פוסטה - המטבוחה האמריקאית של ברקוביץ'
אהוד אולמרט בתפקיד: הקומבינטור

אהוד אולמרט בתפקיד: הקומבינטור

שבועיים לפני כינוס ועדת השחרורים אולמרט מסובך קשות בעבירות משמעת, ואפילו פליליות לכאורה: ניצול פרצות…

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

ועדת איתור המליצה על נציב שב"ס וחבר הכנסת לשעבר, 74, לתפקיד שמחייב כישורים מקצועיים יחודיים…

שחרור ספיישל - סיפורו של אסיר שהזמין מסוק כדי להגיע בזמן לליל הסדר

שחרור ספיישל - סיפורו של אסיר שהזמין מסוק כדי להגיע בזמן לליל הסדר

אביעד שמואל שריצה שנת מאסר על עבירות מס, ביקש להשתחרר ערב החג בשבע בבוקר כדי…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

המטבוחה האמריקאית של ברקוביץ'

נכתב על ידי מיכאל פרוסמושקין ב .

"האמריקאי" ששפך "מטבוחה" של שמן ומים על אסיר אחד, לאסיר מחדר איקס "פתחו  את הפנים", על אסיר שלישי נשפכה כוס תה עם שתן, ורביעי קיבל נגיחות * כתב אישום: שמונה אסירים בבתי הכלא "אלה ו"אשל" תקפו אסירים לפי הנחיית "המנהל" צח ברקוביץ'

berkovich itzhak330 blue
צח ברקוביץ'

פחות משבוע לאחר שאתר "פוסטה" חשף את הפרשה, לבית משפט השלום בראשון לציון הוגש כתב אישום הוגש נגד שמונה אסירים, שקיבלו לכאורה הוראות מעבריין השוהה מחוץ לכלא ותקפו אסירים אחרים "בהזמנה".

העבריין הנאשם הוא יצחק (צח) ברקוביץ' מנס ציונה שמזוהה עם האחים לביא מרחובות, ואילו האסירים הנאשמים הם איליה קרוייטורו (27), אמיר איסקוב (29) וסיסאי לקאו (19) מרחובות, אברהם משלטי (36) מחדרה, אסמרה דסלין (25) מראשון לציון, יבניאל קרטר (22) מדימונה, חיים רדה (29) מאשקלון, ואיב חטואל (27) מבאר שבע. כתב האישום מייחס לתשעה עבירות של אלימות וקשירת קשר לפשע כלפי ארבעה אסירים בבתי הכלא "אשל" ו"אלה". התשתית הראייתית מתבססת בעיקר על האזנות סתר שביצעה המשטרה.

על פי כתב האישום, על רקע מאבקי שליטה וכוח בבתי הכלא, שמונת האסירים נהגו להתקשר לברקוביץ', בזמן שלא היה אסיר, במטרה להעביר לו דיווחים אודות המתרחש "בפנים" ולקבל ממנו הנחיות, בכלל זה הנחיות לגבי תקיפה של אסירים שונים. לפי האישום, בשיחות אלה השתמשו הנאשמים במילות קוד.

ESHEL c
כלא אשל

בישול מהסרטים

סעיף האישום הראשון מיוחס לברקוביץ', לדסלין ולרדה. לפי אישום זה, לפני פברואר קשרו השלושה לתקוף את האסיר מנחם סבג - עבריין אלימות, מרמה ורכוש המרצה מאסר ב"אשל". הרקע לתקיפה לא נחשף בכתב האישום, אולם ניתן לציין כי לפי החשד - היה מדובר בנקמה על כך שמספר חודשים לפני כן הוא שפך מים רותחים על איסקוב. נטען, כי ב-2 בפברואר התקשר רדה לברקוביץ' והשניים שוחחו במילות קוד: "...שמה צריך לעשות בישול אתה יודע... לשבת... הרי בשבת מטבוחה אחי... ככה מבשלים אותה עם שמן". התביעה מוסיפה וטוענת כי בהמשך השיחה העביר ברקוביץ' לדסלין הנחיה נוספות: "לנפח את המטבוחה עם השמן... לנפח אותה אחי... אם לא שמים הרבה שמן במטבוחה לא שווה".

במהלך שיחה זו עלתה האפשרות להיעזר בקרטר, המכונה גם "האמריקאי", לצורך התקיפה. ברקוביץ' הביע חשש: "לא נראה לי שהאמריקאי הזה יצליח ככה, לא יודע...". דסלין ביקש להרגיע את ברקוביץ': "סמוך עליי הכל טוב". בסופה של השיחה, כך נטען, סוכם כי קרטר יבצע את התקיפה, ואז אמר דסלין: "וואה, וואה, הולך לצאת מתכון רציני של הפדראלי של אמריקה...". ברקוביץ': "כן זו מטבוחה מהסרטים".

ב-4 בפברואר, במהלך שיחה בין ברקוביץ' לקרטר, אישר האחרון כי הוא נמצא יחד עם סבג. מיד לאחר מכן אמר לו ברקוביץ': "הרבה שמן במטבוחה...". קרטר אישר: "המטבוחה בבישול". בחלוף כ-20 דקות מהשיחה, טוענת התביעה, קרטר שפך על סבג סיר ובו נוזל חם, והיכה אותו. כמה דקות אחר כך עדכן רדה את ברקוביץ' על ההתרחשות באגף: "יש קטטה משגעים פה את כל האגף גז מדמיע... אני יודע, איזה אמריקאי אחד יבניאל ועוד אחד בחדר... אני יודע, מים חמים".

kele ela
כלא אלה

האגף של המשפחה

האישום השני מייחס לברקוביץ' ולמשלטי את תקיפותו של טל אלבז, שהואשם בינואר 2015 בעבירות אלימות ונשק, בטענה שיחד עם שלושה אחרים - ביניהם יוסי אדרי המרצה עונש על הריגה - תכננו פגיעה באחיו של אסיר מחוץ לכלא. במהלך מעצר ימים טענה המשטרה כי לאחר שאלבז ניסה לנהל את האגף בעצמו ופגע בכבודו של ברקוביץ', הנחה האחרון את אנשיו בכלא לפגוע בו.

מכתב האישום עולה בהקשר זה, כי ב-12 בינואר התקשר קרויטורו אל ברקוביץ' וסיפר לו כי אחר העונה לשם אלעד אלבז ביקש לדעת אם ברקוביץ' מכיר אותו. ברקוביץ' השיב שהוא מכיר את אלבז אך לא באופן אישי, שהוא "בסדר", והוסיף: "שיידע את המקום שלו וזהו... ובכבוד... שלא יתערב שמה בכלום". באותה הזדמנות הוסיף קרויטורו כי אלבז חשב להכניס אותו אליו לחדר המכונה "איקס". ברקוביץ' השיב בשלילה וביקש שאלבז ישוחח עימו.

בהמשך השיחה התלונן קרויטורו כי אחרים כועסים עליו על כך שהתקשר לברקוביץ'. לאחר מכן שוחח משלטי עם ברקוביץ' והאחרון אמר לו: "רוצים להכניס אותו לאיקס שמה, לתת לו יחס  V.I.P... זה לא חבר שלי... לא יודע מי זה בכלל, לא צריך לתת לו שום יחס, שיכנס לחדר של ארבעה ושידע  את המקום שלו ולא יתערב שם בעניינים...  שיחיה עם הרוסים אז... לא אכפת לי... שלא  יתערב בעניינים של ישראלים באגף".

elbaz tal
טל אלעד אלבז

בהמשך דבריו הוסיף ברקוביץ': "הבנת את הראש שלי! מילה, משהו לא במקום, אתה יודע מה לעשות! בקיצור, זהו! האגף שמה בשליטה שלך! אי אפשר לסדר לו חדרים באיקס, הבנת?  איקסים זה לחברים שלנו, הוא לא חבר שלנו! מה אכפת לך מה יש להתערב בבית הסוהר מבחוץ! אני סומך עליך שאתה מסדר... אבי, אני סומך עליך שלא ייצא משליטה שמה העניינים... השארנו אותך אחראי  שמה". משלטי אישר שהבין את הדברים והוסיף: "אני יודע  שיש לי אותך והמשפחה שמה... זה הכל! כל בן אדם שנכנס לאגף קודם כל טלפון אליך". ברקוביץ' השיב: "זה אגף של המשפחה אחי".

מהחקירה עולה עוד, כי ב-13 בינואר שוחח קרויטורו עם ברקוביץ' וסיפר לו מה קרה יום קודם לכן: "...החבר שלנו מרחובות, הבלי שיניים הזה והשמן הזה. ישבו דיברו אחי, הוציא מילים שמה שלא הוציא מילים על המשפחה". על רקע דברים אלו, טוענת התביעה, ברקוביץ', קרויטורו ומשלטי החליטו לתקוף את אלבז לפני כניסת השבת.

לפי כתב האישום, קרויטורו, לקאו ומשלטי תקפו את אלבז, כשבין היתר קרויטורו היכה אותו מספר פעמים באמצעות קופסת שימורים. למחרת, כך נטען, לקאו ומשלטי שוחחו עם ברקוביץ' ועדכנו אותו על מה שהתרחש: "אני יודע, פתחו לו את הפנים... באף  כזה אתה יודע... ככה אומרים... בבטן, דקירה כזאת". בהמשך התקשר אלבז לברקוביץ' וסיפר לו על תקיפתו. ברקוביץ' טען כי לא היה מודע לתקיפה.

בחלוף יומיים עדכן ברקוביץ' את לקאו ומשלטי שאלבז התקשר אליו. לפי כתב האישום, משלטי סיפר כי הוא "הסתובב עם פתח באף". או אז אמר לו ברקוביץ': "שיזדיין אחי, הוא קיבל סדנת חינוך... יצא בזול... שיגיד תודה". קרויטורו, כך נטען, השיב: "חמש פעמים הבאתי בו... אבל גם העניין על הפנים אחי!".

shevlik
 אלכסנדר "שבליק" רוזלין 

כוס תה ונגיחה בראש

האישום השלישי מיוחס לברקוביץ' רדה ואיסקוב, והוא מתאר את תקיפתו של אלכסנדר רוזלין המכונה "שבליק", המרצה מאסר ממושך בגין סדרת מעשי שוד, סחיטה וכליאה. נטען, כי ב-27 בדצמבר התקשר איסקוב לברקוביץ' וסיפר לו כי שפך על "שבליק" כוס תה חם מהול בשתן. בהמשך, ברקוביץ' שוחח עם איסקוב, ולפי האישום הם תכננו לתקוף את "שבליק", אך תוכניתם לא יצאה אל הפועל.

באישום הרביעי, שמיוחס לברקוביץ' וחטואל, נטען כי ב-18 בדצמבר קשרו השניים קשר לתקוף את האסיר מיכאל טנסקי, המרצה שלוש וחצי שנות מאסר על הריגת צעיר בשדרות. מכתב האישום עולה כי חטואל תקף את טנסקי בכניסה לאגף הבידוד, בכך שנגח בראשו, העיף את משקפיו וניסה להכותו באגרופים. בחלוף כשבוע ברקוביץ' שוחח עם רדה, שדיווח לו כי חטואל מתיידד עם טנסקי. בתגובה אמר לו ברקוביץ' כי הוא יודע, וכי הוא זה שביקש ממנו להתקרב אליו ולפגוע בו.

od edri atena new 150      
עו"ד אתנה אדרי      

כתב האישום נגד הנאשמים מתבסס כאמור על האזנות סתר שביצעו החוקרים ועדויות של אנשי שב"ס. מבקשת המעצר עד תום ההליכים עולה, כי כל תשעת הנאשמים בעל עבר פלילי מכביד. ברקוביץ', הנאשם המרכזי בתיק, בעל שש הרשעות קודמות באלימות, רכוש ונשק. הוא ריצה במצטבר 51 חודשי מאסר בפועל. לפני שנה הורשע בעבירת נשק ונידון ל-15 חודשי מאסר, מהם שוחרר ב-8 בדצמבר אשתקד. כמו כן, תלויים ועומדים נגדו בימים אלו מספר כתבי אישום.

הנאשמים מיוצגים על ידי עורכי הדין אתנה אדרי, אהוד בן יהודה, אורלי אמוץ ומוטי נווה. 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement