פוסטה - ארגנטינה מסגירה לישראל עבריין דרוש לחקירה

ארגנטינה מסגירה לישראל עבריין דרוש לחקירה

יניב אביטן מאשדוד אשר סיים לרצות בארגנטינה שנתיים מאסר על 20 קילוגרם קוקאין, יוסגר לישראל על תיק מעבדת הידרו והימורים לא חוקיים בדירה בראשון לציון

avitan yaniv ashdod1
יניב אביטן. בקרוב יהיה בדרכו לישראל

ב-22 לחודש יוני אמור לנחות בישראל יניב אביטן (32) מאשדוד, שיוסגר מארגנטינה אחרי מאסר של שנתיים וחצי על הברחת 20 קילוגרם קוקאין מברזיל לארגנטינה. מהתיק הזה הוא השתחרר אמנם אבל עכשיו הוא מוסגר לישראל לצורך חקירה בחשד לעבירות של גידול מריחואנה במעבדת הידרו וניהול מועדונים להימורים לא חוקיים בראשון לציון. 

אביטן נעצר לפני מספר שנים בכניסה לעיר סן ניקולאס שבמחוז בואנוס איירס, באוטובוס בו נסע נעצר אדם מקומי שנשא בתיק שלו כ-20 קילוגרם קוקאין טהור. אביטן התנגד אז למעצרו ואף ניסה להימלט אך נתפס ונאזק. החקירה העלתה חשד כי הוא והמקומי שנעצר באוטובוס היו שותפים להברחת הסמים, נגד אביטן נפתח הליך פלילי והוא נשפט לארבע שנות מאסר.

במהלך השהות שלו בכלא הוא סבל מהתנכלות של אסירים מוסלמים שם, ובשיאם של הדברים הוא אף הורעל על ידי אסירים אחרים, ונזקק לטיפול ממושך בבית חולים מקומי. בהמשך קוצר עונשו בחצי, לאחר שחתם על הסכם עם הרשויות כי לא יכנס יותר לארגנטינה, אך מאז מועד השחרור הוא עצור במסגרת בקשת הסגרה של מדינת ישראל.

לרשויות בישראל אביטן מוכר היטב מעבירות שונות בתחום הסמים והרכוש, הוא ריצה מאסרים ואף היה משוייך לארגוני פשיעה מאזור הדרום והשפלה. כאמור הוא דרוש לחקירה על מעורבות בתיק גידול מריחואנה בשיטת הידרו בשתי מעבדות בראשון לציון. בכתב האישום שהוגש בזמנו נגד בני הזוג יצחק וכוכבה סללם נטען כי במהלך השנים 2012 עד 2014 השתמשו השניים בדירתם בראשון לציון כמקום לעריכת הימורים.

בתקופה שקדמה לדצמבר 2013 נהג אביטן להגיע לביתם ולהשתתף ו/או לארגן משחקי הימורים במקום. בהמשך התגורר אביטן ביחידת המרתף של הבית ובמהלך שנת 2013 קשרו בני הזוג עם אביטן ועם אדם בשם שלומי ג'נאח, שאף הוא נהג להמר בדירה, לגדל סמים במרתף הבית.

הארבעה, כך נטען, רכשו ציוד משוכלל וחומרי דישון והקימו מעבדת הידרו שהייתה מחולקת לשני חדרים. במסגרת תפעול המעבדה גנבו חשמל בעלות של 44 אלף שקל. על מנת להסוות את חלקם במעבדת הידרו, החתימו בני הזוג את אביטן על חוזה שכירות פיקטיבי לפיו הוא השוכר הבלעדי של הבית, אולם בפועל בני הזוג התגוררו בבית בעוד אביטן התגורר ביחידת המרתף אשר שימשה כמעבדה. עוד נטען בכתב האישום שהוגש נגד בני הזוג ונגד ג'נאח, כי אביטן גנב שתילי סם בשלים ומכר אותם תמורת מאות אלפי שקלים. 

במעבדה שנחשפה אז נמצאו בחדר אחד 117 עציצים ובחדר השני עוד 127 צמחי קנאביס, במשקל כולל של 15.7 קילוגרם. באישום אחר, שיוחס אז לבן הזוג, נטען כי הם קשרו עם אביטן וג'נאח לסייע להם להקים מעבדת הידרו נוספת במחסן ברחוב נחמיה בראשון לציון. במקום זה גודלו 124 שתילי קנאביס. בתום ההליך המשפטי נמחק כתב האישום נגד בת הזוג, אשר הייתה מיוצגת על ידי עו"ד ירון פורר, ומנגד על בן הזוג הוטלו 12 חודשי מאסר בפועל. שלומי ג'נאח, שיוצג על ידי עו"ד יצחק איצקוביץ', נשלח לעבודות שירות שהיו בחופף לעונש מאסר במסגרת תיק סחיטה אחר שהתנהל נגדו. 

ב – 19 באפריל 2014 ברח אביטן מישראל למינכן ומשם למקסיקו, וזאת לאחר שככל הנראה הבין שהמשטרה מחפשת אחריו.  ב – 23 באפריל פשטה המשטרה על המעבדה, עצרה מספר חשודים והחרימה את הסמים. בהמשך, נערכה פשיטה  על דירה נוספת שבה היתתה מעבדת הידרו נוספת בהליך הקמה. 

knavis rashlats2
 המעבדה בעליית הגג בראשון לציון שמיוחסת לאביטן

יש לציין כי ההליך נגד אביטן החל ב– 12 נובמבר 2014, לאחר שהיה דרוש למעצר בישראל בגין עבירות סמים וניהול מקומות הימורים. על פי האינטרפול, אביטן נכנס לארגנטינה מברזיל ב– 16 בספטמבר 2014. במסגרת נסיונות לאתר את אביטן עקב האינטרפול אחר דף הפייסבוק שלו, עד שב–15 דצמבר אותה שנה הוא הגדיר את הפרופיל שלו כפרטי, מה שהקשה על המעקב אחרי פרסומיו ברשת. במקביל בוצעו מחקרי תקשורת והאזנות סתר בנסיון לאתר את מקומו. בשלב מסוים התקבל מידע כי אביטן עלה על אוטובוס לכיוון בואנוס איירס, וכאמור הוא נעצר על האוטובוס בכניסה לעיר סן ניקולאס, והסתבך בתיק הסמים ובמאסר בארגנטינה. 

לאחר מעצרו  ביקשה ישראל את הסגרתו לישראל. בתום משא ומתן בין המשטרה והמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה לבין הרשויות בארגנטינה, הגיעו הצדדים להסכמה כי ב- 22 ביוני אביטן יוסגר לישראל בליווי חוקרי להב 433. ממשטרת ישראל נמסר: "אין בכוונתנו להתייחס".

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement