פוסטה - מה נשתנה עם השומה של איציק בר מוחא?
המעקב של בנק לאומי אחרי ברק כהן

המעקב של בנק לאומי אחרי ברק כהן

סם זוננשיין, בעל משרד חקירות פרטי, העיד במשטרה: "מחלקת הביטחון בבנק לאומי הזמינה ממני ביצוע…

יאיר דר - שם קץ לחייו רגע לפני סיום הליך פשיטת הרגל

יאיר דר - שם קץ לחייו רגע לפני סיום הליך פשיטת הרגל

בשיא ההצלחה הוא הפעיל 34 חנויות של "רשת קפה" והיה בליין נוצץ אבל עקב ניהול…

מה נשתנה עם השומה של איציק בר מוחא?

מה נשתנה עם השומה של איציק בר מוחא?

שופט מחוזי אינו מבין מדוע בכירי רשות המסים והפרקליטות ביטלו ברגע האחרון את ההסדר שנקבע לבר…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

מה נשתנה עם השומה של איציק בר מוחא?

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

שופט מחוזי אינו מבין מדוע בכירי רשות המסים והפרקליטות ביטלו ברגע האחרון את ההסדר שנקבע לבר מוחא אחרי הרשעתו בניהול בנק הלוואות - מ-12 מיליון שקל עד 650 אלף שקל בלבד * הפרקליטות הטילה וטו על הסכם הפשרה עם מס הכנסה אחרי שבר מוחא כבר מסר 36 צ'קים ושיעבד את דירת חמותו * המשך יבוא

bar muha 330 330 1
איציק בר מוחא (ארכיון)

בשנת 2015, סמוך לפני שחרורו מהכלא, מס הכנסה דרש מיצחק בר מוחא לשלם 12 מיליון שקל על ניהול קווי הלוואות והפעלתם מתוך כלא השרון בי השנים 2007 ל-2010. לאחר מיקוח השומה ירדה לאחרונה לרף ריאלי לכאורה, שכן בין הצדדים סוכם שבן מוחא ישלם 650 אלף שקל, והוא כבר הפקיד לפקיד השומה 36 המחאות על חשבון התשלום.

ברגע האחרון, הפרקליטות כפתה על שלטונות מס הכנסה את התנגדותה להסדר עם מי שהיה פעם מבכירי הכנופייה הירושלמית אשר השתלטה על המיליונים שהעבירה אתי אלון מהבנק למסחר אל אחיה המהמר עופר מקסימוב, ועם שובו לאחרונה לירושלים נקשר שמו בכמה אירועי פשע חמורים מתחום הסחיטות, הימורים, פרוטקשן, חיסולים ואמצעי לחימה. רק בחודש שעבר נעצר בר מוחא (ושוחרר!) בתיק בו ייחסו לו סחיטה של ראשי רשת הימורים בלתי חוקיים בספורט שפעלה בירושלים. 

בר מוחא השתחרר לפני כשנה ממאסר ארוך של 13 שנים, על רקע חלקו בפרשת הבנק למסחר. בשלהי המאסר (2011) הוגש כתב אישום נוסף נגד בר מוחא, נטען בו כי מתוך כלא רימונים הוא ניהל ארגון פשיעה והפעיל "בנק הלוואות" באמצעות הטלפון הציבורי בכלא, בסיוע אשתו אוולין אשר שימשה גורם מקשר לחברי הארגון שבחוץ המופקדים על קווי ההלוואות, ובהם חברו, אלירן דרי.  

בכתב האישום נטען כי בר מוחא הילווה 3.3 מיליון שקל לכ-250 לווים בריבית של ארבעה אחוזים בשבוע, שהם 208 אחוזים בשנה. בכתב האישום נטען כי הארגון פעל בשנת 2010 וגרף כ-350 אלף שקל מדי חודש מריבית. במסגרת ההסדר בתיק הפלילי, האישום בדבר "ארגון פשיעה" נמחק וסך הרווחים שיוחס ל"בנק" ירד לעשרות אלפי שקלים בחודש. עם זאת, האישום המתוקן קבע כי רשת ההלוואות של בר מוחא ודרי פעלה במשך ארבע שנים - ולא שנה אחת כפי שנטען במקור. העונש לבר מוחא היה מינורי - תוספת שנה בפועל למאסרו - אך ההליך הפלילי היווה קדימון למאבק בגזרה הכלכלית.

על בסיס הכרעת הדין הפלילית, פקיד השומה דרש מבר מוחא ומאשתו אוולין לשלם מס בגובה 12 מיליון שקל (מתוכו קרן של שבעה מיליון), בגין מתן הלוואות בריבית ללא דיווח במשך ארבע שנים, הסתרת מקור ההכנסה ואי-הגשת דוחות.

בר מוחא הגיש ערעור על השומה המנופחת והסנגורית שלו, עו"ד נעמה אלחדד, ניהלה משא ומתן עם פקיד השומה הארצי והפרקליטה המלווה, עו"ד נגה דגן מהפרקליטות האזרחית בתל אביב. עו"ד אלחדד טענה כי האכיפה בררנית, שכן בהליך הפלילי נקבע שבכספי ההלוואות היו לבר מוחא שותפים - דרי ואחרים - בעוד השומה התייחסה רק אליו.

heskem bar muha2
ההסכם שהוכן, אבל לא נחתם

לאחר משא ומתן נוסח הסכם הקובע כי "לסילוק סופי ומוחלט של המחלוקות" בין הצדדים, ישלם בר מוחא, ביחד עם דרי, 650 אלף שקל. בעקבות בקשה שהגישו בני הזוג בר מוחא, בה טענו כי מצבם הכלכלי קשה והם נטולי אמצעים כלכליים ורכוש בתום שנות המאסר הארוכות של יצחק, אף ניתן אישור חריג על ידי הנהלת רשות המסים כי התשלום ייפרס ל-36 חודשים. האישור ניתן על דעת סמנכ"ל הגבייה ברשות, זאב פורת. בר מוחא מסר כבר 36 צ'קים דחויים, ולהבטחת התשלום מסרה חמותו מסמכי שעבוד של ביתה.

כאשר ההסכם היה כבר מוכן לחתימה (ראו צילום), כמה ימים בטרם הצגתו לבית המשפט הודיעה הפרקליטה כי בדיון מחודש שנערך בהסדר, החליטו "הדרגים הבכירים ביותר" ברשות המסים ובפרקליטות שלא לאשר אותו.

השופט יונה אטדגי מבית המשפט המחוזי בתל אביב שאל את הפרקליטה עו"ד דגן מה השתנה מהיום בו רשות המסים אישרה את הסכם הפשרה. הפרקליטה ציינה כי לאחר שהוחלט להציג את ההסדר בפני "הדרגים הגבוהים ביותר", הוא נבחן מחדש ונדחה בטענה שהסכום לתשלום אינו מספק. את ההחלטה לבטלו קיבל לדבריה מנהל המחלקה הפיסקאלית בפרקליטות המדינה (העוסקת בתיקי מסים), עו"ד קמיל עטילה.

od elahdad naama new 150 shofet etedgi yona 201 201  
עו"ד נעמה אלחדד השופט יונה אטדגי  

בית המשפט הציע לצדדים הידברות נוספת, שנכשלה. עו"ד אלחדד הגישה לאחרונה תביעה לאכיפת ההסכם באמצעות מתן פסק דין הצהרתי על ידי בית משפט. היא טוענת כי ההסכם שהוכן בין הצדדים תקף ומחייב, לאחר שבר מוחא עמד בכל תנאיו ומסר צ'קים לתשלום ושעבוד.

בכתב הגנה שהגישה המדינה בתגובה נטען: "התובעים מציגים טיוטת הסכם שאינה חתומה ותנאיה לא מולאו. קבלת טענת התובעים בעניין התוקף המחייב של ההסכמה המסתמנת תוביל במקרים אחרים ל'צינון' נכונות הצדדים לנהל משא ומתן לקראת גיבוש הסכם שומה, שמא כל הסכמה מתגבשת תיחשב להסכם מוגמר אשר ממנו אין לסגת". עוד טוענת המדינה כי "מכלול הנתונים שנשקלו בקשר לפשרה העלו כי אין לקבלה. סכום המס בהתאם לצווים עומד על כ-7 מיליון שקל (קרן) אל מול פשרה מסתמנת בסכום של 650 אלף שקל המהווה פחות מעשרה אחוזים ממנו".

 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement