פוסטה - הימר על ערעור, והפסיד
המעקב של בנק לאומי אחרי ברק כהן

המעקב של בנק לאומי אחרי ברק כהן

סם זוננשיין, בעל משרד חקירות פרטי, העיד במשטרה: "מחלקת הביטחון בבנק לאומי הזמינה ממני ביצוע…

יאיר דר - שם קץ לחייו רגע לפני סיום הליך פשיטת הרגל

יאיר דר - שם קץ לחייו רגע לפני סיום הליך פשיטת הרגל

בשיא ההצלחה הוא הפעיל 34 חנויות של "רשת קפה" והיה בליין נוצץ אבל עקב ניהול…

מה נשתנה עם השומה של איציק בר מוחא?

מה נשתנה עם השומה של איציק בר מוחא?

שופט מחוזי אינו מבין מדוע בכירי רשות המסים והפרקליטות ביטלו ברגע האחרון את ההסדר שנקבע לבר…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

הימר על ערעור, והפסיד

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

זוכה בווינר ערער על קביעת פקיד השומה כי זכייתו ב-600 אלף מחויבת במס, בטענה שזכה ב-17 טפסים שונים. בית המשפט נדרש לשאלה עקרונית לגבי מהו הימור אחד, וקבע כי לא כמות הטפסים היא שקובעת מצורף גם טור פרשנות

winner330

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את ערעור המס של מאיר עמור, מהמר שזכה ב-600 אלף שקלים משליחת 17 טפסי "Winner", כנגד עמדת פקיד שומה תל אביב 1 ברשות המסים. פקיד השומה, שיוצג על ידי עו"ד עדי חן מפרקליטות המחוז, טען כי על אף שעמור שלח 17 טפסים, מדובר למעשה בהימור אחד, ולכן הוא מחויב במס.

ב-15 ביוני 2010 שלח עמור 17 טפסים של "Winner". הטפסים נשלחו בהפרש של דקות ספורות בין הטופס הראשון לאחרון, וכללו ניחוש זהה של התוצאות בשלושה משחקי כדורגל שנערכו במחזור משחקים אחד. גם יחס הזכייה היה זהה בכל אחד מהטפסים. סכום הזכייה בכל טופס לא חצה את סכום הפטור שנקבע בצו מס הכנסה,  שעמד בשנת 2010 על כ-57 אלף שקלים. המועצה להסדר הימורים בספורט (הטוטו) שילמה לעמור את סך הזכיות מכל הטפסים בשיק אחד, ללא ניכוי מס במקור.

הנקודה המעניינת היא המחלוקת בין הצדדים על הפרשנות לסעיף 2 לצו, בעיקר על מהו הביטוי "הימור אחד". עו"ד יעקב כהן, סנגורו של עמור, טען כי מה שקובע מבחינת המיסוי הוא טופס אחד, וסכום הזכייה באף אחד מהטפסים בנפרד לא חצה את רף המס, ולכן גם הזכיות כולן פטורות ממס. 

מנגד, טענה נציגת המדינה כי כוונת המחוקק הייתה למסות הכנסות מהימורים ולפטור מתשלום מס אך ורק זכיות בסכומים נמוכים. לדבריה, יש לראות ב-17 הטפסים שמילא המערער "הימור אחד", זאת בשל הניחושים הזהים בכל אחד מהטפסים שנשלחו בתוך דקות ספורות, והיעדר כל יתרון בפיצול לטפסים רבים למעט כוונה מלאכותית להקטין את סך הזכייה אל מתחת לתקרת הפטור, על מנת שלא לשלם מס.

rashut misim logo

השופט מגן אלטוביה קיבל את עמדת המדינה. לדבריו, קבלת עמדת המערער, לפיה לצורך חישוב המס יש להתייחס לכל טופס ששלח בנפרד, תוך התעלמות מכך שמדובר באותו סט ניחושים, אינה מתיישבת עם תכלית הפקודה אשר נועדה להרחיב את בסיס המס ולהטיל מס בשיעור 25% על הכנסות מהימורים. "אין לקבל, שנישום יהיה רשאי לפצל 'הימור אחד' למספר טפסים ולפטור עצמו ממס", כתב השופט.

בית המשפט קבע כי עמור ישלם מס על הסכום כולו, ובנוסף, השית עליו הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בסך 18 אלף שקל.

od goldman uri new new

גול עצמי / עו"ד אורי גולדמן

כאשר חוק אינו חד משמעי וברור, כמו במקרה של פקודת מס הכנסה שמקורה בימי המנדט, ניתן למתוח את גבולות הפרשנות, כפי שעושים לא אחת צדדים נורמטיביים, וכפי שעשה השחקן (המערער) במקרה הזה. הדבר מותר כל עוד נשמרים "גבולות הגזרה". פסק הדין שניתן הוא תוצאה של פרשנות בית המשפט המחוזי לפקודה, אך לא מדובר בהלכה כללית ומחייבת.

הפרשנות שבה בחר בית המשפט מתאימה, לדעתו, ל"עולם המס", אך היא אינה לוקחת בחשבון עולמות ותחומים אחרים, מה שעלול לגרום לבריחת כספים רבים מישראל. 

למאמר הפרשנות המלא על פסק הדין

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement