פוסטה - תזכיר חוק חדש: אסירי הפרדה יוכלו לערער אוטומטית לבית המשפט העליון
אהוד אולמרט בתפקיד: הקומבינטור

אהוד אולמרט בתפקיד: הקומבינטור

שבועיים לפני כינוס ועדת השחרורים אולמרט מסובך קשות בעבירות משמעת, ואפילו פליליות לכאורה: ניצול פרצות…

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

ועדת איתור המליצה על נציב שב"ס וחבר הכנסת לשעבר, 74, לתפקיד שמחייב כישורים מקצועיים יחודיים…

שחרור ספיישל - סיפורו של אסיר שהזמין מסוק כדי להגיע בזמן לליל הסדר

שחרור ספיישל - סיפורו של אסיר שהזמין מסוק כדי להגיע בזמן לליל הסדר

אביעד שמואל שריצה שנת מאסר על עבירות מס, ביקש להשתחרר ערב החג בשבע בבוקר כדי…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

תזכיר חוק חדש: אסירי הפרדה יוכלו לערער אוטומטית לבית המשפט העליון

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

בהשראת דו"ח הסנגוריה הציבורית על תנאי האסירים בהפרדה ונזקיהם, משרד המשפטים עושה צעד קטן להידוק הביקורת המשפטית על שב"ס, מה שלא מבטיח שבתי המשפט יחדלו לשמש כחותמת גומי של דו"חות המודיעין החסויים, וגם לא שאסירים יפסיקו לשהות 23 שעות ביממה בתא של 3 מטר מרובע

asir
23 שעות ביום בשלושה מטר מרובע, במקרה הטוב (אילוסטרציה)

תזכיר חוק חדש שפירסם משרד המשפטים מציע תיקונים צנועים, אך משמעותיים בנושא כליאת אסירים בהפרדה.

הצעת החוק הופצה לאחר דיונים ממושכים ובתום שנים ארוכות מאז פורסם בספטמבר 2012 דו"ח קשה של הסנגוריה הציבורית על תנאי מאות אסירים הכלואים באגפי ההפרדה ותוצאות הבידוד, שנמשך לגבי כמה אסירים מעל עשר ואף מעל 20 שנים.

בסנגוריה הציבורית מאוכזבים בשורה התחתונה מהתוצאה בהצעת החוק לתיקון פקודת בתי הסוהר (החזקת אסירים בהפרדה) - שם ציפו לתיקונים הרבה יותר יסודיים ומקיפים, וקיבלו כמה "דרדל'ה". למשל, דרישות הסנגוריה להגדרה בחוק של תנאי הכליאה של האסירים, או הגבלת משך תקופות ההפרדה וקביעת פרק זמן מקסימלי - נדחו. עם זאת, בתיקונים שהתקבלו - שעיקרם הוא חיזוק הפיקוח והביקורת השיפוטית - יש פוטנציאל לשינוי מהותי.

על פי נתוני שב"ס, בשירות בתי הסוהר מוחזקים נכון להיום 168 אסירים בהפרדות (חלקם לבד וחלקם בהפרדה זוגית עם אסיר נוסף בתא). מדובר באסירים שחלקם מוגדרים טעוני הגנה, ויש חשש שייפגעו או יפגעו באסירים אחרים. באגפי ההפרדה נכלאו גם כמעט כל ראשי ארגוני הפשע לדורותיהם, בניסיון לנתקם מהסביבה וחבריהם, אלה שבכלא ואלה שבחוץ. המטרה מוצהרת: למנוע פשע ולשמור על הביטחון בבית הסוהר. ואולם, לא רק מנהיגים ואריות פשע מוחזקים בהפרדה; חלק משמעותי מהכלואים הם אסירים שלוקים בנפשם, "מופרעים" ובעלי מוגבלות שכלית, שהפתרון "הקל" שנמצא עבורם הוא החזקתם בבידוד.

od shapira gil
עו"ד גיל שפירא

ההשלכות קשות: אסיר הפרדה יושב בתאו במשך 23 שעות ביום, מודר מכל פעילות בכלא ומבודד מאינטראקציה אנושית, כאשר בשעה הנוספת מתקיים טיול בחצר, שאף היא מבודדת מאסירים נוספים. אסירי הפרדה מנועים  מהשתתפות בכל פעילות משמעותית של טיפול, חינוך, שיקום, תעסוקה ופנאי - שמטבען מתקיימות בקבוצה.

במהלך השנים נכלאו בממוצע כ-150-200 אסירים בהפרדה, חלקם כאמור שנים ארוכות ברציפות. בדו"ח הסנגוריה צוינו אסירים שהוחזקו בהפרדה תשע, 19 ואף 23 שנים. "מתנאים כאלה, בהם אדם יושב סגור בתאו יום אחרי יום, שנה אחרי שנה, אי אפשר לצאת נורמאלי", אומר עו"ד גיל שפירא, מנהל המחלקה לייצוג אסירים בסנגוריה הציבורית, "כשפרסמנו את הדו"ח חשבנו שהסוגיה מחייבת דיון ציבורי. העובדה שמאות אנשים מוחזקים בתנאים כאלה לא יכולה לעבור ללא בקרה אמיתית".

ההגדרות שיישארו על כנן בפקודת בתי הסוהר קובעות: שב"ס רשאי לכלוא אסיר בהפרדה עד חצי שנה, או שנה בהפרדה זוגית, ולאחר מכן התקופה תוארך בחצי שנה כל פעם בכפוף להחלטת בית משפט מחוזי. לפי תזכיר החוק, שני תיקונים שיוכנסו לפקודה אמורים להדק את הביקורת השיפוטית. אחד, מתן זכות ערעור אוטומטית לבית משפט עליון. שני, הבניית השיקולים שינחו את בית המשפט לגבי הארכת ההפרדה, בניסיון לשנות את המצב שהתקבע ובו בתי המשפט הפכו ל"חותמת גומי" של שב"ס והדו"חות המודיעיניים החסויים מטעמו.

shabas hafrada heder 22
חדר בהפרדה ארצית (לתחקיר על אגף הפרדה ארצית - לחצו כאן)

מנתוני הסנגוריה הציבורית עולה, כי מספר הפעמים בהם דחו בתי משפט את עתירות שב"ס להארכת תקופות הפרדה, דומה למספר הזיכויים במדינת ישראל – כלומר, לא רחוק מאפס. ב-97 אחוז מהעתירות בעניין, בתי המשפט קיבלו את עמדת שב"ס. רק בשלושה אחוז מהעתירות שנבדקו, בית המשפט התערב וביטל או קצב תקופה קצרה יותר להפרדת אסיר.

תחת הנתונים האלה, היה קיים עד כה בנוסף חסם משמעותי שמנע מרוב אסירי ההפרדה לערער על החלטת בית המשפט המחוזי. החסם הזה הוסר בתזכיר החוק: מעתה, במקום בקשת רשות ערעור שנענתה רק במקרים חריגים ותחת דרישה ל"עניין עקרוני" כלשהו, תהיה לאסירים נגישות וזכות ערעור מוקנית לבית המשפט העליון, בתקווה שכניסתו לתמונה ומתן אפשרות לתקוף את החלטת בית המשפט המחוזי ולקיים ביקורת שיפוטית בערכאה העליונה תצמצם את משך התקופות הדרקוניות בהן נכלאים אסירים בהפרדה.

תיקון נוסף בחוק הוא כאמור פירוט והבניית השיקולים המנחים בעניין. לפי התזכיר, על שב"ס ובית המשפט לתת משקל, בין היתר, לשמירה על בריאות האסיר ומשך הזמן בו הוא שוהה בהפרדה. לכאורה, הדברים ברורים מאליהם, אך עם זאת, לדברי עו"ד שפירא החשיבות היא באמירת המחוקק לגבי הגברת חובת ההנמקה של בית המשפט. "הגדרת הקריטריונים מעלה אותם בדרגת החשיבות: בית המשפט יהיה חייב להתייחס בהחלטתו לטענת סנגור כי הבריאות הנפשית של אסיר שנמצא שנים בהפרדה התרופפה, וזה גם כלי נוסף לשלב הערעור", אומר עו"ד שפירא. לכך יש להוסיף תיקון קודם שכבר נכנס לתוקף וקבע חובת ייצוג על ידי הסנגוריה הציבורית, לאותם אסירים שקודם לא היו מיוצגים בדיונים על כליאתם בהפרדה. כמו כן, בקשה להמשך הפרדה מעל שנה תוגש רק באישור פרקליט מחוז.

patish mishpat
ברוב המקרים, בתי המשפט הם "חותמות גומי" לדוחות מודיעיניים

לסנגוריה הציבורית היו דרישות מרחיקות לכת יותר, שכללו הבניה יותר מהודקת של השיקולים והגבלת תקופת ההפרדה לפרק זמן מקסימאלי, גם זאת באישור היועמ"ש או בית משפט עליון, תוך העלאת דרג הבקרה ככל שפרק הזמן מתארך. "חשבנו שצריכה להיות גם אמירה לגבי העמקת התשתית הראייתית הנדרשת להחלטה - שלא תתבסס על מידע מודיעיני שלא ניתן לתקוף אותו", אומר עו"ד שפירא. "ביקשנו גם לחייב את בית המשפט בקבלת חוות דעת מקצועית של רופא או עובד סוציאלי. לא יכול להיות שתינתן החלטה לבקשת שב"ס, ללא קבלת חוות דעת רפואית פסיכיאטרית או דו"ח סוציאלי. חשבנו גם שחייבת להיות הגדרה של תנאי ההפרדה ואמירה ברורה של המחוקק על התנאים שמגיעים לאנשים האלה, שלא יכול להיות שיישבו 23 שעות ביום במרחב מחיה של שלושה מטר מרובע, במקרה הטוב, וזה כל עולמם".

בדו"ח הסנגוריה משנים קודמות הוצע לקבוע כלל הפוך למצב היום, לפיו התנאים באגפי ההפרדה, כמו גם הנגישות לטיפול, שיקום, תעסוקה, חינוך ופנאי, יהיו טובים יותר מהתנאים באגפים הרגילים, במטרה לפצות על החסכים הנובעים מההחזקה בהפרדה. גם לפי גרסת המדינה בתזכיר החוק החדש, כליאת אסירים באגפים האלה היא הרי אילוץ "בלתי רצוי", כך שעל הנייר לפחות לא אמורה להיות למדינה ולשב"ס התנגדות להצעה הזו. לפי הצעת הסנגוריה הציבורית, ראוי היה למשל לקבוע "אמת מידה מיטיבה יותר באשר לשטח המחייה של אסירים בתאי ההפרדה, מעבר לאמת המידה המקובלת של 4.5 מ"ר לאסיר (שאף היא אינה מיושמת במתקנים רבים); לשפר את התנאים הפיזיים המחייבים בתאי ההפרדה כך שיושם דגש על כניסת אור יום ואוויר; להגדיל באופן ניכר את מכסת שעות השימוש בטלפון, זמן הטיול היומי ומכסת הביקורים של קרובי משפחה". ההמלצות האלה יישארו בינתיים על הנייר.

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement