הספין של ימ"ר מרכז

נכתב על ידי אמיר זוהר ב .

מדוע הלבישו נאשם ברצח בשכפ"ץ, הקיפו אותו בבלשים, מיקרופונים ומצלמות והובילו אותו לשחזור מפוברק של עבירת אמל"ח מחודש ינואר, ועוד מול הבית של שולחיו לכאורה - משפחת לביא מרחובות? * במשטרה אומרים שהצליחו לחבר בין החשוד לבין אותה עבירת אמל"ח * הסניגורית ליה פלוס מאמינה שחשפה תרגיל חקירה לא מכובד

 

 od felus lia 2
 חשבה מחוץ לקופסה. עו"ד ליה פלוס ותרגיל הימ"ר

במהלך היום (12.11) מסרו גורמים בימ"ר מרכז, כי נרשמה התפתחות משמעותית בעניינו של חיים ראדה, הנאשם ברצח ישראל עמר. בערב הקודם הובל ראדה לשכונת קריית משה, מוקף שוטרים וצוות צלמים ומקליטים. הסצינה לא הותירה מקום לספק – ראדה משחזר אי אלו פשעים. השמועה על כך הופצה מפה לאוזן, ולמחרת אישרו במשטרה כי אכן החשוד הובל לזירה בה נתפס אמל"ח. המסר שביקשו להעביר היה פשוט, ראדה החל לשתף פעולה, הודה, שחזר עבירות אמל"ח ואף הפליל גורמים בארגון הפשע של האחים לביא מרחובות.

המידע הזה, שפורסם בלעדית ב"פוסטה" בהסתמך על גורמים בימ"ר, עורר מתח רב בקרב חבריו של ראדה ברחובות, שהרי הם כבר ראו אותו בסצינת השחזור לכאורה. הפרסום ב"פוסטה", שהיה מבוסס על מסרים של המשטרה, רק הגביר את ההרגשה שהוא הפך לעד מדינה.

הסניגורית של ראדה, עו"ד ליה פלוס, לא נתנה לשמועות ולפרסומים שהפיצו חוקרי הימ"ר לבלבל אותה. היא נסעה לבית המשפט ברמלה שם היא נפגשה עם ראדה בתא המעצר ושאלה אותו לפשר השחזור והפרסומים על כך שהוא הודה והפליל אחרים. ראדה היה המום והחל לספר לה שבערב הקודם עשו לו תרגיל "מלוכלך", הלבישו אותו שכפ"ץ בכוח ולקחו אותו לשכונת קריית משה עם צוות בלשים וצלם, לכאורה כאילו מדובר בשחזור.

פלוס, שכמה שעות קודם לכן עוד שקלה לוותר על הייצוג של ראדה לנוכח ההתפתחויות האחרונות, הבינה שמדובר בתרגיל משטרתי ושינתה את הלך המחשבה שלה מן הקצה אל הקצה. את הרמז הראשון לתרגיל מצאה הסניגורית בתאריכים של העבירה והמעצר. ב-24 לינואר השנה נמצאו פריטי אמל"ח במרחק 100 מטרים מהבית של משפחת לביא ברחובות, ולשם בדיוק הובילו אתמול החוקרים את רדה. עו"ד פלוס שאלה מדוע רק עכשיו, אחרי שכבר הוגש נגדו כתב אישום על הרצח? האם יש קשר בין האמל"ח שנתפס בינואר לבין הרצח שהתרחש בחודש אפריל? את התשובה הסודית הסכים נציג המשטרה, פקד אייל אוחנונה, לחשוף רק בפני בית המשפט.

הרמז השני עלה מהשאלה, מי אלה האחרים שאיתם הוא קשר קשר לבצע את עבירת האמל"ח כפי שנטען בבקשת המעצר שהוגשה לבית המשפט? גם על זה סירב התובע להשיב, אבל השמות היו באוויר, גם אם הם לא נחשפו על ידי אף אחד מהצדדים.

בשלב הזה שיתפה הסניגורית בחשדות שלה את השופטת ליאורה פרנקל מבית משפט השלום ברמלה, והציגה את הספין שעשו חוקרי ימ"ר מרכז כדי לקדם "משמעותית" את החקירה. "כשהוא שומר על זכות שתיקה לא אמורים לשים עליו שכפ"ץ בכוח ולקחת אותו מתחת לאף של מי שהם חושבים ששלח אותו, הלבישו לו שכפ"ץ שחלילה לא יפגעו בו, ניסו לשדר לשכנים שהוא מפליל את שולחיו".

אחרי השחזור המפוברק הפיצו בתקשורת - גורמים המזוהים עם משפחת לביא ושוטרים המעורים בחקירה - שראדה הודה, שחזר והפליל אנשים ובכירים בארגון לביא. "היה כתוב בצורה ברורה שדובר המשטרה מסר, או שנמסר מאת המשטרה, העיתונאי אמיר זוהר כתב, שחיים ראדה נעצר על ידי ימ"ר מרכז בחשד לביצוע עבירת אמל"ח", הבהירה עו"ד פלוס. "המטרה היתה להעביר באופן הזה מסר שלקחו את ראדה לדו"ח הובלה והצבעה, שיחשבו שהוא מדבר, שהוא מפליל, שהוא משתף פעולה עם המשטרה, כאשר בפועל הוא בכלל שותק. הוא אמר לי שאנסו אותו ללבוש את השכפ"ץ, כדי שאחרים שגרים שם בשכונה יפחדו ויחשבו שאולי הוא מעליל עליהם עלילות וקושר אותם לעבירת הרצח. גם את השמות רשמו בתקשורת (משפחת לביא, א"ז), השמות שהמשטרה טוענת שצריכים לפחד מעדות של ראדה".

לאורך כל הדיון גילתה השופטת פרנקל הבנה לטענות הסניגורית אבל בהחלטתה היא גיבתה דווקא את החוקרים: "מעיון בתיק החקירה עולה באופן ברור מדוע נחקר החשוד רק עתה... טענת הסניגורית (בעניין זה) אין בה ממש... מצאתי כי קיים חשד סביר שהחשוד קשור לחשד המיוחס לו". מעצר ראדה הוארך בשלושה ימים עד 14 נובמבר.

במשטרה ימשיכו לנסות לקשור את ראדה לסליק האמל"ח שנתפס בחודש ינואר, ואולי גם לשכנע אותו להפליל את האנשים להם שייכים הרכיבים שנתפסו. לפי אחד הדיווחים מהמשטרה, במקום אליו הובל ראדה נתפסו כעשרה רכיבים החשודים שהם מהווים "מערכות הפעלה למטעני חבלה". מערכות הפעלה, יש לומר, יכול להוות כל טלפון נייד, מנוע חשמלי וכדומה.  

 

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן