14.01 , 17:48חיפה: נעצר בחשד לניפוץ שמשות של 20 כלי רכב 15.01 , 08:42רכז מודיעין ממחוז חוף חשוד בקבלת שוחד מבעל בית בושת 15.01 , 10:25צעיר מהדרום נעצר בחשד להחזקת אקדח וחצי קילו קנאביס 15.01 , 11:59עונשי מאסר לנאשמים בגניבת עשרות נשקים מבסיס צבאי וסחר בהם 15.01 , 12:13נעצרו חשודים בפעילות פלילית כנגד קציני שב"ס 15.01 , 13:53נעצרו חשודים בהנחת מטעני חבלה לאנשי עסקים באזור 15.01 , 16:46ירושלים: החקירה נתקעה, ושלושה חשודים בעבירות נשק שוחררו למעצר בית 15.01 , 17:11שני גברים נורו למוות בטירה 15.01 , 19:09פרסום ראשון: שני עבריינים מהשרון נעצרו בגין החזקת נשק 16.01 , 17:35תושב אום אל פאחם החזיק בביתו פצצת מרגמה 17.01 , 09:02נשקים ולבנות חבלה אותרו ביפו 17.01 , 11:23אישום: צעיר מטירת הכרמל גידל 47 ק"ג מריחואנה בדירה שכורה בחיפה 17.01 , 12:00פרשה 1131: שבע שנות מאסר נגזרו על יעקב שמעון עקא 17.01 , 15:26דין קסנטיני נעצר בתיק הפיצוצים כלפי קציני שב"ס 18.01 , 06:22מוכר למשטרה מראשל"צ נרצח בקטטה ביבנה 18.01 , 16:03גבר נורה למוות ע"י שוטר בבת ים 18.01 , 18:25בעל עסק נפצע מירי ביפו

דם יזע ודמעות במרתף המעצרים

נכתב על ידי עו"ד אמיר ברכה ב 09/11/2018 08:58:40.

עו"ד אמיר ברכה על ריבוי מעצר שווא, ועל הזלזול של קציני משטרה בזכות שניתנה להם לשחרר חשודים בערובה

תא המתנה באבו כביר בדרך לבתי המשפט (צילום: פוסטה)

מאמר זה נכתב לצערי ב"דם יזע ודמעות".

דם - דמם של העצורים. כידוע חז"ל הקבילו את המונח כסף למונח דמים (ואין זה המקום להאריך מדוע). ברור שמעצר מהווה פגיעה כלכלית, הן בשל העובדה שעל העצור לשכור שירותי סניגור, ויחד עם זאת העובדה כי בזמן היות האדם עצור הוא איננו יכול לעבוד, ומשכך גם פרנסתו נפגעת.

יזע ודמעות. גם הן נחלת העצורים ומשפחותיהם, ושבעתיים כאשר מדובר באדם נורמטיבי שזו לו פעם ראשונה בתא מעצר, זקן או חולה שתא מעצר עלול לפגוע בבריאותו, ואף חמור מכך  קטינים שתא מעצר עשוי לעוות את נפשותיהם.

בשנת 2012 תבע כבוד השופט ד"ר שאול אבינור את המושג "מעצר לצרכי סטטיסטיקה". הביקורת חריפה של השופט כוונה כלפי קציני משטרה שאינם משתמשים בסמכות שהוקנתה להם בסדר הדין הפלילי, להורות על שחרור חשודים בתנאים כבר בתחנת המשטרה, מבלי להביא את החשוד בפני שופט, ובמסגרת זו אף להטיל על חשוד מגבלות שונות שיבטיחו את אי הפרת תנאי השחרור, עד חמישה ימי מעצר בית וכדומה.

שופט אבינורסניגור ספיר

אלא מה, מאז ועד היום הולכת המגמה ומחמירה, ניכר כי תחנות משטרה אינם שועות לביקורת של בתי המשפט. בכל הארץ ממשיכים לעצור חשודים למשך 24 שעות ללא סיבה ממשית, שהרי למחרת מביאים את החשוד בפני שופט ומבקשים את שחרורו.

החמרה זו הביאה בחודש יולי 2018 את הסנגור הציבורי הארצי, עו"ד ד"ר יואב ספיר, לפנות במכתב חריף למפכ"ל המשטרה ולהלין בפניו על התנהגות זו של פקודיו. באותו המכתב מתאר ד"ר ספיר מדגם שנערך במחוז תל אביב של הסניגוריה הציבורית ובו נדגם שבוע אחד בחודש מרץ 2018 באולם המעצרים של בית משפט השלום בעיר.

במדגם עלה כי בשבוע זה נפתחו 184 תיקי מעצר ימים, כאשר ב-17 כאחוז מהם היתה בקשה לפי הנוהל המתואר, משמע, המשטרה בקשה את שחרורו של החשוד. בשניים מהימים שנסקרו אפילו הגיע מספר בקשות השחרור ל-30 אחוז מכלל תיקי מעצר הימים שנפתחו. במילים פשוטות, 32 חשודים בילו לשווא לילה בבית מעצר!!!

הנתון המרגיז יותר בדו"ח היה, שברובן המכריע של בקשות השחרור נקבעו תנאים שאותם היה מוסמך להטיל גם קצין משטרה בערב הקודם, קרי לא היה כלל צורך להביא את החשוד בפני שופט.

עוד לפני שמדברים על העומס במתקני שב"ס, על הסרבול שבשינוע העצורים בפוסטות לבתי המשפט, והעלויות הגדולות של תחזוקת עצור הנובעות מכל אלה, מדובר באבסורד בל יתואר המהווה פגיעה מיותרת וחמורה בזכויות יסוד של חשודים, בזכות לחירות הנובעת מחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

מלבד זאת, הדבר מחריף את אובדן אמון הציבור במשטרה, במקרה הגרוע מדובר בקצינים חסרי אומץ ומעוף אשר מעדיפים לזרוק את "תפוח האדמה הלוהט" - החשוד שבמעצר - לאחריותו של בית המשפט. במקרה הגרוע יותר, כפי שהגדיר השופט אבינור בביטוי "מעצר לצרכי סטטיסטיקה", המעצרים נועדו אך ורק לצורך ניפוח שקרי של נתוני הפעילות של היחידה הספציפית, והצגתה כיחידה פעילה ויעילה.

הכותב - עו"ד אמיר ברכה

ככל סנגור, גם כותב שורות אלה חווה מקרים לא מעטים בהם קצין חקירות הודיע לו כי הלקוח יובא למחרת בפני שופט לצורך הארכת מעצר, אלא שבדיון למחרת היום מגיע טוען המעצרים ובידו בקשה לשחרור מיידי של החשוד. במקרה מקומם שחוויתי רק בשבוע (אוקטובר 2018) הגיעה טוענת המעצרים בתיק של גידול קנאביס והציגה לבית משפט שלום בתל אביב בקשה לשחרור החשוד שייצגתי ללא תנאים מגבילים.

הנה כי כן, עוד מעצר מיותר לחלוטין המעלה תחושה קשה של בריחה מאחריות תוך הפגנת שיכרון כוח ושימוש חורג לרעה בסמכות קציני התחנה, תחנת בת ים במקרה הזה. על המשטרה כגוף מינהלי שאמון על ביצוע פעולותיו באופן תקין, לשאוף להגברת אמון הציבור בה, בין היתר בסוגיית הארכת מעצרים ללא האטימות השלטונית המוכרת ובצורה שהיא חפה מאינטרסים זרים. חשוב מאוד לעצור חשודים בעבירות, אבל זו גם זכות גדולה להורות על שחרורם במקרים המתאימים.

עו"ד אמיר ברכה, מומחה לניהול משברים פליליים, מצוי מידי שבוע באולמות המעצרים ובתי המשפט.

 

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
פרוגינטר - אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה

חברת סומך אבטחה
חקירות | מודיעין | איתורים | שירותים מיוחדים לעורכי דין

פסגה שירותי רווחה
שירותים מיוחדים לעורכי דין, טיפול בעברייני מין, כתיבת תוכניות שיקום, אבחון מסוכנות

מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי ופרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2