עו"ד יעקב שקלאר
מומחה למשפט פלילי | פשיעה חמורה | פשיעה כלכלית | משפט מנהלי

דוקו סלב

נכתב על ידי עו"ד קרן זרקו זמיר ב 31/10/2016 14:31:25.

עו"ד קרן זרקו זמיר על השאלה האם עבודות השירות שנגזרו על משה פרץ הן "הנחת סלב סלקטיבית", או שבית המשפט ראוי לשבח מיוחד?

peretz moshe
משה פרץ

אורות הזרקורים הופנו אל בית המשפט ברמלה, אשר גזר סוף סוף את עונשו של הזמר משה פרץ על עבירות המס בהן הודה במרץ 2016 במסגרת הסדר טיעון. בתום סאגה בת עשור החליט בית המשפט לסרב לבקשת פרץ לביטול הרשעתו והטיל עליו ארבעה חודשי עבודות שירות, שמונה חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי בגובה של 60 אלף שקל.

משפטו של פרץ מצטרף אל המצעד השנתי של הסלבריטאים, אשר הובלו לחדרי חקירות או לבתי המשפט בשנה החולפת בחשד לעבירות מס, בכללן היזמת ענבל אור והדוגמנית בר רפאלי. רק לפני חמישה חודשים הטיל בית המשפט על הזמר קובי פרץ מאסר בפועל של שנתיים לאחר הרשעתו של האחרון בהעלמות מס. בשני המקרים של הזמרים, מדובר היה בעבירות מס מהותיות - אשר בית המשפט קבע כי נעשו ביודעין, ואשר נהוג להטיל על המואשמים בהם עונש של מאסר בפועל.

ממבט ראשון, קשה שלא לתהות כיצד הצליח משה פרץ להתחמק ממאסר בפועל, אך קשה יהיה גם לטעון להנחת סלבים בבתי המשפט, לאור גזר דינו החמור של קובי פרץ לפניו. האם יתכן כי בית המשפט נהג פה בהנחת סלב סלקטיבית, לאור היותו של משה פרץ חביב הקהל המכונה לעתים קרובות גם "המאמי הלאומי"? תהיות אלו ודומות להן עלו שוב ושוב בימים האחרונים, אך מבט יסודי יותר בפרטי המקרים עשוי בהחלט לבטלן.

שני הזמרים אמנם עברו עבירות מס חמורות ומהותיות, אשר נקבע כי נעשו ביודעין, ובכל זאת - רב השונה על הדומה בשני המקרים. כתבי האישום אשר הוגשו נגד משה פרץ הוגשו גם כנגד אמרגנו אמנון זינדני, אשר בחר כבר לפני כמעט שנתיים להודות בעבירות במסגרת עסקת טיעון עם הפרקליטות, בה נגזרו עליו עבודות שירות ותשלום קנס. זינדני גם הסיר את המחדלים בעבירות המיוחסות, כך שהחוב כבר שולם על ידו במלואו, מעבר לעונש שקיבל. 

od zamir zarko keren
עו"ד קרן זרקו זמיר

 

אף שבהחלט ניתן להרים גבה על כך שמשה פרץ נותר בשתיקתו כמעט שנתיים מאז שהודה אמרגנו בעבירות ואף הסיר את המחדלים, עדיין ייצרה עסקת הטיעון של זינדני רף ענישה מסויים לעבירות המיוחסות, אשר בית המשפט מצא את עצמו, ככל הנראה, מחויב לו. עקרון שוויון הנאשמים בפני החוק, ממנו נובע גם עקרון אחידות הענישה, הוא עיקרון מהותי ומרכזי המנחה את מערכת המשפט שלנו. הנגזרת פשוטה: אם אופי העבירות והנסיבות דומים, שיקולי הענישה צריכים להיות דומים אף הם. לכן, אם זינדני ומשה פרץ עברו עבירות דומות, לא צריך גזר הדין בעסקת הטיעון של האחד, להיות שונה באופן משמעותי מגזר הדין בעסקת הטיעון של האחר.

ניתן אפילו לטעון כי בית המשפט ראוי לשבח מיוחד על כך שלא "התפתה" להחמיר עם משה פרץ, הן לאור מעמדו הציבורי, והן לאור התהודה התקשורתית הרבה שנוצרה סביב עונשו החמור של קובי פרץ לפני מספר חודשים. החלטתו של בית המשפט שלא לפעול באופן שרירותי, על אף נסיבות מורכבות אלו והעין התקשורתית הצופה, ואולי גם המצפה, עמידה על עמידה חשובה בעקרונות החוק והמשפט, אשר הפרה שלהם הייתה עשויה להוביל אותם לבצע הפעם דווקא "החמרת סלב".


הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
פרוגינטר - אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה

חברת סומך אבטחה
חקירות | מודיעין | איתורים | שירותים מיוחדים לעורכי דין

פסגה שירותי רווחה
שירותים מיוחדים לעורכי דין, טיפול בעברייני מין, כתיבת תוכניות שיקום, אבחון מסוכנות

מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי ופרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2