פוסטה - לשכת עוה"ד: מתנגדים לתיקון שיהפוך הריגה מתוך אדישות - לרצח
חג שמח למוטי חסין

חג שמח למוטי חסין

בית משפט העליון סירב להוסיף את עדי המדינה שוורצמן ובומבי למסכת הראיות בערעור המדינה נגד…

לפרקליטות דרושים חייטים

לפרקליטות דרושים חייטים

עו"ד אורי פלדמן בעדות אישית על הסתרת הראיות באחד מתיקי הדגל של דו"ח הביקורת על…

ניקוי האורוות של הנש"מים

ניקוי האורוות של הנש"מים

1,600 צ'יינג'ים ותיקים שגורלם ייקבע בקרוב, מגישים בימים אלה בקשות לחידוש רשיונם למפקחת החדשה, ויו"ר…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

לשכת עוה"ד: מתנגדים לתיקון שיהפוך הריגה מתוך אדישות - לרצח

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

לשכת עורכי הדין והסנגוריה הציבורית הזהירו בדיון בכנסת מהרחבת עבירת הרצח וטשטוש ההבחנה בין כוונה לאדישות

vaadat huka 15 6
הדיון בוועדת החוקה

ועדת חוקה של הכנסת, בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי ששב לנהל את ישיבותיה תחת ענן חשד בהטרדות מיניות, ממשיכה לדון בהצעת החוק של מדרג עבירות המתה. הצעת הרפורמה היא לכלול בעבירת הרצח, בה מאסר העולם אופציונלי, ואף בעבירה החדשה של רצח בנסיבות מחמירות, בה מאסר עולם חובה - יסוד נפשי של אדישות לצד יסוד נפשי של כוונה.  

קראו כאן על הגדרות החוק: "רצח" ו"רצח בנסיבות מחמירות".

לדברי נציגת הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין, עו"ד סוזי עוזסיני ארניה, הלשכה מתנגדת להכנסת יסוד האדישות (המביא כיום להרשעה בהריגה) אל סל עבירות הרצח: "הסיטואציה בה אדם יורשע ברצח בנסיבות מחמירות, בהתבסס על אדישות להבדיל מכוונה או כוונה תחילה, ויישלח למאסר עולם, מסוכנת ומדאיגה", אמרה עו"ד ארניה. לדבריה "זו היתה גם עמדתם של השופטים שהשתתפו בפאנל המקצועי בנושא בכנס השנתי של לשכת עורכי הדין באילת. בלשכה, כמו גם בקרב השופטים, קיים חשש מהרחבת עבירת הרצח אל נאשמים להם מיוחסות כיום הריגה או גרימת מוות ברשלנות, וחשש מחוסר אחידות בפסיקה עקב היות מונח האדישות אמורפי ועמום, לצד הקושי בביצוע הבחנות דקות בין 'אדישות' לקלות דעת (שבגינה תוצב עבירה קלה יותר, ז"ק)".

גם הסנגוריה הציבורית מתנגדת להכללת רצח מתוך "כוונה" ומתוך "אדישות" בקטגוריה משותפת ודורשת להגדיר את עבירת הרצח רק כעבירת כוונה. עו"ד ישי שרון, עוזר משפטי לסנגור הארצי: "יש להיזהר מצעדים רדיקליים, בעיקר כשמדובר בעבירה החמורה ביותר עם התיוג הקשה ביותר. הדילמה היא במקרי ביניים בין חשש מתיוג יתר לתיוג חסר. בתיוג חסר, עדיין אדם יורשע בעבירה חמורה שהעונש המרבי עליה הוא 20 שנים. תיוג יתר משמעותו יכולה להיות הגדלה ניכרת של מספר אסירי העולם, שיש לה גם השלכות על פסיקת בג"ץ אתמול (בעניין הצפיפות בבתי הכלא)".

od oz sinai arnya new new 195 195 
 עו"ד ארניה 

עו"ד נעמי גרנות, סגנית מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות: "השאלה היא נורמטיבית, האם קיים הבדל בין אדם שדקר חמש דקירות והסתלק מהזירה, למי שדקר ו-וידא גם שהאחר מת. לדעתנו אין הבדל מוסרי בין המקרים, בין המתה מתוך כוונה מלאה להמתה מתוך אדישות גמורה, כשלאדם לא אכפת מתוצאות מעשיו".

לרה צינמן, יו"ר ארגון משפחות נרצחות ונרצחים: "רויטל אמזלג נרצחה לפני 19 שנה על ידי בעלה, כשכמעט הספיקה להתגרש. הוא דקר דקירה אחת, אבל היה אלים כלפיה שנים רבות. שופט אחד בדעת מיעוט הרשיע את הבעל ברצח, אך שני שופטים הרשיעו בהריגה ודנו אותו ל-20 שנות מאסר, ועכשיו הוא כבר בחוץ. העוול הוא עצום והתיקון לחוק צריך למנוע זאת".

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement