פוסטה - בעקבות פרשת טובא זנגריה: נשלל רישיונן של חמש חברות אבטחה בצפון
אישום: חוסאם חרירי ושות' עקצו 1.4 מיליון דולר בדובאי וסחטו את "גלובוס"

אישום: חוסאם חרירי ושות' עקצו 1.4 מיליון דולר בדובאי וסחטו את "גלובוס"

אחרי שה-FBI השתלט על הכספים שנכנסו לחשבון החבורה בארה"ב דרשו אנשי חרירי משותפם המופקד על…

אישום: כך גלגלו בן כהן ושותפו "פושט הרגל" 165 מיליון שקל

אישום: כך גלגלו בן כהן ושותפו "פושט הרגל" 165 מיליון שקל

בן כהן גלגל מיליונים בעסק לניכיון שיקים שניהל עם שותף בשם איתי ניב ממושב אודים…

יצחק אברג'ל שוב לא רוצה לשמוע

יצחק אברג'ל שוב לא רוצה לשמוע

אברג'ל עמד בתא הנאשמים בג'ינס קצרים, טריקו לבנה, רגליו אזוקות, ידיו משולבות. כאשר התבקש להעיד נגד יאיר ביטון…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

בעקבות פרשת טובא זנגריה: נשלל רישיונן של חמש חברות אבטחה בצפון

נכתב על ידי אמיר זוהר ב .

חוליית האכיפה הכלכלית שהוקמה לאחרונה במחוז צפון הצליחה לגרום לשלילת רישיונן של חברות האבטחה הקשורות לפרשה של סחיטה באיומים והלבנת הון. סנגורה של אחת החברות: "השימוע היה מכור מראש"

katava irgun tuba zangaria
לכתבה על כתבי האישום בפרשת טובא זנגריה - לחצו כאן

הוועדה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה במשרד המשפטים החליטה (14.6) בהחלטה חריגה לשלול את רישיונן של חמש חברות שמירה בצפון, לאחר ששוכנעה כי קיימת תשתית ראייתית לכך שהחברות שימשו למעשה תשתית לפעילות נרחבת של סחיטה באיומים, הלבנת הון והוצאת חשבוניות פיקטיביות.

החלטת הוועדה ביחס לחברות "כנפי עטלף", "מקיפי מרום 300", "חוד אבטחה", "מ.ס.קילנור" ו"אורגן אבטחה" התבססה על שיקולים של ביטחון הציבור ואמון הציבור בגופי אבטחה, והפגיעה החמורה באינטרס הציבורי. את ההליך ניהלה חוליית אכיפה כלכלית משולבת מפרקליטות מחוז צפון, תוך שילוב כלים משפטיים מתחום המשפט המנהלי עם ממצאי החקירה הפלילית.

ישיבתה של הוועדה כונסה במסגרת פרשת ארגון טובא זנגריה - פרשה סבוכה שהסתיימה בפברואר האחרון, בעת הוגש לבית המשפט המחוזי בנצרת כתב אישום חמור נגד מספר אנשים, שהואשמו בסחיטה באיומים, הלבנת כספים והוצאת חשבוניות פיקטיביות בשווי עשרות מיליוני שקלים. 

כתב האישום מייחס לחלק מהנאשמים פעילות עבריינית במסגרת ארגון פשיעה, שכללה סחיטות ואיומים על קבלנים ועסקים בצפון, עד שנאלצו להיענות להצעת הסוחטים ולקבל שירותים מחברות השמירה האמורות, שפעלו בקשר עם ארגון הפשיעה. בפועל, פעמים רבות, לא התקיימה שמירה כלל, למרות שבמקומות "מאובטחים" שונים הודבקה מדבקת "רעם" - מעין תעודת ביטחון ליזמים ששילמו עבור "האבטחה".

tuba madbeka
  מדבקת "רעם" על כלי כבד. תעודת ביטחון ליזמים

בהחלטת הוועדה נכתב כי "על פי כתב האישום, קבלני בנייה אשר לא נעתרו להצעת השמירה ולא שילמו דמי חסות סבלו מנזקים קשים באתרי הבנייה, שהופסקו עם קבלת הצעת 'השמירה' ותשלום דמי החסות. על מנת להלבין את דמי החסות שהתקבלו הוקם על ידי הנאשמים, כל אחד לפי חלקו, מנגנון משומן היטב המבוסס על חברות שמירה, חלקן לגיטימיות ובעלות רישיון כדין. חברות אלה הוציאו חשבוניות פיקטיביות בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים בגין עבודות שמירה אשר בוצעו על ידן לכאורה, ובכך ביססו את התשתית להכשרת הכספים".

עורכי הדין תומר נוה וג'רייס דחדולי, סנגוריו של פלאח שעלאן, בעליה של חברת חוד אבטחה ואחד העצורים בפרשה, שטחו בפני הוועדה את טענותיהם, כמו גם באי כוחם של שאר הנאשמים. לדבריהם שעלאן אינו הנאשם העיקרי (גולן הייב), וכל עוד מתנהל המשפט עומדת לו חזקת החפות. לטענתם אכן העסיק את הייב אך לא ידע על התנהלותו בחברה, וכתב האישום אינו משקף את העובדות. עוד הוסיפו כי שלילת רישיונו תפגע קשות בו ובמשפחתו, וכן ב-60 עובדיו. עוד ציינו, כי בין לקוחות החברה נמצאים גם לשכת עורכי הדין ורשות המיסים.

od nave tomer new 150    
 עו"ד תומר נוה    

כאמור, הוועדה לא התרשמה מטיעוני הסנגורים של חמש החברות, והחליטה לשלול את רישיונן. הוועדה קבעה בהחלטתה, כי "בשל חומרת המעשים ומאפייניהם, גובר בנסיבות האמורות האינטרס הציבורי, ובכלל זאת החובה להגן על ביטחון הציבור, על פני שיקולים שמקורם בפגיעה בזכויות הפרט, ובכלל זאת פגיעה בחופש העיסוק ובפרנסתם של עובדי החברות שחלקם תמי לב".

ההחלטה היא פרי עבודתה הראשון והמוצלח של חוליית אכיפה כלכלית משולבת, שהוקמה לאחרונה בפרקליטות מחוז צפון, ואשר עיקר עבודתה "שלילה של כל טובת הנאה מהעבריין, או תמריץ כלכלי העשוי לצמוח לו כתוצאה מביצוע העבירה, לצד הגנה על נכסי המדינה והקופה הציבורית". מפרקליטות מחוז צפון נמסר:  "מדובר בצעד משמעותי נוסף שמטרתו לאפשר לתושבי הצפון ובעלי העסקים בה לחיות ללא מורא ולישון בשלווה".

לאחר החלטת הוועדה הגיב עו"ד נוה: "השימוע היה מכור מראש, ולא התמקד בשום נתון שאנחנו סיפקנו. הפרקליטות היתה מעורבת בהליכי השימוע, ויש ניסיונות מכל עבר לסגור את החברות ולפגוע בפרנסה של אנשים מכובדים ללא עבר פלילי. נילחם ולא נירתע מהחלטה מנהלית כזו או אחרת".

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement