פוסטה - מבוי סתום בחקירת רצח סיהאם אזברגה
אגף סרבני הגט

אגף סרבני הגט

עו"ד דפנה לביא על חוק חדש שימנע מסרבני גט בכלא לשהות באגפים תורניים ולקבל מזון…

מסע הנקמה של האסיר המשוחרר דוד בוקובזה

מסע הנקמה של האסיר המשוחרר דוד בוקובזה

כאשר בתי המשפט הורו להשאיר את בנותיו במשמורת האמא, גרושתו, שלטענתו עבדה בזנות בנוכחות הילדות,…

עדות טכנאי הכבלים הרשיעה את הנאשם ברצח הכפול בלוד

עדות טכנאי הכבלים הרשיעה את הנאשם ברצח הכפול בלוד

על אף שאישרו כי מצבו הנפשי אכן מעורער, וחרף העובדה שהמעסיק שלו "לקח" את אשתו,…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

מבוי סתום בחקירת רצח סיהאם אזברגה

נכתב על ידי מיכאל פרוסמושקין ב .

כל החשודים ברצח סיהאם אזברגה מלוד שוחררו, מאחר שהמשטרה התקשתה לגבש נגדם תשתית ראייתית

azbarga siham
הנרצחת, סיהאם אזברגה ז"ל

חקירה נוספת של רצח אישה במגזר הערבי הגיעה בימים האחרונים למבוי סתום: כל החשודים במעורבות סיהאם אזברגה (30) בלוד שוחררו.

אזברגה, פעילת זכויות נשים, נורתה ב-26 במרס. אלמוני נכנס אל ביתה ברחוב סג'רה בלוד וירה בה מטווח קצר, כשאחיה הקטין שוהה בבית. צוותי מד"א שהוזעקו למקום פינו אותה לבית החולים אסף הרופא כשהיא במצב קשה, מורדמת ומונשמת. זמן מה לאחר מכן היא מתה מפצעיה.

המשטרה פתחה בחקירה ובחלוף כשבוע נעצרו חמישה בני משפחתה של סיהאם, בחשד שהיו מעורבים ברצח. אחד מהם, קטין בן 17, שוחרר תוך זמן קצר. מנגד, מעצרם של ארבעה אחרים, בני 19-31, הוארך בבית משפט השלום בראשון לציון. במשטרה העריכו כי הרקע לרצח הוא כבוד המשפחה.

בחלוף הימים התקשו במשטרה לגבש תשתית ראייתית נגד החשודים, שהיו מיוצגים על ידי עורכי הדין שאדי כבהא, קטי צווטקוב, גלית בש, שוקרי אבו טביק וגיא עין צבי. אתמול (רביעי, 19.4) שוחרר למעצר בית החשוד המרכזי, שלפי החשד היה זה שירה באזברגה למוות.

retzah azbarga siham lod 
 זירת הרצח בלוד (צילום: דוברות מד"א)

עוד לפני שחרור החשודים, בעקבות רצח אזברגה נשמעה ביקורת לא מעטה של נשים במגזר הערבי, על אוזלת ידה של המשטרה ורשויות אחרות בהתמודדות עם התופעה ואי פענוח של רוב מקרי הרצח של נשים במגזר. לפני כשבועיים (5.4) יצאו עשרות להפגנת מחאה מול תחנת השיטור הקהילתי בלוד, כשבין המפגינים נשים ערביות ויהודיות וחברי כנסת מהרשימה המשותפת. במהלך ההפגנה קראו המשתתפים לפעול ביתר שאת כנגד התופעה: "אם המשטרה לא תתעורר ותתחיל לפעול, האלימות הזו תמשיך להשתולל. עבור יותר מדי נשים זה כבר יהיה מאוחר מדי, אבל באמת שכבר הגיע הזמן".

למחרת ההפגנה התכנסה לדיון מיוחד הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בכנסת, על רקע רצח שלוש נשים במגזר הערבי תוך שלושה ימים. יו"ר הוועדה, ח"כ עאידה תומא-סלימאן, פתחה ואמרה: "נמאס לנו לספור גופות, ודנו בנושא הזה מעל ומעבר, וכל פעם ביקרנו את עבודת הרשויות והגשנו המלצות, אבל לצערנו הרב המשכנו באותו כיוון. המסר המתקבל בשטח הוא שיש הפקר, ואין לרוצחים ממה לחשוש. לא ייתכן שיש 100 אחוז פענוח רציחות נשים יהודיות, אבל רק  50 אחוז אצל הנשים הערביות".

od kabaha shadi new 200 200 od tzvetkov 150    
עו"ד שאדי כבהא עו"ד קטי צווטקוב    

ח"כ חנין זועבי: "ברצח נשים אשמות גם הנורמות החברתיות, כי שכנים וחברים יודעים, והחברה גם צריכה להגן על הנשים, אבל לפי החוק מי שאחראי על מניעת מקרי הרצח ותפיסת הרוצחים זו המשטרה. מקרי רצח באמצע היום, בלי מסכות, ברחוב מלא אנשים, לפעמים בסמיכות לתחנות משטרה - מדוע הרוצחים כל כך נינוחים וקל להם? ערבים נרצחים יותר מפי שבע מיהודים, אבל הסיכוי שייתפס עבריין אם הקורבן יהודי הוא פי שבע מאשר אם הקורבן ערבי. החברה והנשים הן אלה שבלחץ, במקום שהמשטרה תהיה".

רפ"ק נירה ראובני, קמ"ד נפגעי עבירה במשטרה, שהשתתפה בדיון, הדפה את הביקורת ואמרה אז: "המשטרה נלחצת ולוחצת ופועלת ללא לאות בכל הכיוונים והדרכים האפשריות למנוע ולפענח את מקרי הרצח. במקרים  של רצח על ידי בני זוג, אחוז הפיענוח במגזר היהודי והערבי הוא זהה".

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement