פוסטה - שחרור ספיישל - סיפורו של אסיר שהזמין מסוק כדי להגיע בזמן לליל הסדר
אהוד אולמרט בתפקיד: הקומבינטור

אהוד אולמרט בתפקיד: הקומבינטור

שבועיים לפני כינוס ועדת השחרורים אולמרט מסובך קשות בעבירות משמעת, ואפילו פליליות לכאורה: ניצול פרצות…

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

ועדת איתור המליצה על נציב שב"ס וחבר הכנסת לשעבר, 74, לתפקיד שמחייב כישורים מקצועיים יחודיים…

פרסום ראשון: אסיר שהתלונן על תעוקת חזה ולא זכה לטיפול מת בכלא איילון

פרסום ראשון: אסיר שהתלונן על תעוקת חזה ולא זכה לטיפול מת בכלא איילון

לא כל אסיר הוא אהוד אולמרט. האסיר, פדופיל בשנות השלושים לחייו, התלונן על טיפול שלא…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

שחרור ספיישל - סיפורו של אסיר שהזמין מסוק כדי להגיע בזמן לליל הסדר

נכתב על ידי מיכאל פרוסמושקין ב .

אביעד שמואל שריצה שנת מאסר על עבירות מס, ביקש להשתחרר ערב החג בשבע בבוקר כדי להספיק להתארגן לערב החג, אבל מפקד הכלא דחה את בקשתו וגם סירב לאפשר למסוק שהוזמן במיוחד לנחות סמוך לכלא. הסוף טוב

shmuel aviad
אביעד שמואל והמסוק שהוזמן במיוחד. "זה היה שווה הכל"

אין ספור אסירים משתחררים מבתי הסוהר מידי שבוע, ביניהם עבריינים כבדים יותר ופחות, וגם בעלי עסקים ואנשי ציבור שסרחו. לא פעם, מחוץ לבתי הסוהר מחכים לאסירים המשוחררים בני משפחה וחברים, שמסיעים אותם הביתה או לכל יעד אחר מחוץ לכלא. גם ותיקי שב"ס יודו לבטח, כי האסיר אביעד שמואל (37) יצא לחופשי בדרך היצירתית ביותר שנראתה. לחצו כאן לתיעוד וידאו של המראת המסוק. 

שמואל, תושב מצפה עדי שבעמק יזרעאל, הספיק במהלך חייו להסתבך שוב ושוב. בין היתר, הוא היה מכור להימורים וריצה מספר מאסרים - חלקם אף ממושכים. בשנים האחרונות, לצד הניסיון שלו להתרחק מעולם הפשע, הוא הפך לאיש עסקים מצליח. היום הוא אב לשתי בנות, ומחזיק בבעלותו את רשת המאפיות "מנחת הארץ", כמו גם מפעל לייצור בצקים באזור הקריות.

לפני כשנה החל שמואל לרצות את מאסרו התשיעי במספר, לאחר שהורשע בעבירות מס. במהלך השנים 2009-2011 הוא עסק במתן הלוואות ובניכיון שיקים, גבה ריבית והתחמק מתשלום מס על עסקאות שביצע בסך כולל של 5.8 מיליון שקל. הוא הורשע גם בכך שבין השנים 2006-2011, במסגרת ניכוי שיקים, הוא ביצע עבירות הלבנת הון בהיקף של שלושה מיליון שקל. לכן הוא נשלח לשנת מאסר בפועל, וחויב לשלם קנס של 50 אלף שקל.

שמואל שילם את חובו לחברה כאשר ריצה את מלוא תקופת המאסר בכלא "אלה" הממוקם דרומית לבאר שבע. לפני כחודש, לקראת שחררו הקרב ערב פסח, הוא פנה למפקד כלא "אלה" בבקשה להשתחרר בשעת בוקר מוקדמת, על מנת להספיק להתארגן, להסתפר ולהגיע אל חיק משפחתו בצורה הולמת, מספר שעות לפני כניסת החג.

לדברי שמואל, התשובה שקיבל היתה "דיה לצרה בשעתה". הזמן חלף ושמואל חזר שוב ושוב על בקשתו להשתחרר מוקדם בערב החג. שבוע לפני השחרור, כששאל שוב את מפקד המתקן לגבי בקשתו, הוא קיבל תשובה שלילית. נאמר לו כי ישתחרר כמו כולם, בשעה 11. 

שמואל לא התכוון לוותר, ובמוחו עלה רעיון מקורי במיוחד: לשכור על חשבונו מסוק פרטי שיטיס אותו בזמן קצר ביותר מאזור בית הכלא אל ביתו שבצפון. בתחילה, בשב"ס לא לקחו אותו ברצינות, אולם  לפני ימים אחדים, כאשר פנה אליהם מנהל חברת המסוקים על מנת לקבל אישור נחיתה סמוך לכלא, הבינו שכוונותיו של שמואל רציניות.

kele ela
כלא "אלה". "מצאו תקנה מתחת לאדמה"

 

פרקליטו של שמואל, עו"ד אביעד רייפר, מספר כי מאותו רגע האטימות מצד שב"ס הפכה לניסיונות טרפוד של היוזמה המקורית בכל דרך אפשרית. שמואל עצמו סיפר לאתר "פוסטה": "בשב"ס התנגדו, התחננו שאבטל את המסוק, וקציני מודיעין מהמחוז אפילו הגיעו על מנת לנסות לשכנע אותי לרדת מהנושא. הם חיכו עד ערב לפני השחרור ואז פנו לחברת המסוקים ואמרו להם שלפי פקודה של שב"ס אסור להנחית מסוק במרחק של פחות מחמישה קילומטרים מחומות הכלא".

לדברי עו"ד רייפר, גורמי שב"ס פנו לקב"ט חברת המסוקים כמה שעות לפני "שעת השין" כדי ששמואל לא יוכל לעתור נגדם לבית המשפט. "בהתחלה אמרו שזה לא מעניין אותם בכלל ושכל אחד יחזור בדרכו הביתה. מאחורי הקלעים הם ניסו לשכנע אותו לרדת מהעניין. כשזה לא עבד להם, ולמרות הפאסון שהם ניסו להקרין כלפי חוץ, הם מצאו באמצעות היועץ המשפטי של שב"ס, מתחת לאדמה, תקנה שמאפשרת להם לא לאפשר לו לנחות באזור שלהם".

ערב החג הראשון של פסח (שני, 10.4), שמואל יצא מגבולות בית הסוהר כאדם משוחרר. למרות המגבלה ששב"ס הטיל עליו, הוא לא ויתר. חבריו אספו אותו ברכב סמוך לשערי הכלא, ומשם הסיעו אותו לשטח פתוח הממוקם במרחק של מעט יותר מחמישה ק"מ מהכלא. שם חיכה לו המסוק, אליו הוא עלה לא רק כאדם חופשי אלא גם עם תחושת ניצחון. לדברי שמואל, אנשי שב"ס עוד יצאו אחריו מהכלא על מנת לוודא שהמסוק לא נוחת קרוב לחומות הכלא והרחק מטווח הראייה שלהם.

אחרי טיסה של כ-30 דקות, ש"דילגה" מעל לפקקי ערב החג, שמואל כבר היה באזור מגוריו, והספיק לבצע את הסידורים האחרונים בטרם התיישב עם בני משפחתו סביב שולחן חג החירות.

"זה היה שווה הכל", הוא הוסיף ואמר ל"פוסטה", "שב"ס גוף מאוד מאוד קשה. אנשים מבחוץ לא רואים מה קורה בפנים. הם מנסים להשפיל אותך ולהוריד אותך לתחתית. הם לא נותנים לאנשים לצאת עם הראש למעלה. הם לא מעוניינים בזה. וזה מה שמחזיר את האנשים למאסר אחרי מאסר".

אבל בשבילך, זאת הפעם האחרונה בכלא?

"כן, ברור. היום אני נורמטיבי ובעל עסק". 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement