פוסטה - המפקחת

המפקחת

אחד מנאשמי המיזם לשיווק מריחואנה מפסאז' ברחוב דיזנגוף שוחרר בנובמבר למעצר בית בפיקוח אשה בת 32 בשם ליאנה אברמוב, אבל עכשיו נטען נגדה בכתב אישום נפרד שהיא לקחה את העסק שלו לידיה ואף שידרגה אותו

woman shadow55
נאשמת במכירת קנאביס תחת שמות בדויים (אילוסטרציה: FREEPIK)

פחות משנה לאחר שהוגש כתב אישום נגד שישה מעורבים על מעורבותם במיזם גדול להפצת סמים מפסאז' של בניין מסחרי במרכז רחוב דיזנגוף, מסתבר כי ליאנה אברמוב (32) מתל אביב אשר נבחרה לשמש כמפקחת מטעם בית משפט על מעצר בית של אחד הנאשמים המרכזיים, המשיכה למעשה את דרכו והקימה שני מיזמים דומים אותם ניהלה ביד רמה כשמכרה סמים לעשרות לקוחות והעסיקה תחתיה משווקים ומפיצים. 

בינתיים נמשך ההליך המשפטי נגד הנאשמים האחרים, ובינהם מאי גוטמן הצעירה בת ה-22 אשר הורשעה לאחרונה בעבירות סמים שונות, במסגרת הסדר טיעון, ונשלחה לקבלת תסקיר לקראת שלב הטיעונים לעונש. ביוני 2016 הואשמה גוטמן בכך שעמדה בראש מערך הפצת הסמים במיזם שברחוב דיזנגוף והעסיקה בשכר לפחות חמישה משווקים ומפיצים. 

tafrit samim abramov 
 תפריט יומי של סוגי הסמים

בהמשך הוגש כתב אישום גם נגד אחיה, בן צבי גוטמן (35) מתל אביב, נגדו יש כ-50 אישומים. בחודש נובמבר הוא שוחרר למעצר בית בבית של אברמוב בכפר הס, ובפיקוחה, עד שנעצרה לאחרונה. מכתב האישום עולה כי, עוד לפני שמונתה למפקחת על גוטמן, היא כבר הפעילה עסק דומה להפצת סמים, שפעל תחת שמות שונים החל מיולי 2016 ועד מעצרה באפריל 2017, לשון כתב האישום.  אברמוב, נטען, פתחה פרופיל פיקטיבי בפייסבוק תחת הכינוי "עוגי פישר", שם כתבה כי כל המעוניין לקנות זנים שונים של קנאביס מוזמן לפנות אליה בהודעה פרטית. משם הועברו הפונים להתקשרות בוואטסאפ תחת השמות הבדויים "גולדה", "המחתרת" או "קלאב מד", לצורך קבלת הזמנות.

לאחר יצירת הקשר בוואטסאפ, נשלחו מהמיזם של אברמוב הודעות יומיות ללקוחות אשר כללו תפריט של סוגי הסמים, לצד משקלם ומחיר הסם, ואף תפריט שהכיל מבצעים והנחות ללקוחות הרוכשים כמויות גדולות.

אברמוב ציידה את העובדים במחשב נייד, טלפונים, כרטיסי SIM מתחלפים, מעטפות, שקיות וקופסאות לאחסון הסם. לפי כתב האישום, את הסמים היא ארזה בעצמה במקום בו התגוררה, אותו החליפה לעיתים תכופות, ואף הורתה לעובדיה למחוק הודעות ולהחליף טלפונים כל כמה ימים.

מהחקירה עולה לכאורה, כי היא מכרה לעשרות לקוחות סמים בכמויות משתנות שנעו בין חמישה ל-15 גרם. חודשיים לאחר סגירת העסק בסוף השנה שעברה, נטען בכתב האישום, אברמוב הקימה עסק נוסף שפעל באותה המתכונת. לשם כך היא פתחה פרופיל פיקטיבי חדש תחת כינויים חדשים: "מנחם פישר" ו"סימבה מלול", והעסק הזה פעל מפברואר השנה ועד מעצרה ב-19 באפריל.

whatsapp abramov1
אחת ההודעות שנשלחו ללקוחות בוואטסאפ

בכתב האישום נטען, כי כל תכליתם של העסקים שניהלה אברמוב היתה מכירה והפצה של קנאביס במבחר סוגים ובכמויות גדולות לעשרות לקוחות בכל גוש דן והשרון. הנאשמת ניהלה את העסק, והעסיקה עובדים בתפקידים שונים, ביניהם שליחים עם רכב פרטי, שהעבירו את הסמים ללקוחות וגבו מהם את הכסף, הכל לפי מסלול חלוקה.

בחשבון פייסבוק פיקטיבי שוחחה אברמוב עם הלקוחות, ולאחר שהיתה נחה דעתה שמדובר במי שניתן לסמוך עליו, היתה מצרפת את הלקוח לקבוצת וואטסאפ ובהמשך לאפליקציית טלגרם הנחשבת כמוצפנת ובטוחה יותר.

לטענת הפרקליטות, כל המעורבים בעסק, כולל הנאשמת, התנהלו תחת שמות בדויים וכינויים, ובחזקת אברמוב נתפסו טלפונים מבצעיים ובהם שיחות וואטסאפ פנימיות לצורך ניהולו השוטף של העסק. שיחות דומות נתפסו בטלפונים של העובדים.

gutman may court 401 250
מאי גוטמן בבית המשפט (לחצו לכתבה "דיזנגוף 101 - פרויקט תגלית"

חקירת המשטרה לגבי העסקים החדשים החלה למעשה ב-22 באוקטובר 2016, אז  נעצר במהלך בדיקה שגרתית רכבו של תושב הרצליה. השוטרים הריחו ריח חריף של מריחואנה, ותפסו כ-170 גרם. בנוסף, נתפסו ברכבו מעטפות עם פרטי לקוחות, וציוד משרדי לאריזת הסמים.

בחקירה התברר כי מדובר באחד השליחים של אברמוב. הוא שיתף פעולה, ופירט את דרך הפעולה של העסק וכן מסר שמות של מעורבים אחרים. ב-29 בנובמבר נעצרה אברמוב כשברשותה סמים לצריכה עצמית. בחקירתה פירטה את חלקה ותפקידי העובדים בעסק, ובהמשך שוחררה למעצר בית. בתיק נחקרו חמישה נוספים, שהודו בחלקם בעסק הראשון.

ב-8 במרץ השנה, במהלך בדיקה שגרתית, נעצר רכבו של תושב עפולה ונתפסו ברשותו כ-45 גרם מריחואנה. גם הפעם התברר כי מדובר בשליח של אברמוב, שחזרה לפעילות לאחר שחרורה מהמעצר. עוד נתפסו ברכבו פדיון מעסקאות סמים בסך 18 אלף שקל, קופסאות לאריזות סם וכרטיסי SIM. בחקירתו סיפר על חלקה של אברמוב בעסק.

whatsapp abramov2

במשטרה התקשו לאתר את אברמוב שירדה למחתרת, ככל הנראה על רקע מעצר השליח, אבל ב-19 אפריל היא נעצרה בבדיקה אקראית בבית מלון בבת ים בו התאכסנה, ואיתה הנתפסו למעלה מ-100 גרם קנאביס. עוד תפסו החוקרים מכשירי טלפון רבים ומחשבים אשר שימשו אותה בפעילותה. מחומר החקירה עלה כי היא הקימה את העסק השני בראשית חודש פברואר, ועד ליום מעצרה לפני כחודש סחרה בסמים באותה שיטה.

כל המעורבים שנחקרו הודו בחלקם, פירטו אודות תפקידם וסיפרו על חלקה של אברמוב. רובם הגיעו אליה לאחר שנהגו לקנות סמים מארגון דומה בשם "המחתרת", שנסגר על ידי המשטרה ביוני 2016, לאחר מעצר החשודים בדיזנגוף, שעל אחד מהם היא מונתה למפקחת כאמור. אברמוב עצמה הודתה בחקירתה במיוחס לה, וסיפרה כיצד התנהלה ובאיזה פעולות נקטה על מנת לא להיתפס.

shofet korenhauzer eitan 2
השופט איתן קורנהאוזר

כתב האישום שהוגש נגדה לפני ימים אחדים מייחס לה 45 אישומים בגין עבירות סמים שביצעה במסגרת שני עסקי הסמים שהפעילה. "מדובר במי שעסקה בסחר הסמים תחת מנגנון עסקי משומן, שגרף בתקופת פעילותו מאות אלפי שקלים", ציינה התביעה בבקשת המעצר עד תום ההליכים.

עו"ד מורן גרוס מהסנגוריה הציבורית ביקשה מבית המשפט לקבל תסקיר של שירות המבחן, ואמרה כי "כל האישומים המיוחסים לחשודה רובם ככולם נובעים משיתוף פעולה מלא שלה עם המשטרה".  

לשופט איתן קורנהאוזר, שהאריך את מעצרה של אברמוב עד להחלטה אחרת, היו מילים ברורות בנוגע לתיק הזה: "כתב האישום מגולל תמונה קשה של סחר אינטנסיבי ביותר בסמים, לאורך תקופה, בדרך יצירתית.. אלפי מקרי סחר.. למעלה מ-40 לקוחות, כאשר לעיתים זה היה מספר הלקוחות היומי, כפי שהעידו העובדים והנאשמת... ". 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement