פוסטה - היועמ"ש נגד בדיקות פוליגרף לעובדי מדינה
חג שמח למוטי חסין

חג שמח למוטי חסין

בית משפט העליון סירב להוסיף את עדי המדינה שוורצמן ובומבי למסכת הראיות בערעור המדינה נגד…

לפרקליטות דרושים חייטים

לפרקליטות דרושים חייטים

עו"ד אורי פלדמן בעדות אישית על הסתרת הראיות באחד מתיקי הדגל של דו"ח הביקורת על…

ניקוי האורוות של הנש"מים

ניקוי האורוות של הנש"מים

1,600 צ'יינג'ים ותיקים שגורלם ייקבע בקרוב, מגישים בימים אלה בקשות לחידוש רשיונם למפקחת החדשה, ויו"ר…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

היועמ"ש נגד בדיקות פוליגרף לעובדי מדינה

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

ארבעה מאנשי לשכת השרה מירי רגב חששו מפיטורים וביצעו בדיקות פוליגרף פרטיות כדי להוכיח לה שאינם מדליפים. מבקר המדינה מתח ביקורת על רגב, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה מבהירה: אסור לחייב, להפחיד או לשדל עובד מדינה להיבדק בפוליגרף, גם אם זה ביוזמתו

regev miri
מירי רגב

באוגוסט 2015 שודר בערוץ 10 תחקיר בו הושמעה הקלטה משיחת טלפון שערכה שרת התרבות והספורט מירי רגב עם עובדי לשכתה. השיחה עסקה בהכנות למסיבת עיתונאים ובהתייעצות על האופן בו ניתן להכשיר התקשרות ללא מכרז עם משרד פרסום לצורך פרויקט קיץ של משרד התרבות. בעקבות פרסום ההקלטות בחדשות 10, ותגובתה של רגב, נוצר לחץ רב בקרב יועציה ועובדי הלשכה, שארבעה מהם מיהרו לערוך בדיקות פוליגרף על חשבונם, וביוזמתם לכאורה.

בעקבות תלונות שהגיעו למבקר המדינה, מתח המבקר יוסף שפירא ביקורת על התנהלותה של רגב בעניין. כעת גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה בתחום הציבורי-מנהלי, עו"ד דינה זילבר, פרסמה הבהרה וחידדה את ההנחיות המשפטיות בנושא, ולפיהן מעסיקים ברשויות המדינה, ולצורך זה גם השרה רגב, אינם רשאים להנחות, להציע, לעודד או לשדל את הכפופים להם, בדרך חיובית או בהפחדה, במפורש או במרומז, לעבור בדיקות פוליגרף, גם לא לצורך איתור מדליפים.

13 עובדים במשרות אמון הועסקו בלשכת השרה רגב. מבדיקה שערך מבקר המדינה עולה כי לאחר ההדלפה לערוץ 10, ביקשו רגב ומנכ"ל משרדה במפורש לערוך בדיקות פוליגרף לעובדים, אולם היועצת המשפטית של המשרד וסמנכ"ל משאבי האנוש בלמו אותם והבהירו כי הדבר אסור על פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה.

shapira yosef cnesset
יוסף שפירא

רגב כינסה ישיבה דחופה של יועציה, ואמנם חזרה בה מדרישתה לערוך בדיקה, אך ארבעה מתוכם ערכו בדיקות על חשבונם, מחשש למשרתם, לפני ואחרי הישיבה, והציגו את התוצאות לרגב.

שפירא, מבקר המדינה, קבע כי על פי הנחיית היועמ"ש "בדיקת גלאי שקר פוגעת פגיעה קשה בזכות לפרטיות ובזכות לכבוד האדם, ורשויות המדינה אינן רשאיות לבצעה, אלא במקרה שיש להם הסמכה מפורשת לכך בחוק או במסגרת תהליך חקירה סטטוטורי, או במקרים מיוחדים כאשר קיים אינטרס ציבורי חיוני ובאישור מראש של היועמ"ש. בדיקת מקור הדלפה אינה בגדר אותם 'מקרים מיוחדים' המצדיקים זאת", כתב.

שפירא אף התמקד בנסיבות הפרשה. "עובדים במשרות אמון במשרד התרבות, שהם בחלקם צעירים, תלויים תלות יתרה בתקינות יחסיהם עם השרה...ולכן ייתכן שיבצעו בדיקת גלאי שקר ביוזמתם, עקב רצונם לרצות את השרה ולהוכיח לה כי מקור ההדלפה אינו בהם", כהבהיר המבקר. "בכך הם עלולים להיקלע למצב שבו הם מוותרים, כביכול מבחירתם, על זכותם לכבוד ולפרטיות".

polygraph
אילוסטרציה: FREEPIK

שפירא הוסיף וביקר את רגב על שעיינה בתוצאות אחת הבדיקות ואמרה לעובדיה כי אחת היועצות כבר ערכה בדיקה ביוזמתה ונמצאה דוברת אמת, ובכך שידרה לאנשיה שזה הדבר לו היא מצפה. "נוכח ממצאי הביקורת והאפשרות לפגיעה חמורה בזכותם של עובדי מדינה לפרטיות, יש מקום שהיועמ"ש ונציב שירות המדינה יחדדו את הנחיותיהם לגבי ביצוע בדיקות פוליגרף ביוזמה של העובדים במקרים של הדלפות ושל משברי אמון", המליץ המבקר.

עו"ד זילבר הרימה את הכפפה, ובמכתב שהפיצה למשרדי הממשלה, כתבה: "בדיקת פוליגרף כרוכה בפגיעה של ממש בזכויות יסוד. לפיכך, שימוש באמצעי זה נדרש להיעשות בהתאם להנחייה (קודמת) של היועץ המשפטי לממשלה המתווה את התנאים והנסיבות שבהן ניתן לבצע את הבדיקה.

"בדיקת פוליגרף על ידי רשויות המדינה תיעשה רק מקום בו יש הסמכה מפורשת בחוק. כיום, הסמכה קיימת רק לצורך קביעת התאמה ביטחונית של אדם לתפקיד או למשרה שסווגו בסיווג בטחוני... בהיעדר הסמכה חוקית, אין לערוך בדיקות פוליגרף לכל מטרה אחרת, בין כתנאי לקבלה לעבודה או לקידום במסגרת שירות המדינה".

עו"ד זילבר הבהירה גם כי אמנם ניתן לעשות שימוש בפוליגרף במסגרת חקירה פלילית או משמעתית, אך גם זאת בתנאים מוגבלים ביותר: רק לצורך הפרכה או אימות של חשד קונקרטי שהתגבש במסגרת החקירה קודם, ולשם הגנה על אינטרס ציבורי חיוני. בדיקה לאיתור מדליף, הסבבירה עו"ד זילבר, בדרך כלל אינה נחשבת כאינטרס חיוני הכרחי כזה. בדיקת פוליגרף תיעשה כמוצא אחרון, בהיעדר דרך חקירתית ומרצונו החופשי של העובד.

od zilber dina
עו"ד דינה זילבר (צילום מערוץ 2)

לדברי עו"ד זילבר, פירוש הדבר הוא שרשויות המדינה אינן מוסמכות לדרוש בדיקת פוליגרף אלא במקרים חריגים ביותר, ולפיכך "אין להנחות, להציע, לעודד, וכמובן שלא לשדל עובד או מועמד לבצע בדיקת פוליגרף, או ליצור את הרושם כי טוב יהיה אם יעשה כן. זאת אפילו אם הכוונה היא כי הבדיקה תעשה בהסכמתו או אף ביוזמתו של העובד. הסכמת העובד אינה מקימה לרשות סמכות לבצע את הבדיקה או לעודד את ביצועה".

לאחרונה עלתה שאלת עריכת בדיקות פוליגרף גם בהקשר למשטרה ולנוהלי מינוי וקידום קצינים. פרסום ההנחיות של עו"ד זילבר נובע מהפרשה בלשכת השרה רגב ואינו קשור ישירות לדיון בבדיקות פוליגרף במשטרה, אולם הוא מתכתב גם עם הדיון הזה.

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת' ח"כ דוד אמסלם, הממונה על הפיקוח הפרלמנטרי על המשטרה, דורש לקדם הצעת חוק שתרחיב מאוד את בדיקות הפוליגרף השגרתיות, בהן מחויבים כיום קציני סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה (בדרגת ניצב בעיקר) לכלל קציני החקירות. מנגד, המפכ"ל רוני אלשיך מבקש להרחיב את בדיקות הפוליגרף באופן מתון, לקצינים בכירים המיועדים לקידום, ונקודתית לאלו שכשלו במבדקים בטחוניים. המפכ"ל והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מתנגדים לבדיקות פוליגרף בשדרות רחבות של קציני המשטרה.

בדיון שנערך בוועדת הפנים בנושא לפני חודש, הבהירה נציגת הפרקליטות את עמדת מנדלבליט. לדבריה, היועמ"ש השתכנע כי לצורך הבטחת אמון הציבור במשטרה יש להרחיב את בדיקות הפוליגרף בהקשר של מינוי קצינים בכירים, ולכן נדרש תיקון לחוק, ועדיין הפוליגרף לא נועד לשימוש גורף ורחב, אלא זהיר ומצומצם ולתכלית ביטחונית בלבד.

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement