פוסטה - זהירות מכס לפניך
המעקב של בנק לאומי אחרי ברק כהן

המעקב של בנק לאומי אחרי ברק כהן

סם זוננשיין, בעל משרד חקירות פרטי, העיד במשטרה: "מחלקת הביטחון בבנק לאומי הזמינה ממני ביצוע…

יאיר דר - שם קץ לחייו רגע לפני סיום הליך פשיטת הרגל

יאיר דר - שם קץ לחייו רגע לפני סיום הליך פשיטת הרגל

בשיא ההצלחה הוא הפעיל 34 חנויות של "רשת קפה" והיה בליין נוצץ אבל עקב ניהול…

מה נשתנה עם השומה של איציק בר מוחא?

מה נשתנה עם השומה של איציק בר מוחא?

שופט מחוזי אינו מבין מדוע בכירי רשות המסים והפרקליטות ביטלו ברגע האחרון את ההסדר שנקבע לבר…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

זהירות מכס לפניך

נכתב על ידי עו"ד קרן זרקו זמיר ב .

מדריך מכס לקראת חופשת הפסח בחו"ל - כל מה שצריך לדעת לפני (ואחרי) הטיסה

natbag
נמל התעופה בן גוריון. טיסה נעימה, ואל תשכחו מה מותר ומה אסור

חופשת הפסח בפתח וישראלים רבים צפויים להגיע בימים הקרובים אל שדה התעופה עם בני המשפחה. בכלל, מאות אלפי ישראלים טסים בכל שנה ליעדים מגוונים בחו"ל ועוברים בשדה התעופה. אם אתם מתכננים להכניס לישראל כמות חריגה של תכשיטים ויהלומים, טלפונים חכמים, משקאות אלכוהוליים ועוד, חשוב שתכירו מה מותר ומה אסור רגע לפני הטיסה.

מה מותר ומה אסור? לפני הכל, חשוב להכיר את הכללים המרכזיים בחוקי המכס בישראל:

כל נוסע (מעל גיל 18) יכול להכניס ולהוציא מישראל סכומים שאינם עולים על 100 אלף שקל. מדובר בסכומים שאנו נושאים עלינו (כולל במזוודות) בכסף מזומן, בהמחאות רגילות או בהמחאות נוסעים. יש לדווח למכס על סכומים העולים על כך.

מותר להכניס לישראל סחורות ומוצרים ששווים לא עולה על 200 דולר כל אחד. הכלל הזה תקף גם לגבי מוצרים שנרכשו בדיוטי פרי בישראל או בחו"ל. כל מוצר ששוויו גבוה מ-200 דולרמחייב דיווח במכס (לכל נוסע מעל גיל שנתיים). אם הכנסתם מוצר ששוויו 500 דולר, אתם מחויבים לשלם עליו את מלוא המס, ולא רק את החלק היחסי שהינו מעל ה-200 דולר עליהם הייתם זכאים לפטור.

ישנם מוצרים שיש לדווח עליהם בגלל הסוג והכמות ולא רק בגלל המחיר, למשל: בשמים (מעל רבע ליטר), סיגריות (מעל פקט) יין (מעל שני ליטרים) משקאות אלכוהוליים אחרים (מעל ליטר) ועוד. סיגריות ואלכוהול מחושבים לכל נוסע מעל גיל 18.

ישנם מוצרים שאסור בכלל להכניס ישראל בכללם: ירקות ופירות טריים, צמחים ופרחים (דורשים אישור משרד החקלאות); מוצרים "מגונים" כמו פורנוגרפיה המתעדת יחסי מין עם קטין; כרטיסים להגרלה או להימור שלא בהיתר; סכין שאינו לשימוש ביתי או מקצועי; גז מדמיע בצורת כלי ירייה; זיופים וחיקויים של מטבעות או מסמכים; מוצרים פרוצים; משחקים אסורים; חומרים המסיתים לאלימות או טרור ועוד.

airport
צילום להמחשה: FREEPIK

הענישה הצפויה: עבירת מכס היא עבירה פלילית שהעונש עליה יכול להיות קנסות כבדים ולהגיע לעד שלוש שנות מאסר בפועל. באם חרגתם מהמגבלות ולא דיווחתם למכס, מידת הענישה תלויה לרוב בשווי המוצרים; סוג המוצרים; חוקיות המוצרים; היקף העבירה; מידת הכוונה; האם אתם עבריינים סדרתיים ועוד.

אם ההפרה חוזרת על עצמה ושווי המוצרים גבוה, או שהמוצרים לא חוקיים, גדל הסיכוי שלכם כי המוצרים ייתפסו וכי יחל הליך פלילי. במקרה כזה כדאי שתבחנו הליך כופרכחלופה להליך הפלילי. לעומת זאת, אם היקף העבירה קטן וזוהי הפרה ראשונה, רוב הסיכויים שתידרשו לשלם את המיסים במלואם  בתוספת קנס מינהלי המהווה את ה"עונש" על העבירה.

איך מדווחים ולמי? אם הכנסתם לישראל מוצרים או סחורות ששווים עולה על 200 דולר, או החורגים ממגבלות אחרות של סוג או כמות הסחורה, עליכם לעבור במסלול המכס האדום ביציאה מהשדה, לדווח ולשלם את המס.

אם ברשותכם כספים במזומן או בהמחאות העולים על 100 אלף שקל, ולא משנה אם הרווחתם אותם בקזינו, עליכם לדווח באמצעות מילוי טופס 84 הנמצא ביחידת המכס בשדה ובאתר רשות המיסים.

חשוב לדעת שאם עברתם במסלול הירוק, הרי שהצהרתם כי לא חרגתם מהמגבלות בחוק.

od zarko keren 200
עו"ד קרן זרקו זמיר

האם צריך לדווח על מוצרים יקרים שנמצאים ברשותנו ביציאה מהארץ? אם יצאתם לחו"ל עם שעון יקר במיוחד הנראה חדש או עם מצלמה איכותית בעלת ערך כספי רב, אתם בהחלט עשויים להישאל על אלו כאשר תחזרו. מומלץ להצהיר על המוצרים הללו לפני שאתם יוצאים מישראל בפני פקידי המכס ובאמצעות מילוי טופס 86 (יצוא זמני של חפצים נלווים) על מנת למנוע אי הבנות בחזרתכם.

האם ניתן להכניס תכשיטים ויהלומים לישראל? אם שווי התכשיט מעל 200 דולר יש לדווח לפקידי המכס ולשלם את המס. אותו הדין לגבי תכשיט הכולל יהלום, כל עוד התכשיט 'מוגמר' ואתם לא נושאים יהלומים בנפרד אליו. חשוב לשמור על הקבלות המעידות על הרכישה של התכשיטים. כמובן שמדובר בתכשיטים שהבאתם לשימוש אישי. יבוא של תכשיטים דורש רישום שלכם כיבואנים, עם מספר ח.פ.

לגבי יהלומים שאינם חלק מתכשיט, על פי צו הפיקוח על היהלומים, רק אזרחים ישראליים המחזיקים ב"רישיון סחר" או "רישיון יצרן" רשאים להביא יהלומים לישראל. לא ניתן להעביר יהלומים לישראל באמצעות שליח שאינו בעל רישיונות אלו, גם אם הדבר נעשה בתום לב. גם רכישה של יהלומים מחו"ל באינטרנט מחייבת רישיונות.

האם מותר להכניס דברי אמנות? אם קניתם דבר אמנות לשימוש אישי וסכומו עולה מעל 200 דולר עליכם להצהיר עליו ולשלם את המס הנדרש. ציור של אביגדור אריכא שרכשו ישראלים בלונדון חייב את הרוכשים לשלם את המיסים בתוספת קנס של כ-40 אלף שקל.

rashut misim logo

כמה סמארטפונים מותר להכניס לישראל? בהנחה שסמארטפון עולה מעל 200 דולר, כל טלפון מחייב דיווח במכס ותשלום המס במלואו. באם נתפסתם עם הסמארטפון מבלי שדיווחתם עליו מיוזמתכם, תחויבו בתשלום המיסים בתוספת קנס מנהלי. סביר להניח שעלות המיסים והקנס המנהלי יעלו על הסכום שאותו הייתם משלמים על אותו הטלפון בישראל. באם הבאתם כמות חריגה של סמארטפונים, יתכן מאוד כי ייפתח נגדכם הליך פלילי וכי המוצרים ייתפסו. במקרים אלו ראוי יהיה לבחוןהליך כופראל מול  רשות המיסים על מנת להמיר את ההליך הפלילי ולהימנע מעונשים כבדים בכללם מאסר.

שיטות של אנשי המכס שכדאי להכיר: חשוב לדעת כי לאנשי המכס שיטות מגוונות לזהות הסתרה של מוצרים על הגוף ובתיקים, וכי יש להם ניסיון רב בזיהוי "חשודים". חלק מהגורמים העשויים לעורר את חשד אנשי המכס הם טיסות מרובות לחו"ל, מזוודות גדולות, עצבנות יתר, ביגוד בולט, הליכה מוזרה, מידע קודם על כך שאתם "מבריחים סדרתיים" ועוד. אם אתם נוסעים בתקופת השקה של סמארטפון חדש, אנשי המכס עשויים להיות ערניים יותר לכל נוסע.

בכל מקרה חשוב לזכור, כי המכס הוא חלק מרשות המיסים, כך שאם יש בעבירת המכס עבירה נוספת המתבצעת והקשורה ליחידה אחרת ברשות, סביר כי אנשי המכס יעדכנו גם את הגורמים הרלוונטיים.

טיסה נעימה.

 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement