פוסטה - בוטלו ההגבלות על ביקורי עורכי דין בבתי הסוהר
אהוד אולמרט בתפקיד: הקומבינטור

אהוד אולמרט בתפקיד: הקומבינטור

שבועיים לפני כינוס ועדת השחרורים אולמרט מסובך קשות בעבירות משמעת, ואפילו פליליות לכאורה: ניצול פרצות…

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

ועדת איתור המליצה על נציב שב"ס וחבר הכנסת לשעבר, 74, לתפקיד שמחייב כישורים מקצועיים יחודיים…

פרסום ראשון: אסיר שהתלונן על תעוקת חזה ולא זכה לטיפול מת בכלא איילון

פרסום ראשון: אסיר שהתלונן על תעוקת חזה ולא זכה לטיפול מת בכלא איילון

לא כל אסיר הוא אהוד אולמרט. האסיר, פדופיל בשנות השלושים לחייו, התלונן על טיפול שלא…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

בוטלו ההגבלות על ביקורי עורכי דין בבתי הסוהר

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

בעקבות עתירת הלשכה לבית משפט עליון עוגנו הבנות, מהן עולה כי שב"ס נסוג מדרישות אולטימטיביות על הגבלת מספר עו"ד שיפגשו אסיר והודעה מראש. אפי נוה: נמנעה פגיעה בזכות ההיוועצות. שב"ס: עקרון הסדר הטוב נשמר

bikurim
העליון מכיר בזכויות אדם (צילום: אתר שב"ס)

בעקבות עתירת לשכת עורכי הדין לבית המשפט העליון, בוטלו ההגבלות שהטיל לפני כשמונה חודשים שירות בתי הסוהר באופן חד צדדי על תנאי ביקור עורכי דין בבתי הסוהר.

במסמך הסכמות בין הלשכה לשב"ס, שקיבל תוקף פסק דין, נקבע כי עורכי דין יוכלו להגיע למתקני הכליאה ללא הודעה מוקדמת וללא התניית פגישה עם אסיר באישור מראש. כמו כן סוכם, כי מפגשי עורכי דין עם אסירים לא יופסקו במהלך ספירות, למעט במקרים חריגים, ועורכי הדין לא יידרשו לצאת במהלכן ממתקני הכליאה. בנוסף, בניגוד למגבלה שהוטלה בעבר, עורכי דין גם יוכלו להיפגש במהלך ביקור עם מספר אסירים, ובנסיבות ספציפיות ניתן יהיה לאשר כניסה של יותר משלושה עורכי דין לאסיר.

שב"ס הטיל מגבלות חמורות על ביקורי עורכי דין במתקני הכליאה בעקבות כניסת עשרות עורכי דין לביקורים אצל ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שקיבל ביקורים על בסיס יומיומי בכלא מעשיהו. לאחר פרסום הדבר, הודיע שב"ס כי מעתה יתאפשר לכל אסיר לקבל ביקורים משלושה עורכי דין בלבד, וכי משך זמן הביקורים יוגבל.

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה, כתב לנציבת שב"ס כי מדובר בענישה קולקטיבית ובלתי מידתית, תוך פגיעה בזכויות יסוד בסיסיות של ציבור האסירים כולו ושל עורכי הדין. הלשכה עתרה לבית המשפט העליון, ובעקבות העתירה ביטל שב"ס מספר סנקציות. בית המשפט הציע לצדדים להגיע להבנות מעשיות במסגרת מסמך כולל. במסמך זה נסוג שב"ס בפועל מהגבלות חד משמעיות שהטיל על כניסת עורכי דין.

הרכב שכלל את שופטי העליון אסתר חיות, יצחק עמית ומני מזוז אימץ אתמול את ההסכמה אליה הגיעו לשכת עורכי הדין, נציבות שירות בתי הסוהר ומחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה.

nave effy  od ben zur boaz  
עו"ד אפי נוה  עו"ד בועז בן צור  

מלשכת עורכי הדין נמסר: "בית המשפט העליון שם קץ לפגיעה החמורה בזכויות האסירים ובחופש העיסוק של ציבור עורכי הדין".

ראש הלשכה נוה בירך על הסיכום בין הצדדים ומתן פסק הדין, ואמר: "ציבור האסירים יכול היום לנשום לרווחה על כך שמנענו פגיעה בזכות היסוד שלו להיוועץ בעורך דין, וציבור עורכי הדין יכול להיות מרוצה מכך שעצרנו את הפגיעה בחופש העיסוק ואת הניסיון לפגוע ולהגביל את זכות הייצוג. אני סמוך ובטוח שהחלטה זו תשים קץ לסבלם של האסירים ולסחבת כלפי ציבור עורכי הדין בכל הנוגע למפגשים בין אסירים ועצורים לבין עורכי דין במתקני הכליאה".

את הלשכה ייצגו בעתירה עורכי הדין בעז בן צור, גיא רוה ודקלה סירקיס. לעתירה הצטרפו כעותרות יושבות ראש ועדת שב"ס בלשכה - עורכות הדין רותם טובול ושני אילוז.

עו"ד טובול מסרה: "לאחר עבודה משותפת ומאומצת של לשכת עורכי הדין ושב"ס הצלחנו לגבש מסמך שיעגן בתוכו את כל הפקודות שישמרו על הזכויות של כלל עורכי הדין והאסירים. מרבית המגבלות בוטלו ואף נרשמו הישגים לנוחות עורכי הדין".

עו"ד אילוז: "לפני מספר חודשים בהחלטה חד צדדית החליט שב"ס להגביל כניסת עו"ד. החלטה זו גרמה לקושי רב, לעוגמת נפש ולבזבוז זמן בייצוג אסירים. לשכת עורכי הדין עמדה לצידנו, בנחישות ובמקצועיות והביאה לביטול ההגבלות, ועל כך יש לברך".

od tubul rotem new 150 od iluz shani new new  
עו"ד רותם טובול עו"ד שני אילוז  

בשירות בתי הסוהר, מנגד, ציינו כי אף שפגישת עו"ד-אסיר לא תוגבל באופן שנקבע תחילה, עדיין מסמך ההסכמות קובע כעקרון כי עו"ד ישלח הודעה מראש לפני הגעתו, למען הסדר. במקרה בו יתעורר צורך בייעוץ מקצועי בלי שניתנה הודעה, תתאפשר כניסת עו"ד למתקן הכליאה בכפוף לזמינות חדרי המפגש, עם מתן עדיפות לעצורים.

בתגובת שירות בתי הסוהר נמסר: "בית המשפט כלל לא דן בעתירת לשכת עורכי הדין ומכאן שלא ביטל את החלטות שב״ס. לפני מספר חודשים הציע בית המשפט לצדדים להגיע להבנות מעשיות, כך היה, והיום נתן בית המשפט אישור להבנות אלה.לאור זאת מחק בית המשפט את עתירת לשכת עורכי הדין.

"במסגרת ההידברות שקוימה נותר על כנו הכלל הבסיסי לפיו עו"ד שמבקש לבקר אסיר בבית הסוהר יחתום על הודעה כתובה לפיה הוא מגיע לתת שירות מקצועי. בכך קיבלה לשכת עורכי הדין את העמדה הבסיסית של שב"ס.

"כמו כן הוסכם כי ככלל על עורך הדין להודיע על ביקורו 24 שעות לפני המועד. עם זאת, יתאפשר לעו"ד למסור הודעה כאמור גם פחות מ-24 שעות, ובמקרה כזה, במידה ואין חדר מפגש פנוי, הוא ייאלץ להמתין להתפנות חדר, לפי סדר עדיפויות שנקבע. עוד הוסכם כי בביקור יוכלו להשתתף עד שלושה עורכי דין.

"בנוסף, נקבעו הסדרים מעשיים לגבי שעות הספירה. באופן כללי, המדובר בהסדרים מעשיים שנותנים מענה לאינטרסים עליהם מופקד שב"ס ומצד שני לקשיים מעשיים שהוצגו. בנוסף, חשוב לזכור כי טענות שני הצדדים שמורות, תוך שצוין באופן מפורש כי שמורה לשב"ס האפשרות לשוב ולשנות את הפקודה, בהתאם לשיקול הדעת של שב״ס".

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement