פוסטה - מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

ועדת איתור המליצה על נציב שב"ס וחבר הכנסת לשעבר, 74, לתפקיד שמחייב כישורים מקצועיים יחודיים ופעילות אינטסיבית לאור התחזקות המעמד המקצועי של הרשות * ביקורת על המועמד בקרב אנשי מקצוע, ותזכורת מימיו המשותפים בכלא עם יורם מרציאנו, יצחק אברג'ל ואחרים

bibi arye itiel yoav 400 278
"תודה, תודה", אריה ביבי (צילום: יואב איתיאל)

נציב שב"ס לשעבר, אריה ביבי, הוא המועמד המוביל לתפקיד מנכ"ל הרשות לשיקום האסיר. כך נודע ל"פוסטה". ועדת איתור שהקים שר העבודה והרווחה, חיים כץ (ליכוד), החליטה לפני בחודש מרס להמליץ על המינוי של ביבי. השר כץ טרם אישר רשמית את ההמלצה, אבל החלטה סופית תתקבל בימים הקרובים.

גם ביבי ממתין לאישור הסופי של השר. "המינוי עוד לא התפרסם", הוא אומר בתגובה ל"פוסטה", מופתע משהו מעצם הפנייה. "תודה, תודה", הוא משיב על הברכות, "אבל רק כשאני אקבל את המינוי אני אדבר. עכשיו זה מוקדם. עד שאני לא מקבל את זה חתום, אתה יודע. היתה ועדת איתור, היה מכרז. הכל הלך לפי החוק. כבר חודשים מתרוצצים עם זה. מי שאין לו את הקריטריונים נשלח למבחנים. אחרי אישור השר יש עוד שופטת, שבודקת את המכרז ואת כל הנתונים".

אפרופו המכרז, בין המועמדים שניגשו אליו יש כבר מי שקיבלו הודעות כי הם לא נבחרו, ויש כאלה אשר עמדו בקריטריונים אך לא זומנו להתייצב לראיון בפני חברי הועדה. המכרז הוא לתקופת כהונה של ארבע שנים, עם אופציה להארכה לארבע שנים נוספות בהסכמה ובאישור שר העבודה והרווחה.

בינתיים, יש מי שפנו ל"פוסטה" בתמיהה על הבחירה בנציב שב"ס לשעבר, ועוד יותר מכך, על ההליך. "אם היית מתקשר אלי לפני חודשיים כבר הייתי אומר לך שביבי ייבחר", אומר אדם המכיר את הנפשות הפועלות. "עושים שם עוול למועמדים, הוליכו אותם שולל וזה לא הוגן, כי מדובר באנשים טובים מאוד ורציניים. לא באמת נותנים אפשרות והזדמנות שווה לכל המועמדים, ולא בפעם הראשונה. מראש כיוונו את הוועדה כך שייבחר מישהו מסומן.

"חודשיים לפני שהתהליך התחיל ויום אחרי שהוא נגמר שמענו את אותו השם", אומר אותו גורם, שהוסיף, "אצל השר כץ זה ידוע, כל מי שהוא קובע מראש שיקבל את התפקיד, זוכה. ברור היה שזה אריה ביבי ולכן אני המלצתי לאנשים מאוד טובים שלא יבזבזו את הזמן שלהם על הגשת מועמדות. ברגע שהשם הזה עלה אין סיכוי לאף אחד אחר להיבחר. כך קרה גם בביטוח הלאומי, כולם ידעו מראש מי עומד להיבחר עוד לפני שנבחר".

katz haym
המינויים של השר חיים כץ

אכיפת חוק ושיקום אסירים

לאריה ביבי יש רזומה מכובד מאוד ברשויות אכיפת החוק, אבל נשאלת השאלה האם זהו הרזומה המתאים למהות התפקיד של ראש הרשות לשיקום האסיר, תפקיד בו אמור להיות מתח תמידי בין תהליכי קבלת ההחלטות של אנשי המקצוע לבין האינטרסים (האפלים לעיתים) של רשויות אכיפת החוק – שב"ס, משטרה, פרקליטות. למשל, הגבלת תהליכי שיקום של עבריינים מסויימים לבקשת המשטרה או מודיעין שב"ס, לצד הקלה בתהליכי שיקום לאסירים שמודיעין המשטרה ושב"ס חפצים ביקרם, ועוד ועוד.

נקודה נוספת למחשבה בהקשר זה של ניגוד עניינים, שירות בתי הסוהר דורש כבר מספר שנים להכפיף אליו את הרשות לשיקום האסיר, בטענה לפיה בשב"ס מכירים אסירים יותר מכל גוף אחר. הדרישה הזו נענתה עד כה בסירוב, שהתבסס על חוות דעת של אנשי מקצוע הדורשים להיפך, לנתק את המערך הטיפולי באסיר המשתחרר מרשויות אכיפת החוק באשר הן, ולפעול בעצמאות מקצועית.

אריה ביבי שירת בצנחנים והתגייס למשמר הגבול, שם עלה בסולם הדרגות עד שפיקד על אגף כוח האדם, ועבר למשטרה בה הוא סיים את שירותו בדרגת ניצב. בסיום שירותו במשטרה הוא שירת במשך ארבע שנים בין 1993 ל-1997 שימש כנציב שירות בתי הסוהר. כשפרש מהשירות כיהן כיו"ר הרשות למלחמה בסמים, ובהמשך מונה ליו"ר הוועדה הקרואה שניהלה את עיריית לוד.

martziano new  
יורם מרציאנו  

מי שהמליץ עליו לתפקיד המוניציפלי מטעם המדינה היה יורם מרציאנו, ח"כ לשעבר אשר היה אז "רק" יועץ בלשכת ראש הממשלה אהוד ברק, והכיר את אריה ביבי מזמן שכיהן כנציב שב"ס. מרציאנו היה אז בעל מספר תפקידים בעיריית לוד, באחד מהם היה במסגרת מחלקת הרווחה. הוא הציג את עצמו כ"משקם" של בן העיר יצחק אברג'ל, אז אסיר עולם בשלהי מאסרו, ונהג להיכנס כמה פעמים בשבוע לבתי כלא בהם שהה אברג'ל – באיילון ובבאר שבע. סאגת הביקורים הזו הסתיימה עם דו"ח ביקורת חמור, אבל זה לא מנע מאריה ביבי הפוליטיקאי להפוך כעבור כמה שנים לחבר טוב של מרציאנו בעיריית לוד.

ביבי מאוד קשור לפוליטיקה. אחרי שהקים את השדולה למען השוטרים הסוהרים ומשפחותיהם, הוא נבחר לכנסת ה-18 כחבר סיעת "קדימה". עם התפרקות קדימה, לקראת הכנסת ה-19 הוא הודיע כי יתמודד בפריימריז הליכוד אולם לא הוצב במקום ריאלי ופרש מהמירוץ. 

מבקרי המינוי הצפוי טוענים כי לביבי יש למעשה כישורי יתר בתחום הציבורי והפוליטי, ויש גם המצביעים על גילו המבוגר, 74, ככזה אשר אינו מתאים לאינטנסיביות הדרושה ממנהל רשות שבשנים האחרונות הפכה לגורם מהותי ביותר בבתי המשפט, ובכלי התקשורת.

גם על כישוריו האקדמים של ביבי נמתחת ביקורת. הוא אינו מחזיק בתואר אקדמי באחד המקצועות המתבקשים כפי שפורטו במכרז: עבודה סוציאלית, קרימינולוגיה, כלכלה, מנהל עסקים, משפטים, ראיית חשבון או מנהל ציבורי. עם זאת, הציניות של מחברי מכרז כן אפשרה לו להתמודד, ולזכות בעצם, כי לאחר פירוט התחומים המתבקשים הופיע המשפט, "או בעל תואר אקדמי אחר". אריה ביבי, הוא בוגר תואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל.

אחת החברות הדומיננטיות בוועדת האיתור היא אלין אלול, ראשת מטה מנכ"ל משרד העבודה והשירותים החברתיים, מינוי שנוי במחלוקת נוסף של השר כץ. אלול אומרת כי לא עמדה בראש הוועדה והפנתה לדוברות משרד הרווחה. "הודעה בדבר המנכ"ל הנבחר תצא בצורה מסודרת עם אישור המינוי", מסרו לקונית מדוברות המשרד, "אין לנו מה להוסיף בשלב הזה". השר חיים כץ טרוד בינתיים בעניינים דחופים, ספיחי כהונתו כיו"ר ועד העובדים של התעשייה האווירית, ובחשדות לפרשת השחיתות של עובדים שם. בימים הקרובים, פורסם השבוע, תידרש בפרשה גם עדותו במשטרה.

rasha

משכורת מנכ"ל ממשלתי

"מאד חשוב שייכנס כבר מישהו לתפקיד, לא היתה חפיפה וחבל שתהליך המינוי מתמשך", אומר ד"ר חיים אילוז איילון, שכיהן כמנכ"ל הרשות לשיקום האסיר עד שהתפטר בהפגנתיות ב-2012 על רקע מחסור בתקציב. בנובמבר האחרון התפטר על אותו רקע גם המנכ"ל שהחליף אותו, יצחק (ז'ק) דדון. "זה גוף שאמור לעשות עבודת קודש אבל בתקציבים חסרים. ייבחר מי שייבחר, אני מקווה שהוא ימשיך להצעיד את הרשות קדימה ולמנוע את הפשע הבא", אומר ד"ר אילוז איילון, "התפקיד המרכזי של הרשות לשיקום האסיר זה להגן על אזרחי ישראל מהפשיעה, ומהפושעים".

הרשות לשיקום האסיר פעלה במשך שנים ארוכות בתקציבים נמוכים ביותר, ובהתאם גם הפעילות שלה היתה דלה ביותר, כמעט דלפונית. רק בעשור האחרון, עם ההחמרה בדרישות של ועדות השחרורים מאסירים, התרחבה פעילות הרשות ואף זכתה לפרסום רב בפרשות מתוקשרות כמו במקרה של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב. גם התקציבים גדלו יחסית לעבר הרחוק, אבל עדיין הרשות אינה מתוקצבת וסובלת ממעמד מקצועי נמוך בהיבט הרחב של רשויות אכיפת החוק.

עם כך, מה האטרקציה של אדם כמו אריה ביבי להיכנס לנעלי מנכ"ל הרשות, שאלתי את איש המקצוע שמכיר את התנאים ברשות לשיקום האסיר. "זה מנכ"ל בדרג משרד ממשלתי, 40 ומשהו אלף שקל נטו לחודש, בנוסף לפנסיה, רכב, משרד, מה רע?". 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement