פוסטה - הפללת לקוחות זנות? צפירת הרגעה מאמי פלמור
חג שמח למוטי חסין

חג שמח למוטי חסין

בית משפט העליון סירב להוסיף את עדי המדינה שוורצמן ובומבי למסכת הראיות בערעור המדינה נגד…

לפרקליטות דרושים חייטים

לפרקליטות דרושים חייטים

עו"ד אורי פלדמן בעדות אישית על הסתרת הראיות באחד מתיקי הדגל של דו"ח הביקורת על…

ניקוי האורוות של הנש"מים

ניקוי האורוות של הנש"מים

1,600 צ'יינג'ים ותיקים שגורלם ייקבע בקרוב, מגישים בימים אלה בקשות לחידוש רשיונם למפקחת החדשה, ויו"ר…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

הפללת לקוחות זנות? צפירת הרגעה מאמי פלמור

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

כנס לשכת עורכי הדין: מנכ"לית משרד המשפטים העומדת בראש הוועדה לצמצום צריכת הזנות הבהירה כי "אין מחקרים חד-משמעיים שמבססים תשתית להליך פלילי נגד לקוחות זנות. יש בעיה בכך שבוועדה יושבות רק נשים והקול שנשמע כמעט אחיד"

panel znut4 
 אמי פלמור. "החוק הפלילי הוא המפלט האחרון"

פאנל רב-משתתפים, סוער לפרקים, התקיים אמש (6.6) בלשכת עורכי הדין בנושא הפללת לקוחות זנות. הקולות התפלגו גם בתוך לשכת עורכי הדין בין תומכי "חוק ההפללה" ומתנגדיו.

יו"ר הלשכה עו"ד אפי נוה ומנחת הפאנל עו"ד סוזי עוזסיני ארניה, המייצגת את הלשכה גם בדיוני הכנסת, הביעו תמיכה בגרסה מרוככת של קנסות מנהליים, עם דגש על טיפול ושיקום – בדומה לעמדה שהציגה בעבר שרת המשפטים איילת שקד. "בניגוד לעמדת הרוב בפורום הפלילי, אני לא מאמין שנשים מגיעות מרצון לעבודה בזנות", אמר נוה. לעומתם, מ"מ ראש הלשכה עו"ד אורי קינן התפלמס עם ארגוני הנשים ותקף את הצעת החוק בעניין, כשברקע קריאות ביניים מחברות הפאנל והקהל.

בדיון שהתקיים בכנסת לפני שלושה חודשים, נוצר הרושם כי חוק להפללת גברים המקבלים שירותי מין הוא עניין של זמן, על רקע התגבשות קואליציה של חברות כנסת מימין ומשמאל, ועבודתה של ועדה בין-משרדית לצמצום צריכת זנות, שמונתה על ידי שרת המשפטים שקד. שקד עצמה אמרה בכנסת כי היא מתנגדת להעמדה לדין פלילי, אבל נוטה לתמוך בהטלת קנסות מנהליים על לקוחות בתי בושת, לפי "המודל השבדי" – המדינה בה מדיניות הטלת קנסות על צרכני שירותי מין קיימת כ-20 שנה.

 panel znut2
 עו"ד סוזי עוזסיני ארניה. העיקר: טיפול ושיקום (צילומים: שחר שחר)

אולם דווקא מנכ"לית משרד המשפטים, עו״ד אמי פלמור, העומדת בראש אותה וועדה לבחינת הדרכים לצמצום תופעת הזנות, השמיעה אמש "צפירת הרגעה" בדבריה בפאנל שהנחתה עו"ד ארניה, יו"ר ועדת חקיקה (פלילי) בלשכה.

פלמור הציגה את התפיסה שלה כיו"ר הוועדה – ואת עמדתה המסתייגת מעניין ההפללה, למרות שהוועדה טרם סיכמה את מסקנותיה. פלמור אמרה כי לאחר שנה של עבודת הוועדה וסקירה של הנעשה בעולם, "אין בנושא מחקרים עם ממצאים חד-משמעיים שיכולים לבסס תשתית לחקיקה פלילית". לדברי פלמור, מעט מדינות פנו לכיוון הפללת גברים צרכני זנות. "יש את המודל של שבדיה והוא חשוב, אך מה שגרם לצמצום הזנות בשבדיה לפי הבנתנו, הוא שמדובר במדינת (שירותי) רווחה יוצאת מהכלל".

פלמור הדגישה כי גם בשבדיה, לא הועמד איש מעולם לדין על צריכת זנות, למרות שהאפשרות החוקית קיימת, והסנקציה היא באמצעות קנסות. לדברי פלמור, אין הוכחה שקושרת סיבתית גם בין הטלת קנסות לירידה בהיקפי הזנות. לדבריה, יש לא מעט מיתוסים לא מבוססים: למשל, לפי סקר משרד הרווחה בישראל, רק 10 אחוז מהעוסקות בזנות החלו כקטינות, בניגוד לתפיסה רווחת.

panel znut6
אפי נוה וח"כ עליזה לביא. "בזנות לא בוחרים" 

"החוק הפלילי הוא המפלט האחרון", אמרה פלמור. "האם הפתרון לתופעה הזנות צריך להיות מוטל לפתחו של האזרח הבודד? כמנכ"לית משרד המשפטים אני אומרת שהאחריות היא קודם כל על המדינה. איך נרחיב את החקיקה לאיסור צריכת זנות מנשים בגירות, כאשר אפילו חוק קיים על צריכת שירותי מין מקטינים לא נאכף?"

"יש לי בעיה עם זה שבוועדה שלנו יושבות רק נשים, ונשמע קול כמעט אחיד מבחינת תפיסת העולם", אמרה פלמור. לדבריה, יש קושי משפטי גם בהטלת קנסות מנהליים: "החוק כיום לא מגדיר מהי זנות, אבל זו רחוקה מלהיות תופעה חד-מימדית. יש פה ספקטרום רחב, לא הכל זה סרסורים, ויש הרבה 'שטחים אפורים' ומצבים קשים להגדרה. בתוכנית 'מעושרות' רואים יחסים בין אשה לגבר שמבוגר ממנה בעשרות שנים. הוא לא שחקן קולנוע, למה היא נמצאת איתו? ההסבר הוא שיש לו המון המון כסף. אי אפשר לטפל בכל תופעה בתחום המשפטי".

פלמור סיכמה: "הוועדה לצמצום צריכת הזנות תפרסם המלצות משמעותיות בתחום הטיפול, החינוך, הרווחה ושיקום תעסוקתי – כל הדברים שיסייעו לאשה לצאת ממעגל הזנות. בנוסף, אנו נגיד שיש אופציה להפללה (של גברים), אבל אין מחקרים חד-משמעיים בעניין. לגבי קנסות מנהליים, ההחלטה בסוף תתקבל על ידי שרת המשפטים והכנסת".

panel znut
חברי הפאנל. פלמור תמליץ, שקד תכריע 

עו"ד אורי קינן, יו"ר הפורום הפלילי, התפלמס עם תומכי "חוק הפללה" ועורר קריאות ביניים כשטען כי "זכותה של אשה לקיים חוזה מדעת עם צד שני למתן שירות. ברוב המקרים, מתן שירותי המין הוא הסכם מדעת, בניגוד להסכם שלא מדעת שהוא תוצאה של סחר וכפיה – שאותו צריך למגר באגרוף ברזל".

עו"ד קינן טען: "זו בושה לפמיניזם שמציב את האשה בעמדה כל כך חלשה, עד כדי הטלת אחריות פלילית לעיסוקה על הלקוח. אני שמעתי גם עדויות של נשים שרוצות לעבוד בתחום מרצונן החופשי... ומי יטיל קנסות בשטח, מי יקנוס את הגבר שיצא מבית הבושת, ומי יקבע מה הוא עשה במקום ומה היה האקט? שוטר המקוף?"

"הפללה לא תסייע כמו שלא סייעה למיגור תופעת הסמים הקלים", הוסיף עו"ד קינן. "זו לא דרך לצמצם את הזנות, אלא להובילה לזרועות הפשע המאורגן".

panel znut5
עו"ד אורי קינן (משמאל). שוטרים יחכו ללקוח?

שופטת בית משפט השלום בתל אביב רונית פוזננסקי כץ שהשתתפה בפאנל, הצטרפה לדעה ש"לא הכל שייך לתחום המשפטי או הפלילי". יחד עם זאת, השופטת פוזננסקי סבורה כי אין מיצוי מספיק של כלי האכיפה המנהליים הקיימים. לפני כשנה הורתה השופטת לסגור בצו מנהלי בית בושת ברחוב הירקון. לדבריה, לאחר מכן פורסם שהמקום נפתח מחדש.

אחד מעורכי הדין בקהל קרא קריאה דומה: "החוק כיום לא מאפשר סרסרות ולא מקומות לבתי בושת. בואו נסגור קודם כל את המקומות האלה לפני שניגשים לצרכן".

ח"כ עליזה לביא, יו"ר ועדת הכנסת למאבק בזנות ובסחר בנשים, המקדמת את הצעות החוק להפללת הלקוחות, התקוממה: "מעבר לשיח המשפטי, השאלה היא באיזו חברה אנו רוצים לחיות", אמרה. "הזנות במדינת ישראל פורחת במספרים שלא הכרנו. לפני 35 שנים כשהייתי בצבא, לא היה גם חוק של הטרדה מינית. בעניין הזה התקדמנו. אנחנו חייבים לומר שהזנות אסורה במדינת ישראל".

panel znut7
ח"כ לביא. "להוציא את הזנות מחוץ לחוק"

עו"ס יעל גור, מנהלת מרפאת לוינסקי לטיפול ביצאניות, אמרה כי הטלת אחריות על לקוחות, בגרסת הקנסות, תאפשר להשקיע ולהרחיב את שירותי הטיפול והרווחה המיועדים לחילוץ נשים מזנות.

ד"ר אמיר שני, מרצה בפקולטה לניהול באוניברסיטת בן גוריון בנגב וחבר ב"תנועה הליברלית החדשה", עורר סערה וביקורת מצד גור וחבריה, כאשר טען כי "מיליוני נשים בתעשיית שירותי המין באירופה המאוגדות באיגודים מתנגדות בחריפות להפללת לקוחות ומבקשות שיקשיבו גם להן. מצבן של עובדות בזנות הורע כתוצאה מהפללת הלקוחות בשבדיה. ההפללה הרתיעה רק לקוחות נורמטיביים וגרמה לפי עדויות הנשים לצמצום כוח המיקוח שלהן".

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement