר בגין עמידה בראש ארגון פשיעה, ניסיון רצח, עבירות סחיטה ואלימות ועבירות כלכליות. בהפעלת מאסרים מותנים מתיקים קודמים, ירצה גרינברג 24 שנות מאסר.

צדיק נשפט ל-18 שנות מאסר בגין עמידה משותפת בראש הארגון, ניסיון רצח ועבירות סחיטה.

שלומי זיתון, שהוגדר כמנהל בארגון, נשפט לשמונה שנות מאסר בגין חלקו בנסיון רצח וסחיטות.

יוסף סולומון, מוציא לפועל של הארגון ושותף בשני נסיונות רצח, נשפט ל-13 וחצי שנות מאסר.

אבי אגאבאבא, נשפט לשמונה שנות מאסר בגין גרימת חבלות ועבירות נשק.

אשר (זורו) מנגשה נשפט לשבע שנות מאסר.

גיל אלבז, גובה הלוואות בשירות הארגון, נשפט לחמש שנות מאסר.

ישראל אלבז, גובה נוסף, נשפט ל-3.5 שנות מאסר.

עידן רחמים, גיסו של גרינברג שהיה שותף שלו בעסק של הלוואות בריבית, נשפט לשנתיים וחצי בניכוי זמן מעצרו - שנתיים. על גרינברג ועל רחמים הוטלו קנסות של 250 ו-200 אלף שקל בגין עבירות כלכליות. נושא החילוטים יידון בנפרד.

zaguri hagai
היעד המתחרה. חגי זגורי

תולדות ארגון באר שבע

השופטים, נשיאת בית המשפט המחוזי בבאר שבע רויטל יפה-כ"ץ, אריאל ואגו ויורם צלקובניק, נתנו אמון בעד המדינה אשר היה חבר בשני ארגוני פשע והפליל את אנשי שני הארגונים, קודם זה של אילן בן שטרית באילת, וכעת זה של גרינברג וצדיק בבאר שבע. השופטים קבעו כי ממצאים אובייקטיביים רבים, כולל האזנות והקלטות שביצע עד המדינה שהופעל כסוכן נמצאו כסיוע לעדותו.

לפי בית המשפט, ארגון הפשע בהנהגת גרינברג וצדיק התגבש על רקע מלחמת שליטה עקובה מדם שהשתוללה בבאר שבע משך שנים, בין שתי כנופיות, על שליטה בקווי הלוואות למהמרים וניכיון צ'קים במסגרת השוק האפור ומגוון של עסקים פליליים. 

מתחילת שנות האלפיים, לפי בית המשפט התגבשו בבאר שבע שתי כנופיות מתחרות: האחת בראשות חגי זגורי ומשה רובין, והאחרת שהחלה את צמיחתה משמוליק גרינברג, שלומי זיתון וגיל אלבז, שהיו שכנים וחברים מילדות, וממשה זיתון, אחיינו של שלומי. משה זיתון שהוגדר כראש הקבוצה, נרצח בשנת 2008 - רצח שלא פוענח עד היום ואף שלומי זיתון נורה בנסיון חיסול ב-2009  - ומאז הנהיגו את החבורה גרינברג וצדיק.

צדיק היה בעל צ'יינג'. גרינברג הפעיל פיצוציה ועסק של קווי הלואות משל עצמו ולכל אחד מהם היו חיילים. צדיק הצטרף לארגון של גרינברג, זיתון וחבריהם לאחר שהשתחרר מהכלא ב-2006 - לפי בית המשפט, על רקע יריבות משותפת ושאיפה לסגירת חשבון עם חגי זגורי, מתקופת ישיבתם המשותפת בתא אחד בכלא, עת צדיק הותקף על ידו.

התקופה בה עסק כתב האישום היא בין 2008-2012, וראשיתה בתוכנית נקמה שהוציאו לפועל, לפי הכרעת הדין, גרינברג, שלומי זיתון ועד המדינה, שבועות ספורים לאחר רציחתו של משה זיתון, עת היו בדרכם לרצוח את חגי זגורי, אותו הם ראו כאחראי לחיסול מנהיגם. שלושתם ואדם נוסף נעצרו באקראי בדרכם לזגורי, שכן דיווח למשטרה על קבוצת חשודים המתעסקים עם רכב נטוש. בתא המטען של הרכב לידו נעצרו נתפס "מחסן נשק" עם שני קלצ'ניקובים, אקדח "זיג-זאוור" ומחסניות. שלושת העצורים שוחררו תוך כמה ימים, ורק עדות עד המדינה (שתוכנן להיות נהג חוליית החיסול) וניתנה כעבור שנים, השלימה את הפרטים על תוכנית החיסול והביאה למעצרם שנית בדיעבד ולהרשעת גרינברג וזיתון בנסיון הרצח.  

shadow sohen
א"ו היה מוכר לרכזי המודיעין (צילום להמחשה)

תוכנית הפרישה של עד המדינה

כבר באותה תקופה היה עד המדינה א"ו מוכר לרכזי המודיעין של ימ"ר נגב כמודיע שמספק מידעים, אמינים יותר ואמינים פחות. זמן קצר לאחר חיסול זיתון, הוא עבר לאילת בעקבות חברתו, ושם התחבר למנהיג המקומי אילן בן שטרית, אשר שלט בארגון פשע בעיר הדרומית. ב-2011, לאחר שנורה על ידי איש של מיכאל מור ונמלט מאילת, חזר א"ו לבאר שבע והתחבר מחדש לגרינברג, בתפקידו הקבוע כנהג ושליח. במשך כמה חודשים הוא שב "לעבוד" עם החברים הישנים, עד שנורה שוב, הפעם בעירו, על ידי חבר כנופיה יריבה. א"ו החליט לפרוש סופית מעולם העבריינות,  אבל את "כרטיס היציאה" שלו הוא החתים כסוכן בשירות המשטרה במשך כמה חודשים וכעד נגד חבריו.

לפי עד המדינה, מקורות ההכנסה של הארגון, עליהם ניהל מלחמת דמים, היו "מהימורים, מסמים, מסחיטות, מגביות ופריטות שיקים", אך עבירות סמים וניהול הימורים לא נכללו כלל בכתב האישום. כך או כך, לפי מסקנות השופטים מלחמת כנופיות בעיר התנהלה על קווי ההלוואות ומקורות החמצן הכלכליים של העסקים הפליליים. הסכסוך הסלים בעקבות התחושה של אנשי גרינברג וצדיק, שידם על התחתונה ומעמדם וכוחם פוחת, בעוד החבורה היריבה של זגורי, מרחיבה ומתרחבת על חשבונם וצוברת כוח מול לווים ומהמרים.

zitoon moshe 408 387
משה זיתון (מתוך סרטון יוטיוב לזכרו)

אש הסכסוך לובתה בעקבות רציחתו של משה זיתון ב-2008 גררה נסיונות חיסול הדדיים. על פי פסק הדין, ארגונם של גרינברג וצדיק אחראי לשלושה נסיונות רצח של יריביו -  זגורי, משה רובין ויוני שבתייב. ההתמודדות  מול הארגון היריב כללה ביצוע מרדפים מסוכנים ברחבי העיר, שימוש בנשק קר וחם, עבירות אלימות חמורות וירי בשכונות מגורים.. בית המשפט קבע כי מדובר בארגון המנהל שרשרת של חיסולים ולחימה באויביו, אף שהוא מתארו יותר כקואליציה של עבריינים וכברית של אינטרסים, ופחות כגוף אחד מובהק. השופטים כתבו כי "מדובר בקבוצה מאורגנת עם אינטרס משותף, הגם שלחבריה לא הייתה קופה משותפת ומנהיגיה לא היו שותפים בעסקים".    

"לארגון היו שני ראשים", נכתב בפסק הדין. "אכן, הם לא היו חברי ילדות, ואכן לכל אחד מהם עבר עברייני נפרד, אך הם (גרינברג וצדיק) התאחדו נוכח מאבקי הכוחות בבאר שבע, כאשר כל אחד הביא עמו לחיבור את המוניטין שלו, את החיילים הנאמנים שלו, את יכולותיו הכלכליות ואת המומחיות שלו בעבריינות. יחדיו היו חזקים דיו להתמודד מול ארגון הפשיעה היריב של זגורי, רובין, שבתייב, (אמיר) בן שימול ואחרים.

"מטרת הארגון לא הייתה רק רצון לנקום בחברי הקבוצה היריבה על רקע פגיעות קודמות (גם אם זה מה  שהביא לפרוץ 'המלחמה'), אלא הפגיעה בקבוצה היריבה הייתה חיונית גם כדי שחברי הארגון יצברו כוח כלכלי לעומת הקבוצה היריבה. חברי הארגון, ובראשם גרינברג וצדיק, ידעו כי ככל שיצברו יותר כוח כך אנשים יירתעו מהם, יתחברו אליהם ויגדילו את עסקיהם...

"הפחד שזרעו הנאשמים ברחובות באר שבע נועד לגרום לאנשים להבין, שלא כדאי להמרות את פי אנשי הארגון, וכי כדאי לשתף עמם פעולה; ללוות רק מהם כספים; ולשחק רק בדירות ההימורים שהם הפעילו. כך לארגון יהיו יותר לקוחות פוטנציאליים; יהיו להם יותר 'חיילים'; וממילא, יוכלו לפגוע יותר בקבוצה היריבה, ולחזק כוחם עוד ועוד", נכתב בגזר הדין. השופטים ציטטו את עד המדינה: "כוח זה כסף וכסף זה כוח... כסף קונה הכל, קונה אמצעי לחימה, קונה את האנשים שיתחברו בעתיד, מפתח דמיונות לאנשים למה צריכים להיות מחוברים איתנו ולא עם הקבוצה השנייה".

shofetet katz revital yafa shofet vago ariel200 shofet zelkovnik yoram
נשיאה, שופטת יפה-כ"ץ השופט ואגו השופט צלקובניק

מחקר משווה לארגוני פשע

פרקליטיו של גרינברג, עורכי הדין רובי גלבוע והרצל סמילה וגם אלו של צדיק, עורכי הדין אסתר בר ציון ו-ויקטור אוזן טענו כי "לא לארגון כזה התכוון המחוקק בחוק ארגוני פשיעה". לדבריהם, מדובר לכל היותר בארגון מקומי, שפעל רק בתחומי באר שבע, ללא זיקה לארגוני פשיעה ארציים. הארגון היה רחוק מהאמצעים הכלכליים שיוחסו לארגון של בן שטרית באילת, בו דובר על הלבנת הון של מעל 10 מיליון שקל, ואילו כאן מדובר בארגון שהכנסותיו בארבע שנים לא עלו על 2 מיליון שקל. "לכל היותר הארגון בבאר שבע מצוי ברף הנמוךך  של ארגוני הפשיעה אם בכלל", לדברי ההגנה.

בסופו של יום, למרות הכל, גרינברג נשפט ל-24 שנות מאסר, קרוב מאוד ל-26 שנות המאסר שהוטלו על בן שטרית מאילת, למרות שארגונו של האחרון נחשב חזק בהרבה, הן  כלכלית והן מבחינת מעמד בעולם הפשיעה. הארגון באילת היה "חבר" ברשת הרחבה של יצחק אברג'ל ואף שלח "נציג" מטעמו לזרוע שלטונית (עובד בעיריית אילת).

"יש ממש בדברי הסנגורים כי מידת הארגוניות של הארגון אינה ברף הגבוה של ארגוני הפשיעה שבאו בפני בתי המשפט בשנים האחרונות, כולל ארגונו של בן שטרית; פעילות הארגון התמקדה בעיר באר שבע ולא יצאה אל רחבי הארץ; והשלל בו זכו כתוצאה מהעבירות אינו ברף הגבוה אף הוא", נאלץ גם בית המשפט לקבוע. יחד עם זאת, לדברי השופטים, "עניין זה מתקזז במידת אל מה מול חומרת העבירות שביצעו חברי הארגון וראשיו, עבירות אלימות קשות ביותר הכוללות מספר לא מועט של ניסיונות לרצח, החזקת אמל"ח ושימוש בו, סחיטות באיומים, חבלות חמורות ועוד".

עוד מוסיפים השופטים: "הפסיקה עמדה על כך שאין כל חובה שכל הפרמטרים שיכולים לסמל ארגון פשיעה יתקיימו בכל ארגון... הגם שמדובר בקבוצה אחת מאורגנת, עם אינטרס משותף, לחבריה לא הייתה קופה משותפת ומנהיגיה לא היו שותפים בעסקים. יחד עם זאת, הנאשמים גרינברג וצדיק תמיד דאגו שלא יהיה מחסור לאף אחד מחברי הארגון".

פסק הדין קובע כי מדובר בארגון במבנה היררכי, שבו לכל חבר תפקיד "מקצועי" מוגדר, וגרינברג וצדיק הם ה"מפקדים" המממנים את פעילותו, דואגים לחייליהם, משלמים להם משכורות ותגמולים עבור "המבצעים המיוחדים" ומפקידים כספים בקנטינה לעצורים. בהקשר זה קובע גזר הדין: "חוק המאבק בארגוני הפשע נועד להילחם בתופעת הפשע המאורגן במדינת ישראל, ובין היתר נועד לאפשר הטלת עונש על ראשי הארגון ומוביליו, אף בלא להוכיח את הקשר בין ראש הארגון לבין ביצוע (כל) המעשים אשר נעשו בפועל על ידי הדרגים הנמוכים של הארגון".

od bar tzyon ester 150 od gilboa rubi 2    
 עו"ד אסתר בר ציון עו"ד רובי גלבוע    

בשלב מוקדם יחסית של ניהול התיק, הציעה פרקליטות מחוז דרום הסדרי טיעון לאנשי הארגון עם עונשים נמוכים בחצי מאלו שקיבלו לבסוף. לגרינברג וצדיק הוצע לחתום על עסקה תמורת 13, ולאחר מכן תמורת 11 שנות מאסר בלבד, אך הם דחו את ההצעה ועמדו בכפירתם.

השופטים כתבו בסיכום גזר הדין כי "בית המשפט מעביר מסר ברור כי העוסקים בפשע מאורגן יורחקו מהחברה ויישלחו למאסר ממושך. למרבית הנאשמים יש עבר פלילי ולחלקם עבר פלילי מכביד... הענישה בתיק זה חייבת לבטא לא רק שיקולים של הרתעה כלפי הנאשמים עצמם, אלא גם שיקולים של הרתעת אחרים, בניסיון לעצור את התופעה אליה נחשפנו במסגרת שמיעת התיק: עבריינות קשה ומאיימת, שהטילה חיתתה ברחובות העיר באר שבע לאורך שנים רבות".

הפרקליטים שניהלו את התיק, עורכי הדין גיא חזן ויעל לויה-פינק מסרו: "הנאשמים הורשעו בביצוע עבירות פליליות חמורות במסגרת חברותם בארגון פשיעה, שכללו, בין היתר, ניסיונות רצח, עבירות אלימות, סחיטה, הלוואות בריבית, וכן עבירות מס והלבנת הון והכל תוך ניצול המוניטין העברייני שיצא להם. במסגרת מלחמתם בארגון יריב, הנאשמים לא בחלו בשום אמצעי – מטענים, ירי, סכינים, וזאת תוך סיכון אזרחים חפים מפשע. בית המשפט קיבל את בקשת הפרקליטות וגזר עונשים כבדים ומשמעותיים, בפרט על ראשי הארגון ועל אלו שפעלו ליזום ולחולל את העבירות המתוארות בהכרעת הדין ובגזר הדין. יידעו אלה הפוגעים בציבור ומסכנים אותו – כי מערכת אכיפת החוק תילחם בהם ללא מורא, ותביא להשמתם במאסר לתקופות ממושכות, והכל בכדי להגן על הציבור".

od bar oz sasson 151 od elimelech elad new 151 151
עו"ד ששון בר עוז עו"ד אלעד אלימלך

לגרינברג כבן 42, עבר הכולל 18 הרשעות, ואילו צדיק, בן גילו, בעל 14 רישומים פליליים ונשפט לראשונה בגיל 15.

סנגורו של גרינברג, עו"ד רובי גלבוע: "אם בית המשפט הרשיע חבורה אמורפית כזו כארגון פשע, אז היום כל סעיף 'מבצעים בצוותא' בחוק העונשין לא רלבנטי, וכל חבורת עבריינים שגדלו יחד באותה שכונה ומבצעים התפרצויות יחד, ייחשבו ארגון פשיעה... הפירוש שניתן בפסיקה בארץ לארגוני פשיעה לא דומה כלל למשמעותם על פי אמנת פאלרמו". לדבריי עו"ד גלבוע, "גזר הדין בולט בחומרתו. ההגנה סוברת, בניגוד לקביעת בית המשפט, כי לא מדובר כלל בארגון פשיעה. אנו נלמד את גזר הדין וככל הנראה יוגש ערעור על הכרעת הדין ועל גזר הדין".

עו"ד בר ציון שייצגה את זזה צדיק מסרה: "גזר הדין הינו תולדה ישירה של הכרעת דין מוטעית ושגויה שמתבססת על עדות עד מדינה שקרן, עבריין, רודף בצע. ברמה המשפטית לא ניתן היה להרשיע את הנאשמים בארגון פשיעה כי אין ולא היה ארגון פשיעה אבל בית המשפט בדרך לא דרך קבע את שקבע וכולנו תקוה שבית המשפט העליון ישכיל לראות את הברור מאליו, היכן שבית המשפט המחוזי היה עיוור. האישומים אשר הוגשו נגד יוסי צדיק היו אישומים שלא ניתן היה לבסס עליהם הרשעה גם עם עדותו של עד המדינה, ונראה שבית המשפט נגרר לרדיפה המתמשכת אחרי מרשי מזה שנים".

עו"ד ששון בר עוז ועו"ד אלעד אלימלך, שייצגו את שלומי זיתון מסרו כי "הנאשם הורשע בעבירות חמורות והעונש הוטל עליו מתון. אנו שמחים על כך שבית המשפט התחשב בטענות ההגנה בגזר דינו". 

עם זאת, יצוין כי בגזר הדין אין התייחסות להפרדת זיתון מחבריו ולטענה נוספת של סנגוריו בסיכומים, לפיה "המאשימה גילתה אדישות ביחס למשמעות חשיפת זהותו ומסכת הקשיים שעבר כתוצאה מהחשיפה והסיכון שמלווה אותו וילווה אותו עוד שנים ארוכות ואולי לתמיד.... הנאשם הועבר להפרדה ארצית ושוהה לבד, בין ארבעה קירות, מזה תקופה ממושכת. לנאשם לא הותר לצאת להלוויית אמו ולביקור בבית החולים בעת ההתדרדרות במצבה, לאור המסוכנות הנשקפת כלפיו על ידי העולם העברייני".

סלומון יוצג על ידי עו"ד רן אלעד. אלבז על ידי עו"ד גלית וקסלר ועו"ד שני פרג'ון. אגאבאבא על ידי עו"ד יפתח רפאלי ועו"ד יריב בן דוד. מנגאשה על ידי עו"ד שי ברגר. אלבז על ידי עו"ד ירום הלוי ורחמים על ידי עו"ד ליאת לוינסון.

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement