פוסטה - מזונות ילדים בחוסר ודאות – של מי הסמכות?
אגף סרבני הגט

אגף סרבני הגט

עו"ד דפנה לביא על חוק חדש שימנע מסרבני גט בכלא לשהות באגפים תורניים ולקבל מזון…

מסע הנקמה של האסיר המשוחרר דוד בוקובזה

מסע הנקמה של האסיר המשוחרר דוד בוקובזה

כאשר בתי המשפט הורו להשאיר את בנותיו במשמורת האמא, גרושתו, שלטענתו עבדה בזנות בנוכחות הילדות,…

עדות טכנאי הכבלים הרשיעה את הנאשם ברצח הכפול בלוד

עדות טכנאי הכבלים הרשיעה את הנאשם ברצח הכפול בלוד

על אף שאישרו כי מצבו הנפשי אכן מעורער, וחרף העובדה שהמעסיק שלו "לקח" את אשתו,…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

מזונות ילדים בחוסר ודאות – של מי הסמכות?

נכתב על ידי עו"ד יהונתן קניר, עו"ד דנה גלנטי ב .

אחד הנושאים הבוערים ביותר בתחום דיני המשפחה והמעמד האישי הינו מרוץ הסמכויות בין בית הדין הרבני לבין בתי המשפט לענייני משפחה – כשלאחרונה נשאלת השאלה האם גם לבית הדין הרבני הסמכות לדון במזונות ילדים? משרד עורכי הדין קניר ושות' במאמר הדן בסוגיה זו

lev 401 301

נושא מזונות הילדים הינו נושא רגיש המצוי בלב תהליך הגירושין. בעבר, נקבע בפסיקת בית המשפט העליון (הלכת שרגאי) כי נושא מזונות הילדים לא יידון בבית הדין הרבני – אלא בבית המשפט.

לאחרונה, נקבעה פרקטיקה משפטית חדשה ומפתיעה, המאפשרת להוסיף לתביעת הגירושין גם תביעה למזונות ילדים – במסגרת התביעה הרגילה לגירושין לביה"ד הרבני. הפועל היוצא הוא, שנוצר מצב אבסורדי בו בית-הדין הרבני רואה עצמו כיום מוסמך לדון בתביעת מזונות קטינים.

נחזור לרגע לאחור. לבתי הדין הרבניים סמכות שיפוט ייחודית בענייני נישואין וגירושין בין בני זוג יהודיים, וחוק שיפוט בתי דין רבניים מקנה להם סמכות שיפוט ייחודית לדון במזונות ילדים, בשעה שנושא המזונות מוגש ב'חבילה' אחת עם תביעת הגירושין. חרף הוראות החוק, במשך למעלה מ – 45 שנים (!) נעשתה הפרדה ברורה בין תביעת מזונות בה יכול בית הדין הרבני לדון – לבין זו שלא בסמכותו.

למעשה, הלכת שרגאי משנת 1969 המוזכרת מעלה, הגדירה גבולות גזרה ברורים לנושא זה:

• תביעת 'השבת ההוצאות למזונות הילדים' המוגשת על ידי מי מההורים כחלק מתביעת הגירושין והסדר היחסים ביניהם, מותרת לדיון בית הדין הרבני.
ואילו, 'תביעת מזונות' עצמאית של הילד, בין אם הוא מיוצג על-ידי האם ובין על-ידי אפוטרופוס אחר - לעולם לא תהא בגדר סמכותו הייחודית של בית-הדין הרבני ואף אינה יכולה להיות "כרוכה" בתביעת גירושין.

בתי המשפט מצאו הצדק להלכת שרגאי, מתוך חשש מוצדק לסיכון הנובע מכריכה יחדיו של סוגיית מזונות הילדים – יחד עם תביעת הגירושין, שהרי, כריכה שכזו עשויה לשמש כאמצעי לחץ קשה ביותר במטרה להשיג תנאי גירושין טובים יותר או גרועים יותר (תלוי בנסיבות), הבאים על חשבונם של הילדים.

kanir yonathan 401 268  
עו"ד יהונתן קניר  

האם הלכת שרגאי בטלה?

במהלך ארבע השנים האחרונות נפרץ אט אט הסכר שהקימה הלכת שרגאי, תוך שבעלי הדין ובעיקר ילדיהם שוב מצויים במיצר של מאבקי סמכות על הערכאות השיפוטיות.

• השינוי החל במרץ 2013, עת נקבע כי לבית הדין הרבני נתונה סמכות לדון במזונות ילדים, במקרים בהם עניין המזונות נכרך כדין בתביעת גירושין שהוגשה לבית הדין. האם בקביעה זו בוטלה הלכת שרגאי? לא נדע.

• ביוני 2014, נכתב מחד כי ניתן לכרוך את מזונות הילדים לתביעת גירושין, כמו גם תביעה להשבת הוצאות שהוציא הורה בגין מזונות הילדים בתביעת הגירושין, ואולם, תביעה למזונות ילדים המוגשת בשמם של ילדים – אינה יכולה להיכרך בתביעת גירושין.

• בספטמבר 2014, נקבע במפורש כי מזונות הקטינים הנם עניין הניתן לכריכה על פי החוק, ובמקרה בו עניין מזונות הילדים נכרך תחילה כדין ע"י הבעל לתביעת הגירושין שהגיש לביה"ד הרבני, קונה ביה"ד את סמכותו.

• באוקטובר 2015, נקבע כי כריכת מזונות הילדים לתביעת הגירושין פסולה בשל חוסר כנות תביעת הגירושין ובשל חוסר כנות הכריכה, אך לא משום שכריכת מזונות קטינים אינה מותרת.

kanir dana 401 267
עו"ד דנה גלנטי

למי הסמכות לדון במזונות ילדים?

בעקבות השינוי המוזכר לעיל, נשטפו הערכאות השיפוטיות במסה אדירה של פסקי דין סותרים, במסגרתם נדונה השאלה - למי מסורה הסמכות לדון במזונות ילדים?

בתי המשפט לענייני משפחה המשיכו לגרוס כי למרות הקולות המכרסמים בהלכת שרגאי אין לראות בכך משום שינוי בהלכה הקיימת.
מאידך, בתי הדין הרבניים קובעים כי הן על פי הדין והן על פי פרשנות, פסיקותיו האחרונות של בית המשפט העליון, לביה"ד הרבני סמכות שיפוט ייחודית בתביעת מזונות קטינים, הכרוכה כדין לתביעת הגירושין.

גם בית המשפט העליון נדרש לכך, ועל פי פסיקתו האחרונה, הלכת שרגאי טרם בוטלה, אלא, שבפועל שתי התביעות (הן 'השבת ההוצאות למזונות הילדים' המוגשת ע"י מי מההורים והן 'תביעת מזונות' עצמאית של הילד) מוגשות ע"י ההורים ושתיהן דנות בפסיקת מזונות, וכך נוצר מצב בו שתי הערכאות, בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה, רואות עצמן מוסמכות לדון בשתיהן.

הלכה למעשה, בעלי הדין סובלים ויסבלו, ילדיהם יסבלו, והמחוקק בידיו מסורה האחריות להביא ליציבות ולוודאות, נמנע מנקיטת עמדה.
הרשות המחוקקת שוגה קשות עת נמנעת ביודעין מלפתור את סוגיית הסמכות ומותירה את הבמה לערכאות השיפוטיות להתקוטט ביניהן, תוך בזבוז זמן שיפוטי יקר, והימנעות מפתרון בעיות משפטיות ואנושיות של ממש.

אנו סבורים שהגיעה שעת המחוקק לומר בבירור את דברו, לכאן או לכאן, לא להותיר את שתי הערכאות מתקוטטות זו בזו בסוגית מזונות הילדים, שאם לא כן תגבר ההחרפה, בזבוז הזמן וחוסר היציבות. עד שיאמר המחוקק את דברו, ראוי שהלכת שרגאי תושב על כנה במפורש.

הכותבים הינם עו"ד יהונתן קניר, שותף בכיר ובעלים במשרד עו"ד קניר ושות', ועו"ד דנה גלנטי עו"ד במשרד קניר ושות'.

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement