פוסטה - יאיר דר - שם קץ לחייו רגע לפני סיום הליך פשיטת הרגל
המעקב של בנק לאומי אחרי ברק כהן

המעקב של בנק לאומי אחרי ברק כהן

סם זוננשיין, בעל משרד חקירות פרטי, העיד במשטרה: "מחלקת הביטחון בבנק לאומי הזמינה ממני ביצוע…

יאיר דר - שם קץ לחייו רגע לפני סיום הליך פשיטת הרגל

יאיר דר - שם קץ לחייו רגע לפני סיום הליך פשיטת הרגל

בשיא ההצלחה הוא הפעיל 34 חנויות של "רשת קפה" והיה בליין נוצץ אבל עקב ניהול…

מה נשתנה עם השומה של איציק בר מוחא?

מה נשתנה עם השומה של איציק בר מוחא?

שופט מחוזי אינו מבין מדוע בכירי רשות המסים והפרקליטות ביטלו ברגע האחרון את ההסדר שנקבע לבר…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

יאיר דר - שם קץ לחייו רגע לפני סיום הליך פשיטת הרגל

נכתב על ידי אמיר זוהר, יואב איתיאל ב .

בשיא ההצלחה הוא הפעיל 34 חנויות של "רשת קפה" והיה בליין נוצץ אבל עקב ניהול אסטרטגי שלא לקח בחשבון את שבריריות ענף הטקסטיל הוא לא הצליח להתמודד עם מעבר הטייקונים לסין, המשיך לייצר בארץ ושקע בחובות עתק * אחרי 15 שנה לבד בעולם, לפני כחמש שנים הוא חזר לישראל, מכר מכוניות והתגורר בוילה של המשפחה בשכונת היוקרה דניה, אבל תעלומת מותו של יאיר דר נותרה פתוחה

dar yair 324 215
יאיר דר ז"ל

גם מי שהכיר את הצרות של יאיר דר הוכה בהלם עם היוודע דבר מותו. איש העסקים בן ה-56 נמצא ללא רוח חיים בבית ברחוב שבדיה בשכונת דניה (21 מרס). צוות מד"א קבע את מותו. זמן קצר לאחר מכן לאחר מכן מיהרה  המשטרה להודיע כי אין חשד לפלילים, הגם שבסביבה הקרובה למנוח החשדנות בנוגע לרקע למעשה גבוהה בהרבה מהביטחון של המשטרה. 

דר, מקריית אתא במקור, הקים בשנות השמונים עם אחותו חגית ואחיו חיליק רשת בוטיקים חיפאית שזכתה להצלחה מסחררת באזור הצפון ("בוטיק חגית", "מיף"). החנויות היו כמו כוורות הומות קונות רוב שעות העבודה בזכות עיצובים מהפכניים כמעט מבד גולמי צבוע, פטנט שדר הביא מהונג קונג. המחירים היו שווים לכל נפש תוך שמירה על מיצוב איכותי יחסית של הרשת באזור חיפה. ב-1989 דר ייסד את הרשת הארצית, "אופנת קפה", שהתבססה למעשה על שני המותגים המשפחתיים.

במקביל לעבודה הקשה בעשרות החנויות, בסטודיו ובבתי המלאכה בהם ייצרו בני המשפחה את הליין המצליח שלהם, יאיר דר הפך לסלבריטאי חיפאי שכבש את מדורי הרכילות התוססים של המקומונים באותן שנים. בשנות השמונים, קצת לפני הבום הכלכלי בישראל, דר היה בליין נוצץ ומוקף בנשים יפות, המון חברים ומכוניות נוצצות שנתנו ביטוי גם להצלחה של האחים עופר ודודו וענונו מנהריה, בתחילת דרכם במועדון "הפלדיום" המיתולוגי בצ'ק פוסט. בתקופה הזו הוא הכיר את נערת ישראל, דנית ברנס מחולון, אשתו לשעבר ואם שני ילדיו.

על רקע החיים הטובים הגיעה גם הנפילה, עקב ניהול כושל של הרשת הארצית אשר התפתחה אז ללא מעצורים כמעט, ובמיוחד ללא תכנון אסטרטגי מתחייב במצב של צמיחה מהירה. "רשת קפה", מסונוורת מההצלחה הכבירה, התעלמה מהמשברים המחזוריים אשר ענף הטקסטיל הוא הנפגע הראשון מהם בימים של האטה כלכלית במשק. במיוחד סבלו מכך אז יזמים כמו דר אשר התעקשו להמשיך לייצר בארץ כאשר העבודה נדדה למזרח הרחוק ומכסי היבוא הלכו ופחתו, כחלק מהכלכלה הגלובלית שבשנות התשעים החלה לצמוח במהירות מסחררת.

בזמן שמותגי אופנה מתחרים כמו "קסטרו" עברו למזרח הרחוק שם הם הקימו מפעלי ענק במימון בנקים והון עצמי, דר נקלע כאן לקשיים כלכליים מול עובדים, ספקי בדים מדרום תל אביב ומרחבי העולם, וכמובן מול הבנקים שמימנו את עסקי הטקסטיל שלו, אבל גם את החיים הנוצצים שיתכן וגנבו את דעתו מניהול אסטרטגי מקצועי לטובת ניהול פזרני. 

בתחילת שנות התשעים, החובות של דר ו"רשת קפה" תפחו לעשרות מיליוני שקלים. הוא נעלם מהארץ להונג קונג, אוסטרליה ומשם לארה"ב. הוא צץ לפתע בבוורלי הילס, כאשר על פי דיווחים הוא הסתבך עם המיליארדר משולם ריקליס, שהשקיע במיזם טקסטיל אחר של דר.

dar yair co 400 450
הקיץ האחרון.
יאיר דר עם ביז'ו אבן צור ודודו וענונו

בחזרה לישראל 

לארץ הוא שב לפני כחמש שנים, לאחר כ-10 שנים בחו"ל, וכאן המתינו לו חובות עצומים, אבל גם הרבה חברים טובים מהשוליים של השוק האפור ועולם הבליינות והעסקים. בין נושיו היו כמה שמות בולטים ביותר בשוק האפור בישראל, אולם בהתערבות גורמים אחרים ממיטב הז'אנר הוא הגיע להסדרים איתם. בשלב מסוים הוא הסדיר חלק מחובותיו באמצעות חברו החיפאי, "מוחק החובות" יואב שיינר. בסופו של דבר הוא נאלץ להגיע להליך של פשיטת רגל מלא אותו ביצע באמצעות משרד עורכי דין סרור & בן הרוש בחיפה.  

"חבר שלו התקשר אליי אתמול והודיע לי על מותו", מספר עו"ד אלי סרור, אשר ייצג את דר והצליח לצמצם את חובותיו, עד כדי כך שבשנת 2017 היה אמור לחסל אותם לחלוטין. "גם אני מקרית אתא וכשיש משהו כל הקריה שומעת. זה עבר בשניות. אני ממש בשוק וכל החברים בהלם, כי הכל היה ממש טוב. דווקא עכשיו נראה היה שהכל כבר מאחוריו".

מס הכנסה רצו מיאיר דר כ-40 מיליון שקלים, והבנקים עוד כ-30 מיליון שקלים. "זה היה סוג של עוול", אומר עו"ד סרור המתמחה בייצוג מול רשויות המס והבנקים. "נכון, החוב היה חלוט אבל זה רק בגלל שהוא לא היה בארץ ולא ניתנה לו ההזדמנות לערער. אנחנו הראינו את זה לבית המשפט".

בסוף, נושים בהיקף של יותר מ-70 מיליון שקלים התפשרו על כ-600 אלף שקל, מהם כמחצית כבר היו בקופת בית המשפט, יתרה של כ-350 אלף שקל נפרשה עבורו ל-15 תשלומים. "הוא היה בתהליך", מספר עו"ד סרור, "כל חודש שילמו. הוא לא יכול היה שלא להיות מרוצה. ברגע שהוא התחיל לשלם, למעשה הכל נמחק, ההפטר הוכרז כבר. הכל היה בסדר".

od sror eli
עו"ד אלי סרור

עד כדי כך היתרה נראתה זניחה והסוף באופק, שבחודש שעבר יצא דר באישור בית המשפט המחוזי בחיפה לחו"ל. הוא חזר ואך שלשום ביקש מבית המשפט המחוזי בחיפה שוב לבטל זמנית את צו עיכוב היציאה מהארץ כנגדו, הפעם "כדי שיוכל לצאת לבחון הזדמנות עסקית בסין".

עו"ד סרור מספר כי שלושה ימים לפני מותו הטראגי הוא פגש את יאיר דר במגרש המכוניות "דר מוטורס" של אביו זכי דר בצומת קרית אתא, ליאיר ניתן שם תפקיד ניהולי בכיר עם שכר שאיפשר לו לעמוד בהסדר התשלומים אליו הגיע פרקליטו.

מטבע הדברים, את חייו בשנים האחרונות ניהל דר בצנעה יחסית מתחת לרדאר של הנושים הרבים. כתובתו הרשומה היא ברמת השרון אמנם, אבל הוא התגורר בוילה של המשפחה בשכונת היוקרה דניה על הכרמל בחיפה, ועד לפני שנה היה בזוגיות עם עו"ד הילה זיסמן מחיפה, בוגרת הריאליטי "עד סוף העולם". בין מכריו הרבים, יש מי שכבר מתגעגעים לאירוח המפנק שלו שם, על שפת הבריכה.

בגרסת שנות האלפיים של השכונה הוא כמעט ולא מוכר, גם ברחוב לא כולם זיהו את השכן, שבשיאו הפעיל 34 חנויות, וכיכב במדורי הרכילות. עו"ד אלי סרור שייצג אותו בשלוש השנים האחרונות נאלץ להיות זה שהודיע לשופטת בטינה טאובר, המלווה את תיק פשיטת הרגל שלו, כי דר שם קץ לחייו. 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement