פוסטה - מועדון החברים של אולמרט
אהוד אולמרט בתפקיד: הקומבינטור

אהוד אולמרט בתפקיד: הקומבינטור

שבועיים לפני כינוס ועדת השחרורים אולמרט מסובך קשות בעבירות משמעת, ואפילו פליליות לכאורה: ניצול פרצות…

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

ועדת איתור המליצה על נציב שב"ס וחבר הכנסת לשעבר, 74, לתפקיד שמחייב כישורים מקצועיים יחודיים…

שחרור ספיישל - סיפורו של אסיר שהזמין מסוק כדי להגיע בזמן לליל הסדר

שחרור ספיישל - סיפורו של אסיר שהזמין מסוק כדי להגיע בזמן לליל הסדר

אביעד שמואל שריצה שנת מאסר על עבירות מס, ביקש להשתחרר ערב החג בשבע בבוקר כדי…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

מועדון החברים של אולמרט

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

55 מפגשים פרטניים עם עובדת סוציאלית ניתנו בשנה אחת לאסיר אביגדור קלנר שהשתתף גם בשלוש קבוצות טיפוליות באגף 10 למיוחסים במעשיהותנאים סוציאלים שאסירים רגילים אשר באמת זקוקים לשיקום יכולים רק לחלום עליהם 

agaf 10 2
אגף 10 (צילום: שב"ס)

בשבוע שעבר אישרה ועדת השחרורים שחרור מוקדם לאביגדור קלנר, ממורשעי "תיק הולילנד", אשר נשפט לשנתיים מאסר על עבירות שוחד והלבנת הון בחברת "הזרע". קלנר, בן 74, אלוף משנה במיל' ואיש עסקים, מבכירי המשק לשעבר, זכה בניכוי שליש בהסכמת המדינה ללא קושי, לאחר שהציג הליכים טיפוליים מפורטים בהם השתתף בכלא ותוכנית שהכינה הרשות לשיקום האסיר לתקופה שלאחר שחרורו.

קלנר שריצה את מאסרו לצד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט באגף 10 בכלא מעשיהו, תואר כאסיר חיובי שקיבל אחריות על עבירות שביצע. כך לפחות קבעו גורמי הטיפול שעשו סביבו לילות כימים בניגוד לאסירים מן המניין שכדי להיפגש עם עובדת סוציאלית או להתקבל לקבוצה טיפולית עוברים "סדרות חינוך" אצל מפקדי אגפים נוקשים, והכל בכפוף להחלטה של מודיעין שב"ס ומשטרת ישראל כמובן.

אגף 10 הוא אגף מיוחד שנבנה לצורך קליטתו של ראש הממשלה לשעבר בכלא. האגף מיועד ל-10 עד 15 אסירים בלבד. בשירות בתי הסוהר הבהירו בשעתו כי הוא הוקם כמענה לצורך בטחוני, להפרדתו של אולמרט המחזיק במידע רגיש ומסווג, מאוכלוסיית יתר האסירים. שלא כאסירים אחרים מאוימים, המרצים את מאסרם בתנאי בידוד, את אולמרט הוחלט לשכן באגף פתוח, משופץ, שמאכלס קבוצה קטנה "נבחרת" של אסירים, כאלו שהפרופיל שלהם מאפשר את שהייתם לצדו.

בפועל, באגף עם אולמרט שוכנו כל חבריו ושותפיו לעבירת, מורשעי פרשת הולילנד והאחרים, בהם יו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר והמאעכר מאיר רבין, וכן גם ראש עיריית רמת גן לשעבר צבי בר. בהגדרה, לנוכח ייחודיות האגף ומספר האסירים הקטן המאכלס אותו, התנאים הפיזיים בו משופרים בהרבה לעומת האגפים האחרים והצפיפות נמוכה לאין שיעור.

asirim new 402 306

אולם מתברר כי לא רק התנאים הפיזיים עדיפים - אלא גם התנאים הסוציאליים והזדמנויות הטיפול והשיקום הניתנות בו עדיפים בהרבה. אם באגף טיפוסי של הכלא מוצבת עובדת סוציאלית אחת האחראית לכ-50 אסירים, באגף 10 מדובר בעובדת סוציאלית אחת המטפלת בכעשרה אסירים בלבד. כפועל יוצא מכך, אם באגף רגיל אסיר נאלץ להמתין במשך שבועות ארוכים לשיחה עם עו"סית, ועוד חודשים לפתיחת קבוצות טיפול ייעודיות המותאמות לעניינו, באגף 10 המצב שונה לגמרי - השירותים הסוציאלים זמינים לכל דיכפין.

מעיון בפרוטוקול ועדת השחרורים של קלנר בשבוע שעבר עולה כי האסיר זכה במהלך 14 חודשי מאסרו לכ-55 שיחות ופגישות פרטניות עם עובדת סוציאלית, ובנוסף השתתף בשלוש קבוצות טיפוליות. בתגובה לפניית "פוסטה" מסרה הסנגורית של קלנר, עו"ד רותם טובול, כי היא אינה מתנצלת על הנתון הזה, שסייע לחברי הוועדה לשחרר את מרשה ללא מעצר בית או מגבלות אחרות. בפני ועדת השחרורים היא אפילו אמרה כי המודל של תוכניות הטיפול וההזדמנויות השיקומיות הניתנות לאסירים באגף 10 צריך להוות דוגמא, לדבריה, שב"ס חייב לאפשר זמינות דומה להליכי טיפול וקבוצות ייעודיות, לכל אסיר בכל אגף שהוא.

kelner avigdor chanl 2 olmert ehud    
אביגדור קלנר (צילום מערוץ 2) אהוד אולמרט    

עו"ד טובול עומדת בראש ועדת שב"ס בלשכת עורכי הדין, יחד עם עמיתתה לראשות הוועדה עו"ד שני אילוז אשר מייצגת את אולמרט באותו אגף ממש. שתי הסנגוריות נוהגות לציין שוב ושוב את מצוקת האסירים לנוכח המחסור בעובדים סוציאליים בשירות בתי הסוהר ומיעוט קבוצות הטיפול אשר אינן מספקות מענה ביחס למספר האסירים. חיזוק לכך ניתן למצוא בדו"ח מבקר המדינה לשנת 2013 בו פורסם פרק נוקב על הנגישות הנמוכה של כ-20 אלף אסירים ועצירים במשמורת שב"ס לשירותים סוציאליים והליכי שיקום.

במאמר שפרסמה עו"ד טובול בירחון "עורך הדין" היא כתבה כי בניגוד לידע המדעי ולמגמה שביקשה להשליט "ועדת דורנר" לקיצור תקופות הענישה ולתעדוף הליכי שיקום בקהילה - הרף שמציבות ועדות השחרורים לניכוי שליש רק עולה ומחמיר באופן עקבי. על אסיר המבקש שחרור מוקדם להוכיח "קבלת אחריות" וחרטה כנה על ידי הצגת הליכי טיפול משמעותיים שעבר בכלא. לנוכח הקשחת הדרישות של חברי הוועדה, ומוגבלות תוכניות הטיפול והשיקום, לפי דו"ח דורנר בשנים האחרונות נדחים שני שליש מהבקשות לשחרור מוקדם, לעומת שני שליש מהבקשות לשחרור מוקדם שדווקא כן התקבלו לפני 20 שנה.

od tubul rotem new 150 od iluz shani new new  
עו"ד רותם טובול עו"ד שני אילוז  

על רקע נתון זה, בולט הפער בנגישות לשירותים סוציאליים בין מרבית אוכלוסיית שב"ס לבין האסירים באגף 10 עם אולמרט. לדברי עו"ד טובול, הרף שמציבות כיום ועדות השחרורים בלתי ניתן להשגה עבור אלפי אסירים אשר לא סיימו הליך טיפולי מתאים, ולכאורה לא הפחיתו מסוכנות. "כאשר יש עו"סית אחת שממונה על 70 אסירים באגף, קשה לצפות ממנה לדבר עם כולם, לא כל שכן לטפל בכולם".

מבחן שב"ס

לנוכח הנתונים עולה שאלת אפלייתם לטובה של יושבי אגף 10 בתחום זה. בסופו של דבר, למי חיוניים יותר הליכי שיקום בכלא ומי זקוק יותר לשיחות עם עובדים סוציאלים , חבריו המבוגרים של אולמרט המשתייכים לשכבת האליטה החברתית הכלכלית, או אסירים טיפוסיים צעירים יחסית שתנאי חייהם וצמיחתם בחצר האחורית של המדינה הפכו אותם למה שהם, ועלולים להחזיר אותם מהר מאוד אל כותלי הכלא?

מדוברות שב"ס נמסר בתגובה: "שירות בתי הסוהר עורך תהליך מיון ואבחון לצרכיהם של כל האסירים והעצורים הנמצאים בהחזקתו, ובהתאם לכך נותן מענה לכל אסיר, בהתאם לעבירה אותה ביצע ולבניית תוכנית התערבות אישית".

agaf 10

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement