פוסטה - מתחת לאף – הגרסה הפלסטינית
אהוד אולמרט בתפקיד: הקומבינטור

אהוד אולמרט בתפקיד: הקומבינטור

שבועיים לפני כינוס ועדת השחרורים אולמרט מסובך קשות בעבירות משמעת, ואפילו פליליות לכאורה: ניצול פרצות…

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

ועדת איתור המליצה על נציב שב"ס וחבר הכנסת לשעבר, 74, לתפקיד שמחייב כישורים מקצועיים יחודיים…

שחרור ספיישל - סיפורו של אסיר שהזמין מסוק כדי להגיע בזמן לליל הסדר

שחרור ספיישל - סיפורו של אסיר שהזמין מסוק כדי להגיע בזמן לליל הסדר

אביעד שמואל שריצה שנת מאסר על עבירות מס, ביקש להשתחרר ערב החג בשבע בבוקר כדי…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

מתחת לאף – הגרסה הפלסטינית

נכתב על ידי ורד לוי-ברזילי ב .

על חיי האסירים הבטחוניים בסדרה "מגידו" ועל התוכנית של השר לביטחון פנים גלעד ארדן למנוע משב"ס צילומים בתוך הכלא הישראלי

megido 2
יו"ר ועד אסירי חמאס. צילומי הסדרה באדיבות "יס"

משפחות שכולות כועסות על שידור הסדרה "מגידו" של הבמאי איציק לרנר ותובעות את הסרתה מלוח השידורים של יס. ביומן הבוקר של גל"צ הן זכו לגיבוי, לא מאוד מפתיע, של השר גלעד ארדן אשר הצטרף למחאתן והצהיר כי ינקוט צעדים בנושא צילומים בתוך בתי הסוהר. "הנחיתי את שב"ס לא לאפשר יותר צילומים כאלה של סדרות. ואני מקווה שגם הפעם גורמי השידור יסירו מהסדרה שצולמה את הקטעים המסיתים והפוגעניים", אמר ארדן, מה שלא מנע ממפקדי שב"ס ודוברות הארגון לאפשר לכתב חדשות 2 אוהד חמו לצלם בכלא עופר כתבה על נערים פלסטינים הכלואים עקב פיגועים שבצעו ב"אינתיפאדת הסכינים".

עד כאן, הכי גלעד-ארדני, הכי צפוי ולא ממש מעניין. מה שמעניין הוא שהסדרה צולמה במשך שנה וחצי, באישור נציב שב"ס הקודם אהרון פרנקו ובתקופת הנציבה שאחריו, עופרה קלינגר, ושירות הביטחון הכללי. שנה וחצי שבהן ארדן היה השר לביטחון פנים. האם היא צולמה בתוך כלא מגידו מתחת לאפו? היתכן שלא ידע מה מתרחש בין כותלי הכלא השמור במדינה? ארדן נרדם בשמירה?

לא מפתיע שמי שמיהר להאשים את ערביי ישראל בהצתה בגל השריפות, הכתיר את המורה יעקוב אבו-קיעאן מאום אל חיראן כאיש דעאש נתעב, הוא גם השר שמתחרפן משידור סדרה אנושית יוצאת דופן ואיכותית שכזאת.

כי זהו פשעה המרכזי של "מגידו" - האנושיות שבה. היא לא תולה את האסירים המחבלים בכיכר העיר. היא לא מציעה למחוא להם כפיים או להקל בעונשם. היא לא רומזת שמה שהם עשו הוא פחות מדבר נורא ונפשע. היא מציגה באופן נייטראלי, עד כמה שזה נשמע לא יאמן, את היום-יום של סוהרים ושל אסירים ביטחוניים בכלא השמור ביותר במדינה. ומדובר בהארדקור - אנשי חמאס שביצעו פיגועים, שרצחו ופצעו ישראלים, או שניסו לעשות את זה ולא הצליחו, וגם בכאלה שהשב"כ יודע כי הם מהווים סכנה מיידית ולכן והם עצורים מעצר מינהלי.

klinger ofra 15 11 23 minuy
הנציבה אישרה את הצילומים. ארדן, קלינגר ונתניהו

מן העבר השני, הסדרה עוסקת במנהל הכלא ובסוהרים, אלה שמחזיקים בהם. אלה שבידיהם הכוח והאמצעים להתעמר ולהתעלל בהם. והפלא ופלא, גם כאן הסדרה לא נופלת לאף קלישאה ואינה אומרת את הדברים שבדרך כלל סרטי וסדרות כלא אומרים על סוהרים.

מי שתפיסת עולמם קרובה לזו של השר ארדן, מוצאים שזו סדרה נפשעת, שנותנת במה למחבלים מתועבים, מזועזע מעצם קיומה ושידורה, וגם תובע שלא ישודרו הפרקים הבאים. כאלה הם למשל הרוב המכריע מבין הטוקבקיסטים של ynet: "...הזעזוע מהסדרה נובע מהתנאים וההתייחסות לזבל האנושי; ...גם היטלר היה אנושי; ...נראה כמו פינת ליטוף למחבלים; ...בושה. אין שום מקום לשידור של דברים כאלה", וכיוצא בזה.

מה מרתיח את דמם? העובדה שהבמאי היוצר איציק לרנר באמת עושה את הבלתי אפשרי - שומר על אובייקטיביות פוליטית במקום שעל פי הגדרה מהווה כור היתוך רותח של הסכסוך הפלסטיני-ישראלי ושל שנאת האחר. שנאה עד מוות. אבל לרנר בשלו, מתעקש להביא אל המסך סיפורים של אנשים. בני אדם שיש להם יחסים עם בני אדם אחרים. אסירי החמאס הם בני אנוש שעשו מעשה נפשע ועדיין יש להם קשת רחבה של רגשות מחשבות ויש להם מה להגיד, כמו למשל שהם פלסטינים שנלחמים בכיבוש. הם נפגשים לשעה קצרה עם הנשים שלהם, מחבקים אותן ובוכים ומשחקים עם הילדים שלהם, ומתנהגים ונראים כמו אנשי משפחה רגילים.

גם הסוהרים, שהנטייה האנושית האוניברסלית הידועה היא להלביש להם תדמית קלגסית, הם בני אדם שזה רק תפקידם, וגם להם, מסתבר, יש קשת רחבה של רגשות, מחשבות ואמירות. הם לא שוכחים לרגע מול מי הם ניצבים, הם שומרים על גבם ועל גב חבריהם ללא הפסק. מצד שני, הם יוצרים קשר של ממש עם האסירים, מנהלים יחסים עם מנהיגיהם בכלא, מפגינים אינטליגנציה, מגלים הוגנות, הקשבה, הבנה ואפילו, לא עלינו, חמלה.

megido1
דמויות רב ממדיות

הדמויות של לרנר אינן פלקטיות. הן רב ממדיות, עמוקות, גם רגשיות, גם רציונליות. אותנטיות. מכינים אוכל בתאים, צופים בטלוויזיה, לומדים קרוא וכתוב, מתפללים. לכן הן מרגשות ומשכנעות. בלי "קריין", בלי דמותו של המראיין, ובלי להגיד את זה במילים, הסדרה מציבה תמונת מראה עדכנית מדויקת להפליא. וזה סוד כוחה: היא מציגה מציאות מורכבת, רבת פנים, שטופחת על פניהם של המדחיקים, המתכחשים, אלה שלא מוכנים להכיר במציאות. את המסר, לרנר עצמו תמצת בראיונות עמו בשבע מילים: כולנו בני אדם ולכולנו יש זכות לעצמאות. כמה אנושי, כמה קדום, כמה פשוט ומובן מאליו. אבל בעת הזאת, לראש הממשלה שלנו, לשרת התרבות שלנו, לשרת המשפטים שלנו, לשר לביטחון פנים שלנו, לשרים נוספים ולישראלים רבים מספור, המסר הזה נתקע בגרון ולא מתעכל.

אל תחמיצו!!!

megido 200

תגובת יס לדרישה של השר ארדן: "אנחנו מחבקים את המשפחות השכולות ולבנו עמן. ערוץ yes דוקו מביא אל המסך ומעלה על סדר היום הציבורי בישראל תכנים רבים ומגוונים ומציג את המציאות המורכבת כהווייתה, כך מגידו המציגה מעקב תיעודי של שנה אחרי המתרחש בכלא בטחוני בישראל, על הסוהרים שבו והאסירים שבו".

מדוברות המשרד לבטחון פנים, ושב"ס, לא נמסרה תגובה.

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement