פוסטה - עבודות שירות לאיש עסקים שהחזיק אקדח על רקע סכסוך משפחות
הקודים לא עזרו לנאשמים בעסקת הנשק

הקודים לא עזרו לנאשמים בעסקת הנשק

שני צעירים דיברו ביניהם בקודים, אולם בימ"ר צפון הצליחו לפענח במה מדובר ועצרו אותם. בית…

חייכו, אכלתם אותה: ה"סלפי" שהפליל את הנאשמים בהובלת אקדח

חייכו, אכלתם אותה: ה"סלפי" שהפליל את הנאשמים בהובלת אקדח

המשטרה והפרקליטות שוב משתמשים בצילום "סלפי" כדי להפליל נאשמים: הפעם מדובר בצעירים אשר שימשו בלדרים…

מלחמת האסבנים

מלחמת האסבנים

האבא ערן נעצר עם מטען חבלה, הדוד חיים נרצח, ועכשיו עומרי אסבן ממגדל העמק נעצר…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

עבודות שירות לאיש עסקים שהחזיק אקדח על רקע סכסוך משפחות

נכתב על ידי מיכאל פרוסמושקין ב .

עמאר מצרי החזיק אקדח על רקע סכסוך עם משפחת עבד-אל-האדי מלוד. המשטרה והפרקליטות התנגדו לעבודות שירות בטענה שהוא ואחרים עלולים להיפגע בזמן ביצוע העבודות. השופט מצא פיתרון: הורה לממונה על עבודות שירות לשקול אפשרות שהנאשם יבצע את העבודות במתקן משטרתי

ekdah star
האקדח שנתפס ברשותו של מצרי

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, אהרון פרקש, גזר שישה חודשי עבודות שירות על עמאר מצרי (38) מרמלה, שהורשע בהחזקת אקדח. 

מצרי, יליד עזה, עבר להתגורר עם משפחתו בישראל כשהיה בן 12. הוא נשוי בפעם הרביעית, אב לשלושה ומתגורר ברמלה. הוא בעלים של מספר עסקים ושותף עם אחרים בעסקים נוספים. עם זאת הוא מוכר למשטרה; באמתחתו שש הרשעות, בין היתר בעבירות סמים.

בערב ה-12 באוקטובר 2013, בעת שנהג ברכבו על כביש 1 סמוך למחלף הראל, נעצר עמאר מצרי על ידי שוטרים, שערכו חיפוש ברכבו. בחיפוש התגלה אקדח חצי אוטומטי מסוג "סטאר", תחת שטיח ברכב. מצרי נעצר, ומאוחר יותר הוגש נגדו כתב אישום. סנגורו, עו"ד נס בן נתן, הגיע להסדר טיעון עם הפרקליטות, במסגרתו הודה מצרי במיוחס לו, הורשע ונשלח לשירות המבחן לקבלת תסקיר. 

כפי שטען באוזני חוקריו לאחר שנעצר, גם בפני קציני המבחן טען מצרי כי החזיק בנשק מאחר שחשש לחייו ולחיי משפחתו, על רקע סכסוך עם משפחת עבד-אל-האדי מלוד. הסכסוך הזה בין המשפחות נולד באמצע שנת 2013, אז נרצח רמזי עבד-אל-האדי סמוך לאולם האירועים "קליפסו" ברמלה. המשטרה עצרה אז מספר חשודים, ביניהם גם מצרי, שנחשד בגרימת מותו של רמזי, קשירת קשר לפשע וירי מנשק חם באזור מגורים. הוא שוחרר לבסוף ללא כתב אישום, אולם למשפחה היריבה החשדות הספיקו. "פעולת התגמול" הגיעה באוגוסט 2013, אז נרצח עלא הינדי, קרוב משפחתו של מצרי. מוחמד עבד-אל-האדי, בן המשפחה היריבה, נעצר בחשד למעורבות ברצח, הואשם ולבסוף הורשע בהריגה. הוא נידון ל-29 שנות מאסר.

מצרי טען בפני שירות המבחן, כי החזיק את האקדח להגנה עצמית, חודשיים בלבד לאחר רצח קרוב משפחתו. שירות המבחן המליץ בתסקיר על עבודות שירות, בין היתר בנימוק כי מאז שחרורו של מצרי ממאסרו האחרון ועד שנתפס עם האקדח, הוא השקיע מאמצים רבים לתפקד באופן תקין ולהימנע ממעורבות בפלילים.

od ben natan nes 150
עו"ד נס בן נתן

אלא שאז, הממונה על עבודות השירות קיבל מהמשטרה חוות דעת, בה המליצה שלא להעסיק את מצרי בשל סכסוך הדמים עם משפחת עבד-אל-האדי. למרות שמצרי טען כי מאז 2013 הסכסוך בא לסיומו, במשטרה טענו שללו זאת וטענו שהסכסוך עדיין "פתוח" ולכן קיימת סכנה. הממונה על עבודות השירות הסתמך על עמדת המשטרה וקבע כי מצרי אינו כשיר לבצע עבודות שירות, בשל החשש מפני פגיעה בו או באחרים. כמו כן ציין הממונה, כי מעסיקים שונים אינם מוכנים להעסיקו.

לדברי הממונה הצטרפה הפרקליטות, שדרשה בבית המשפט לגזור על מצרי מאסר בפועל. מנגד, עו"ד בן נתן ביקש מהשופט פרקש להסתפק בעבודות שירות, תוך שהוא שב וטוען כי הסכסוך בין המשפחות הסתיים.

"במקרה הנוכחי לא התלווה לעבירה תכנון מיוחד ולא נגרם כל נזק", קבע השופט פרקש בגזר הדין. "יש להביא בחשבון שעל אף שהנאשם נעצר כאשר ברשותו האקדח, זה לא היה טעון, כך שהנזק  שיכול היה לגרום באמצעותו הנו כמעט תיאורטי. עם זאת, ברור כי נזק רב יכול היה להיגרם, לו היה מגיע הכלי לידיו של אחר שהיה עושה בו שימוש פלילי. יחד עם זאת, יש להתחשב במניעים של הנאשם להחזיק בנשק".

shofet farkash aharon
השופט אהרון פרקש

השופט התחשב בזמן שחלף, בעובדה שמצרי המשיך בחייו ופיתח את עסקיו, הרחיב את משפחתו והביע חרטה על מעשיו. לגבי המידע המודיעיני שהוצג לעיונו והביא להתנגדות הפרקליטות, השופט ציין כי לא השתכנע שישנו חשש סביר לפגיעה במצרי: "אכן בין המידעים שהוצגו לי היה אחד שהוא עדכני למדי, אך עיקר החשש שהוצג לי אינו אלא השערה בדבר אירועים שאולי יתרחשו, ואולי לא".

לבסוף, השופט החליט כאמור להסתפק בשישה חודשי עבודות שירות. כמו כן, הוא הטיל על מצרי צו מבחן למשך שנה, מאסר על תנאי וקנס של 30 אלף שקל.

גם לחשש של הממונה על עבודות שירות והמשטרה השופט מצא פיתרון. הוא הנחה את הממונה על עבודות שירות לשקול את האפשרות שמצרי יבצע את עבודות השירות במתקן משטרתי.

פרסומת - Advertisement