תומר גונן - משרד עורכי דין
דיני תעבורה | משפט פלילי | ייעוץ ליווי וייצוג
עו"ד אורן בר עוז
משפט פלילי | פשיעה כלכלית | הלבנת הון
עו"ד ליאור שטלצר
פלילי | צבאי | מנהלי | תעבורה
עו"ד שילה ענבר
פלילי | כלכלי | מיסים | הלבנת הון | ייעוץ לעורכי דין
עו"ד רון פרסטר
משפט פלילי | פשיעה כלכלית והלבנת הון | צווארון לבן | דיני צבא
עו"ד עביר בכר
זכויות אסירים | קורבנות עבירה | דיני מעמד הגירה
עו"ד מירי פרידמן
פלילי | עבירות כלכליות | הלבנת הון | צווארון לבן
עו"ד אייל בסרגליק
משפט פלילי ואזרחי | עסקים ונדלן
דניאל חקלאי - משרד עו"ד
צווארון לבן | משפט פלילי | נפגעי עבירה | צווי הגנה
שוורץ - נרקיס - משרד עו"ד
משפט פלילי ומשמעתי | קניין רוחני | משפט אזרחי מסחרי | דיני עבודה

כל מדינת ישראל נגד רפי רותם

נכתב על ידי אמיר זוהר ב 06/10/2013 03:22:18.

זמן קצר אחרי שמח"ש הודיעה על סגירת תיקי החקירה בתלונות שהגיש רפי רותם נגד שוטרי מרחב ירקון, שלטענתו עצרו אותו ללא סיבה והיכו אותו, הגיע הזמן לסגור חשבון * התביעה המשטרתית אספה את כל השוטרים ופקידי השירות הציבורי שרותם התקשר אליהם אי פעם להביע את תסכולו, בקללות וגידופים, והגישה נגדו 19 אישומים בעבירות איומים והעלבת עובדי ציבור * אז מה אם מבקר המדינה הגדיר אותו חושף שחיתות

rotem rafi
רפי רותם בתחקיר של "במבט שני"

 קרי מייתסון, גיבורת הסדרה "הומלנד", היתה סוכנת סי.איי.איי מבריקה אשר חשדה כי לוחם מארינס שחזר אחרי שמונה שנים מהשבי בעיראק, סמל ניקולאס ברודי, הוא סוכן שארגון אל קעידה השתיל באמריקה. התיאוריה של קרי נדחתה ברשלנות על ידי הבוסים שלה בסוכנות הביון, ומנגד התחכום של ברודי ואל קעידה הוביל להדחתה מתפקידה. הסוכנת המצטיינת הוצגה כאובססיבית ופרועה , תזזיתית ונרגנת, פלרטטנית חסרת מעצורים. היא הושפלה, נעצרה על ידי המשטרה המקומית, אושפזה בקליניקה פסיכיאטרית, חטפה מכות חשמל. נדרשה עונה תמימה של הסדרה עטורת הפרסים כדי להוכיח את צדקת הדרך של פקידת הממשל "המעורערת בנפשה" אשר זיהתה בחושיה המחודדים את מה שכל עמיתיה סירבו לראות.

בשבוע שעבר, כאשר נחשפתי לראשונה לכתב האישום "החמור" שהגישה מחלקת התביעות של משטרת ישראל נגד איש המודיעין של רשות המסים, רפי רותם, חלפו במוחי מחשבות על התנהלותו של האיש, על סגנונו הבוטה והמחוספס לצד העדינות והרגישות האנושית, על טענותיו הנרגנות ש"כולם מושחתים", כך הגעתי להרהר אפילו בעצם השפיות שלו בהשראת הדמות הראשית ב"הומלנד". מנגד, כל העת צפו סיפוריו מסמרי השיער על השחיתות של פקידים בכירים ברשות המסים, על טיוח החקירות בעניינם אצל החברים שלהם ביאח"ה ובפרקליטות מחוז תל אביב, על שתיקת היועץ המשפטי לממשלה, מנציבות שירות המדינה אין לי ציפיות מזה זמן.

במח"ש סירבו לפתוח בחקירה פלילית נגד שוטרי מרחב ירקון, בפיקודו של המפקד לשעבר, משה (צ'יקו) אדרי, לימים מנהל לשכת השר לביטחון ופנים וכיום ראש אגף התנועה במשטרה. לפי התלונות של רותם, שוטרי סיוור ובלשים של מרחב ירקון חתרו למגע מולו כאילו הוא פורץ או סוחר סמים. פעם אחר פעם היו עוצרים את פליט רשות המסים שנותר מחוסר העבודה והסתובב ברחובות תל אביב כמו אחרון ההומלסים, התעמרו בו ברחוב, הכניסו אותו בכוח לניידת והיכו אותו בתא המעצר.

מנגד, פעם אחר פעם סירבו שופטי המעצרים בבית המשפט בתל אביב להאריך את מעצרו ושיחררו אותו תוך שהם מותחים ביקורת נוקבת על משטרת תל אביב, על כך שמדובר היה מלכתחילה במעצר שווא.

הממשק של רותם מול שוטרי תל אביב בא אחרי שורה של מאבקים כושלים שהוא ניהל נגד גופי ביקורת ציבורית שונים: רשות המסים, משרד מבקר המדינה, המשטרה. אמנם רותם היה בין אלה אשר סייעו לכל הגופים הללו לפצח את חקירת המינויים המושחתים ברשות המסים (תיק ג'קי מצא, איתן רוב, יורם קארשי, שולה זקן וכו'), אולם תלונותיו נגד הבוסים הישירים שלו ברשות המסים, מנהלי מחלקת החקירות בתל אביב (רפי עמיאל ושמואל גונן - נחקרו והתיק נגדם נסגר מחוסר ראיות וחוסר אשמה, א"ז), טויחו לטענתו מסיבות לא ענייניות. גם מאבק תקשורתי שהוא ניהל באמצעות מספר עיתונאים מוערכים לא השפיע על עמדות גופי החקירה. לא רק שעמיאל וגונן נשארו בתפקידיהם הבכירים, הוא עצמו נאלץ לעזוב את רשות המסים כאשר שופטת בית הדין לעבודה, ורדה סאמט, בהחלטה מקוממת שללה ממנו גם את זכויותיו הסוציאליות האלמנטריות – פיצויים ופנסיה אחרי 20 שנות עבודה ברשות המסים.

רותם סירב להשלים עם רוע הגזירה. מצד אחד הוא התחפר בתוך עצמו ונקלע למצוקה אישית וכלכלית חמורה ביותר, חרף הרצון הטוב והליווי שקיבל מעיתונאים מסוימים ומתנועת אומ"ץ. מצד שני הוא יצא למאבק אישי נגד כל מקבלי ההחלטות בעניינו – חוקרי יאח"ה ורשות המסים, אנשי הפרקליטות ואפילו מנכ"ל משרד המשפטים. הוא השיג את מספרי הטלפון של כל אחד מהם והתקשר כדי לקבל סיוע, אבל בתסכולו כי רב עבר מהר מאוד לחילופי דברים נוקבים וקשים כולל הטחת עלבונות וקללות, עם חלקם זה היה על בסיס הדדי. מידע על הסגנון הזה הגיע גם למשטרת תל אביב, שם יש איתו חשבון פתוח על רקע טענתו הבסיסית שיחידת ההונאה טייחה את  חקירת הקשרים של מנהלי החקירות ברשות המסים  עם האחים גבריאלי ומאיר אברג'ל. כך הפכו מפגשי הרחוב שלו עם שוטרי מרחב ירקון ומפקדיהם לסוג של עימות מילולי קבוע שהסתיים מספר פעמים במעצרו של רותם חסר הישע והשלכתו לתא מעצר אחד עם עבריינים מסוכנים, כאילו הוא לא זכאי לכליאה בתנאי הגנה, לכל הפחות.

homeland 3
מוכה וחבולה עד יציאת האמת. קרי, סוכנת בהשעיה (קלייר דיינס, "הומלנד")

תלונות במח"ש

אחרי אחד המעצרים האלימים בחודש ינואר 2010 הגיש רותם למח"ש את התלונה הראשונה שלו על מעצר שווא ואלימות מילולית ופיזית. לטענתו בתלונה, האלימות הופעלה על ידי מפקדי מרחב ירקון בהוראה וידיעה, ועל ידי שוטרים ובלשים שבפועל עלבו בו, ערכו עליו חיפושים בעירום והיכו אותו פיזית. רותם הקפיד לשחזר את שמות כל השוטרים אשר נטלו חלק ב"מבצע רפי רותם" של מרחב ירקון, וצירף אותם לעדות שמסר במח"ש. הרשימה המלאה של השמות שהוא מסר בתלונתו למח"ש מופיעה כאן לראשונה.

מפקד המרחב דאז, משה (צ'יקו) אדרי – הוראה וידיעה.

סגן מפקד המרחב דאז, קובי גטניו – הוראה וידיעה.

אנדריי פלנוב – מכות.

משה כץ – מכות.

איתי לאור – מכות.

ג'קי גולן – מכות.

רנדי ביבאר – חיפוש בעירום, מניעת זכויות, השפלות ("אתה סכנה לביטחון המדינה").

יצחק הורנשטיין – השפלות ("אתה כמו בני סלע").

שני שושן – השפלות, איומים ומניעת זכויות.

אריאל סלומון - השפלות, איומים ומניעת זכויות.

ערן לנגר - השפלות, איומים ומניעת זכויות.

אבי עברי - השפלות, איומים ומניעת זכויות.

ב-31 לינואר 2010 הגיש רותם תלונה שנייה בה הלין על מעצר שוא ויחס עויין ומשפיל שקיבל מהמשטרה מי שעד לאחרונה היה נציג החוק.

"לאחר שנעצרתי עשו עלי חיפוש כאשר הייתי כבול ידיים ורגליים", סיפר רותם לחוקר מח"ש בשם נועם. "לכל אורך המכות שנתנו לי חמישה שוטרים שהזכרתי את שמותיהם, הם אמרו אחד לשני 'לא להרביץ לו בפנים, הממ"ר לא צריך בלאגן נוסף אחרי חברון (שוטרי יס"מ ירקון נעצרו אז בחשד להתעללות בפלסטיני מאזור חברון שגנב אופנוע בצפון תל אביב, א"ז), הוא מקושר בתקשורת, כבר היה לנו סרט בתקשורת עם הזבל הבן זונה הזה. הם קיללו אותי לכל אורך המכות. ג'קי גולן אמר לי 'בפעם הבאה נזיין אותך בתחת ונעלים אותך לגמרי'. הם טילטלו לי את הראש עם הקפוצ'ון... סירבו לתת לי רופא במשך שמונה שעות כשדיממתי בכאבי תופת ומשכו לי בכוח את הטבעת מיד ימין... ירד לי דם מהצוואר, אני בקושי ישן, כואב לי הראש וכל הגוף מהמכות...

"(כשהשתחררתי) רופא של מכבי שלח אותי למיון דחוף, הגעתי לאיכילוב והנוירולוג טען שאני אחרי זעזוע מוח. אני מצרף לך את המסמכים של איכילוב ואתה יכול לראות. אני חבוש בשתי הידיים ואין לי תחושה ביד שמאל, יש לי תליון בצוואר.

"שוטר שלא רצה להזדהות, אבל אני יכול לזהות אותו, עשה תנועה של שליפת אקדח במהירות, הצמיד לי את האצבע לראש, השמיע קולות של ירי ואמר לי 'זה מה שיקרה איתך בפעם הבאה יא בן זונה'. הם העלימו לי 700 שקל מהפיקדון... לקחו לי אסופת מסמכים וזרקו אותם... הם העליבו את האשה שלי כי הם ראו תמונה שלה בבגד ים ואמרו אחד לשני, 'שווה זיון'. זה בושה וחרפה.... לכל אורך המכות והחקירה הם אמרו לי אתה לא תחתים עצומות נגד משטרת תל אביב ותפיץ אותן...

"אני לא תקפתי ולא קיללתי אותם... אפשר לראות מי אני... אני מבקש מכם להוציא את כל האמת החוצה, כמו שאני קיבלתי מכות כל אחד יכול לחוות זאת... זו התנהלות של שוטרים מאפייה שמחפים על פשעים של משטרת תל אביב, שבגללה נרצח מקור מודיעיני של רשות המסים".

police edri moshe
ניצב משה (צ'יקו) אדרי. מפרשת חברון ועד רפי רותם

כתב אישום

במהלך השנים האחרונות חטף רותם כמה סטירות מצלצלות מכל גופי החקירות במדינת ישראל, אבל האחרונה והצורבת שבהן התקבלה רק לאחרונה מהיחידה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש), שם החליטו לסגור את התיק בתלונות של רותם נגד שוטרי מרחב ירקון.

והנה, זמן קצר אחרי קבלת ההודעה על סיום חקירת מח"ש (כמו גם כל יתר החקירות העקרות בתלונות שהגיש רותם לגופי הביקורת והחקירות השונים), החליטו בתביעה המשטרתית להגיש נגד רותם כתב אישום יוצא דופן בהיקפו אשר משתרע על פני 13 עמודים וכולל 19 אישומים. דומה כי כל שוטר, פקיד ציבורי, פרקליט או סתם עובד ציבור, שרותם התקשר אליו משנת 2009 ועד היום, כדי להלין על טיוח החקירות בתלונות שהגיש, הפך למתלונן ועד תביעה נגדו בכתב האישום שהוגש ב-31 לאוגוסט 2013 לשופטת יעל פרדלסקי מבית משפט השלום בתל אביב.

כתב האישום החמור הוגש על ידי פקד רינת כהן שדה מלשכת התביעות המשטרתית ולא על ידי הפרקליטות, חרף העובדה שמדובר בסוגייה ציבורית מהמעלה הראשונה. קריאה ביקורתית של כתב האישום החד צדדי מראה כיצד התגייסו פקידי שלטון מהמשטרה ומשרדי הממשלה לסגור חשבון עם מי שהתלונן נגדם ונגד עמיתיהם, והוגדר על ידי משרד מבקר המדינה כחושף שחיתות מהמעלה הראשונה. כתב האישום הזה גם מבטא את ההתעלמות של מחבריו מהמאבק הציבורי והמוסרי המתנהל למען רותם, ובעיקר את האטימות לנוכח מצבו הקריטי של איש המערכת שהפך לדר רחוב ונקלע לחוסר פת לחם.  

להלן פירוט המתלוננים ותמצית הטענות נגד רותם כפי שהן מופיעות בכתב האישום. יש לציין כי מרבית השוטרים הגישו את התלונות כמה חודשים אחרי שנודע להם כי רותם הגיש נגדם תלונות במח"ש.

השוטר ערן לנגר טוען שרותם הטיח בו כי הוא שייך למשפחות פשע.

השוטרת שני שושן טוענת שרותם איחל לה שילדיה יאכלו עם אזיקים.

השוטר ביבאר ראנדי טוען שרותם איים להשפיל אותו בפני בני עדתו, "לדרוזים יש כבוד, לך אין... המקום שלך לא פה, המקום שלך לעמוד בצומת ולמכור פיתות".

השוטר אריאל סולומון טוען שכאשר התעקב להוציא את העציר רותם לשירותים במעצר הוא אמר לו: "אני שם עליך זין, שוטר מושחת, אפס...".

רכזת החקירות ביחדת ההונאה של מחוז תל אביב, רס"ר קרן גרוס, גילתה בשנת 2013 כי כבר בשנת 2009 נהג רותם להתקשר לנייד שלה ולמשרדה ולהטיח בה שהיא מושחתת ומטייחת תיקים. קציני יחידת ההונאה, רפ"ק רונן הינדי ורפ"ק ליאור אשד פירטו עשרות שיחות מהסוג הזה באותה תקופה, ועוד עשרות פקסים משמיצים. ראש הצח"ם דאז, אריה אידלמן, טוען עכשיו שסבל מהשמצות טלפוניות דומות בנוסח: "אתה קברת אותי, אני מחוץ לבית, אתה מבסוט?".

קצין יאח"ה לשעבר, סנ"צ דוד אוסמו, התלונן כי בשנת 2010 רותם נהג להתקשר אליו עשרות פעמים בשעות שונות, בחגים ושבתות, ולהטיח בו אמירות כמו "אתה מושחת", משטרה מושחתת", "מקומכם בכלא". אוסמו טוען כי שיחות טלפון ברוח זו הקבלו ברכבו גם כאשר היה עם בני משפחה, ואף נשלחו בפקסים לקצינים הממונים עליו.

יועץ שר המשפטים לשעבר, וכיום מנכ"ל משרד המשפטים, עו"ד גיא רוטקופף, טוען כי רותם פגש בו מספר פעמים בסופרמרקט ובית קפה ברמת אביב ועלב בו, "חתיכת מושחת, מניאק" וכדומה. רוטקופף התלונן בזמן אמת, אבל חרף החלטה של שופט אשר אסר על רותם להתקרב לרוטקופף, כתב האישום מונה 12 מקרים בהם עקף רותם את ההוראה בכך ששלח פקסים למשרדו של רוטקופף.

עו"ד נחמה זוסמן מפרקליטות המדינה בירושלים טוענת כי רותם התקשר אליה עשרות פעמים והטיח בה עלבונות שונים על רקע טיפולה בעניינים הקשורים בו. בכתב האישום מייחסים לרותם 43 שיחות מהסוג הזה לעו"ד זוסמן בלבד.

התובע מפרקליטות מחוז תל אביב לשעבר, עו"ד מנחם מזרחי (היום שופט בית משפט השלום בראשון לציון), שליווה את חקירות רשות המסים בתיק המרכזי של רשות המסים, טוען כי רותם התקשר אליו 22 פעמים והטיח בו אמירות כמו "אתה מושחת, מקומך בכלא".

נתנאל לוי, ראש מחלקת חקירות בשירות המדינה, התלונן כי רותם התקשר אליו מספר פעמים איים ועלב בו שהוא מושחת.

אברהם ארדטה, סמנכ"ל החקירות והמודיעין ברשות המסים, טוען כי רותם נהג להתקשר אליו לפחות פעמיים בשבוע והטיח בו שהוא "מטייח תיקים מושחת".

הממונה על החקירות במחוז תל אביב של רשות המסים, רפי עמיאל, טוען כי רותם נהג להתקשר אליו עשרות פעמים בשבוע ולהטיח בו שהוא מושחת, "אני אכניס אותך לבית סוהר, מקומך עם האברג'לים".

החוקר דני יחזקאל ממודיעין רשות המסים טוען שרותם התקשר אליו עשרות פעמים והטיח בו אמירות שונות על רמת המוסר שלו. כך טוענים גם החוקרים ממחוז מרכז של הרשות, יאיר נחמני ועמיקם ארז.

 ההקראה של כתב האישום נדחתה מספר פעמים, והשבוע היא נדחתה עד חודש ינואר 2014.

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי | טיפול פרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות
עו"ד לירון מלכה
פלילי | פשע חמור | מין | מעצרים | צבאי | נוער
עו"ד תומר בן חמו
משפט פלילי | דיני תעבורה | נפגעי עבירה | מעצרים וחקירות
עו"ד אמיר מסארווה
פלילי | תעבורה | מעצרים | ערעורים | עתירות מנהליות
קטגוריה 2