פוסטה - המאסטר בעקיצות וסוכני החאוולות
אישום: חוסאם חרירי ושות' עקצו 1.4 מיליון דולר בדובאי וסחטו את "גלובוס"

אישום: חוסאם חרירי ושות' עקצו 1.4 מיליון דולר בדובאי וסחטו את "גלובוס"

אחרי שה-FBI השתלט על הכספים שנכנסו לחשבון החבורה בארה"ב דרשו אנשי חרירי משותפם המופקד על…

המאסטר בעקיצות וסוכני החאוולות

המאסטר בעקיצות וסוכני החאוולות

ה-FBI חשפו בישראל נוכלים בינלאומיים שהפעילו גם רשת להעברת מיליוני דולרים תוך התחמקות מכל מנגנוני…

יצחק אברג'ל שוב לא רוצה לשמוע

יצחק אברג'ל שוב לא רוצה לשמוע

אברג'ל עמד בתא הנאשמים בג'ינס קצרים, טריקו לבנה, רגליו אזוקות, ידיו משולבות. כאשר התבקש להעיד נגד יאיר ביטון…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

המאסטר בעקיצות וסוכני החאוולות

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

ה-FBI חשפו בישראל נוכלים בינלאומיים שהפעילו גם רשת להעברת מיליוני דולרים תוך התחמקות מכל מנגנוני הפיקוח הפיננסיים * בקשת ההסגרה מתארת את שיטת החאוולות ואת גיבוריה: חשוד סדרתי בעבירת מרמה, ישראלי צרפתי בשם הרי עמר, ואנשי הכספים אורי סעדון מבאר שבע וסלבה נזרוב מאור עקיבא, שנפגשו עם עד המדינה האמריקאי בחנות סיגרים במתחם הבורסה ברמת גן

amar hari 400 483
 הרי עמר. מומחה לעוקצים של חברות גלובליות

ביוני 2015 תכננו שלושה אזרחים ישראלים להונות חברת ביטוח הודית בדובאי. שלושת הישראלים פנו למנהל החברה בדובאי באמצעות כתובת דואר אלקטרוני שהתחזתה לזו של מנהל מהדרג הבכיר של החברה בהודו, וכתבו כי בחברה הוחלט לרכוש מניות של חברה אמריקאית בשווי שמונה מיליון דולר. המתחזים הישראלים הורו למנהל בדובאי להעביר 1.4 מיליון דולר לחשבון בוושינגטון, כמקדמה עבור רכישת המניות. את פרטי חשבון הבנק אליו הורו לבצע את ההעברה קיבלו המתחזים משותף שלהם בשם אורן (שם בדוי), שקיבל את פרטי חשבון הקש מאדם אחר בשם פיליפ (שם בדוי), בעל אזרחות זרה.

מה שאורן וחבריו הישראלים לא ידעו הוא שבשלב הזה פיליפ כבר שיתף פעולה עם ה-FBI ולמעשה הסגיר אותם לידיו. זמן מה אחרי שהכסף מדובאי נקלט בחשבון בוושינגטון, הגיע אורן לארה"ב במטרה לחבור לפיליפ על מנת לארגן את העברת הכסף לישראל, וחלוקתו בין השותפים. אורן נעצר על ידי סוכני ה-FBI, אבל זמן קצר לאחר מכן גויס אף הוא כסוכן של השירות הפדרלי וחשף עוד שותפים במיזמי הונאות חובקי עולם דומים לזה שבוצע בדובאי.

כנהוג בארה"ב, במקביל להסכם שיתוף הפעולה נגד השותפים שלו, אורן עמד לדין בפני בית משפט פדרלי על חלקו בהונאות. הודעותיו, יחד עם אלו של פיליפ ועדים נוספים, הביאו להגשת כתבי אישום בארה"ב נגד שלושה ישראלים נוספים המעורבים לכאורה בעוקצים והלבנת הון בינלאומית מהסוג שבוצע בדובאי. בשבוע שעבר (מרס 2017) ביקשה הפרקליטות בישראל מבית משפט מחוזי ירושלים להיענות לבקשת האמריקאים ולהסגיר לידיהם את שלושת הישראלים: הרי עמר (38) מנתניה, אורי סעדון (52) מבאר שבע וסטניסלב "סלאבה" נזרוב (46) מאור עקיבא. 

עמר עלה לישראל ממרוקו רק לפני שלוש שנים. על פי כתב האישום שהוגש נגדו בארה"ב, הוא עוסק בהונאות באמצעות מחשב וטלפון, ונחשב למומחה על שאחראי לעוקצים לכאורה של חברות גלובליות בהיקפים של מיליוני אירו. בזכות התיק האמריקאי, המידע על עמר הגיע גם לחוקרי להב 433 שעצרו אותו פעמיים בחודשים האחרונים, על עוקצים באותה שיטה אשר לא היו כלולים בתיק האמריקאי.

בפעם הראשונה הוא נעצר בחודש נובמבר 2016 במסגרת המעצרים של אלי רביבו ואחרים מאשדוד. עמר שוחרר אז ונותר במעקב הדוק עד לפעם הבאה, בחודש מרס 2017. אז הוא נעצר עם עוד 20 ישראלים, בינהם סעדון, נזרוב ואנשי ארגון הפשע של משפחת חרירי, על שורה של עוקצים בינלאומיים דומים, ועל עבירות על חוק איסור הלבנת הון בנסיון להטמיע את הכסף בישראל. סעדון ונזרוב הוגדרו בכתב האישום האמריקאי ובבקשת ההסגרה שצורפה אליו כמלביני הון מקצועיים אשר ניידו כספים  בין מדינות שונות, ובין היתר נתנו שירותים לאורן ולעמר.

shadow computer fbi  
עד מדינה ישראלי באמריקה. מומחה לעבירות מחשב  

כוח רב לאומי

מיהו אותו אורן, עד המדינה הישראלי שגוייס על ידי האמריקאים? מדובר באדם ללא עבר פלילי מצפון הארץ שהוא גם בעל אזרחות כפולה. אורן מוגדר על ידי האמריקאים כמומחה להונאות מחשב, אחד מראשי הרשת שאחראי לעשרות עוקצים אשר בוצעו בשיטה של קופרודוקציות רב-לאומיות (הפקות משותפות).

על פי מסמכי ה-FBI, בשנים 2010 עד 2013 אורן היה מעורב יחד עם אזרח רומני, אזרח הונגרי ואחרים בפרסום מודעות פיקטיביות למכירת מכוניות באינטרנט. למפרסמים לא היה קשר למכוניות שפרסמו, אך הם הצליחו לקבל כספים מלא מעט קונים שנפלו בפח. בשנת 2014, טוענים ב-FBI, אורן וחבורתו גילו תחום הונאה יותר רווחי ומשתלם, שהתבסס על שיטת הונאה מוכרת מצרפת. שליחת אימיילים כוזבים לאנשי מחלקות כספים בתאגידים בינלאומיים, תוך התחזות למנהלים של העובדים באותן המחלקות ומתן הוראות להעברת כספים לחשבונות בנק המצויים בשליטתם. להלן, העוקץ בדובאי.

באפריל 2014 דיווח אחד המודיעים של ה-FBI על עקיצות של חברות אירופיות המתבצעות על ידי קבוצה שהתמקמה באנטליה, תורכיה. ה-FBI פתח במעקב אחרי הקבוצה שכללה את אורן ושותפים מרומניה, הונגריה וסרביה. לפי מסמכי ה-FBI, אורן ארגן לשני "חברים" רומנים השתלמות בישראל אצל אותו הרי עמר, שלפי ה-FBI הוא "מאסטר" בהונאות סייבר מהסוג הזה.

לדברי העדים הרומנים אשר נעצרו אף הם, אורן הביא אותם אל עמר בישראל שהדריך אותם כיצד לנסח הודעות דוא"ל מתחזות ולהגיב להודעות חוזרות מעובדי תאגידים בינלאומיים באופן שישכנע להעביר כספים. לפי כתב האישום בארה"ב, עמר ליווה בהמשך את החבורה אשר נדדה לעיר וארנה, בולגריה, וקיבל אחוזים מרווחיה. לפי אחד העדים הרומנים, עמר נטל גם חלק פעיל בהונאות תוך ניצול שליטתו באנגלית וספרדית. לטענת האמריקאים, בתוך מספר חודשים בקיץ 2014 הצליחה החבורה לעקוץ חברות מספרד, גרמניה ופורטוגל ב-1.2 מיליון אירו. החלק של עמר, נטען בתיק האמריקאי, עמד על כ-200 אלף אירו.  

nazarov slava 300 300
סלבה נזרוב. הלבנת הון בשירות ארגוני פשע

תרגיל של ה-FBI בישראל

לפי כתב האישום בארה"ב, בספטמבר 2013 אורן פגש בחנות סיגרים במתחם הבורסה ברמת גן את סלבה נזרוב, שהוצג בפניו כמומחה להעברת כספים בין מדינות והלבנות הון. לפי האישום, נזרוב מסר לאורן פרטים של חשבונות קש בחו"ל אשר נועדו לקליטת כספים. בהתאם להסכם ביניהם, נטען, אורן עדכן את נזרוב על העוקץ בדובאי בו התקבלו 1.4 מיליון דולר.

זמן מה לאחר מכן, נטען, נזרוב פנה לאורן מספר פעמים ואמר לו שחמושים מארגון פשיעה ישראלי המודעים להונאת חברת הביטוח ההודית הגיעו אליו בדרישה לקבל חלק בשלל. במקביל, נטען, נזרוב הבטיח לו שיפרוש עליו את חסותו בכל הנוגע לדרישות של אותם עבריינים מישראל.

בינתיים, אורן נעצר בארה"ב וחתם על הסכם שיתוף הפעולה החשאי והופעל כסוכן. מבקשת ההסגרה של ארה"ב עולה, שבחודש נובמבר 2015 הוא הגיע לישראל מלווה בסוכני FBI, כדי להיפגש עם נזרוב ועם חברי ארגון הפשע שדרשו את חלקם. מאחר שכספי המרמה נתפסו על ידי ה-FBI, סיפור הכיסוי של אורן היה שהוא העביר את הכסף לאדם אחר שנעצר בווירג'יניה, והכסף הוחרם. חברי ארגון הפשיעה הבהירו לנזרוב ולאורן, שמבחינתם הם האחראים להשגת הכסף וגם לפיצוי על העיכוב בהעברתו.

לאחר תקופת זמן מסוימת, במסגרת תרגיל חקירה של ה-FBI אורן התקשר לנזרוב ואמר לו כי יש בידיו את הכסף. בכתב האישום האמריקאי נטען, שנזרוב מסר לו פרטי חשבונות בנק בניו יורק, אוסטריה ורוסיה, שבהם עליו להפקיד את הכסף. לאחר שה-FBI ביצע את ההעברה נזרוב עדכן את אורן שהכסף הגיע לשותפו ברוסיה, ושלח לו צילום של חמש ערימות דולרים ארוזות בגומיות. אחרי חמישה ימים הוא דיווח בווטסאפ שהכסף בידיו  ומדובר ב-50 אלף דולר.

globs bankim tahana action 400
חשבונות בנק בשיטת החוואלה בתחנה המרכזית

שיטת החוואלות

המעצרים בארה"ב של אורן ושותפיו האחרים חשפו בפני ה-FBI רשת בינלאומית מתוחכמת לניוד כספים והלבנת הון חובקת עולם שפעלה בניו יורק. הרשת מבוססת על שיטה הנקראת "חוואלה" אשר נוצרה לצורך ניוד כספים בין מדינות תוך עקיפת מערכות הפיקוח הפיננסיות של המדינות.

החוואלה היא רשת של "בנקים" או נותני שירותי מטבע פיראטיים (צ'יינג'ים), שעובדת בשיטה שנשמעת כמעט פרימיטיבית, אך אפקטיבית מאוד בעיקר בקהילות של מיעוטים. השיטה עובדת כך, אדם פונה אל צ'יינג' פיראטי בישראל ומבקש להעביר לאדם בניו יורק סכום של 100 אלף דולר. הצ'יינג', שהוא חבר החוואלה בישראל פונה לאיש החוואלה בניו יורק המקושר אליו ומבקש ממנו להעביר את הסכום ליעד הנדרש. חבר החוואלה בניו יורק נענה לבקשה על סמך הידיעה כי לאחר מכן גם חבר החוואלה בישראל יעמיד כספים לאנשים בישראל על פי בקשות סניף החוואלה בניו יורק. בדרך זו, כספים עוברים לפי הנחיה ממדינה אחת לאחרת, מבלי שהעברת כספים בין המדינות מתבצעת בפועל.

שיטת החוואלות מבוססת על קופה משותפת והתחשבנות בין חוואלות במדינות וערים שונות, ומחייבת אמון הדדי, ולכן היא עובדת בעיקר בקהילות קטנות בהן אנשים מכירים אחד את השני. לפי כשנתיים נחשפה חקירה על הלבנת הון בינלאומית לכאורה שהתגלתה ברשת חוואלות של קהילות חרדיות בעולם. כתבה של "פוסטה" ועיתון "גלובס" ב-2013 חשפה חוואלות של אריתראים אשר מעבירים מאות מיליוני דולרים לבני משפחות במולדתם באמצעות דוכנים קטנים וצ'יינג'ים בתחנה המרכזית בתל אביב. 

מאחר שמדובר ברשת ייעודית להעברת כסף שחור, גם עברייני מס וארגוני פשע נעזרים בשירותי חוואלות. העמלות של הסוכנויות גבוהות במאות ואלפי אחוזים מהבנקים, וכאשר נוצרים סכסוכים בין חברי חוואלות לא הולכים למשטרה אלא מכניסים לתמונה בוררים מהעולם התחתון אשר מספקים הגנה, אבל גם חומדים לעיתים את כספי הצדדים המנועים מהגשת תלונות למשטרה.

saadon uri 300 300
אורי סעדון. 120 אלף דולר בקליפורניה

חוואלה ישראלית אמריקאית

על פי בקשת ההסגרה האמריקאית, בפברואר 2015 הגיע סוכן עבריין שהופעל על ידי ה-FBI לישראל, כדי לפגוש  את אורן, טרם מעצרו בארצות הברית. אורן הציג בפניו מספר אנשים שיוכלו לעשות עבורו העברות כספים במזומן בקנה מידה גדול, במסגרת שיטת החוואלות. אחד מהם הוא סעדון שניהל צ'יינג' בדרום הארץ, והיו לו קשרים עם אורן על רקע פעילות משותפת של העברות כספים אשר מקורם בעבירות. 

אורן, נטען בבקשת ההסגרה, ביקש אז מסעדון לארגן עבור חברו האמריקאי מספר העברות אבל סעדון דיווח לו על בעיות בהעברת מזומנים דרך החוואלות ליעדים המבוקשים. לבסוף, סעדון שלח את אורן לחבר החוואלה בקליפורניה, שם, במכונית חונה נמסרו לאורן 120 אלף דולר במזומן. על רקע הפעולה הזו שנחשפה רק בדיעבד עקב העדות של אורן ב-FBI, נטען בבקשת ההסגרה של סעדון לארה"ב כי סעדון הוא איש כספים של עבריינים אשר פעילותם מנוטרת על ידי המשטרה בארה"ב.

עו"ד משה סוחמי המייצג את אורי סעדון מסר: "מרשי מכחיש כל קשר לעבירות הנטענות נגדו. לצערי אנחנו רואים פרקטיקה פסולה שהשתרשה במשטרת ישראל, לפיה כאשר לא ניתן לשפוט חשוד בארץ מחוסר ראיות, מעבירים אותו לרשויות האמריקאיות, מתוך הבנה שגם ללא ראיות מספיקות ועד שיזוכה, יחלפו מספר שנים שבהן יהיה בארה"ב מאחורי סורג ובריח".

עו"ד נס בן נתן המייצג את סלאבה נזרוב מסר: "נזרוב מכחיש את המיוחס לו בכל תוקף. עד המדינה בארה"ב הוא עבריין שביצע הונאות עתק, הוא ראש הקנוניה והעליל עלילות כדי למלט את עצמו".

od ben natan nes 151 od suhmi moshee  
עו"ד נס בן נתן עו"ד משה סוחמי  

עו"ד בני כץ המייצג את הרי עמר מסר: "התובנה בארה"ב לגבי מעשיו לכאורה של מרשי שגויה מראשיתה, איננה מבוססת על ראיות, אלא על שברירי מידע בלתי רלוונטים. עם קבלת כל חומרי החקירה נעלה את הטענות בפני בית המשפט בדרישה למנוע את ההסגרה. כליאה בארה"ב בתנאים בלתי אנושיים מוכיחה עצמה פעמים רבות כאשר זה מוכן למכור את נשמתו ובלבד שלא ימשכו ההליכים נגדו. מה שמטריד יותר בכל הסיפור, היא ההתגייסות, המוטיבציה העודפת וחדוות היתר של הרשויות בישראל לסייע לארצות הברית הגדולה כנגד אזרח מדינת ישראל מבלי לבדוק את הראיות ולאמת אותן, מבלי להבין את המשמעות הטמונה בהסגרת אזרח ישראלי לידי הרשויות הדורסניות בארה"ב, כאילו היו אלו חלק בלתי נפרד מהן". 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement