פוסטה - אל תחכו לקורבן הבא

אל תחכו לקורבן הבא

נכתב על ידי עו"ד נוגה ויזל ב .

עו"ד נוגה ויזל על הצורך לטפל במגיפת האלימות במשפחה לא רק באמצעות חקיקה ואכיפה, אלא גם דרך בניית תוכניות טיפוליות

woman cry freepik
אילוסטרציה: FREEPIK

ר' היא גרושה ואימא לילדה קטנה באמצע שנות ה-40 לחייה. בתקופת נישואיה וגירושיה היו לא מעט גילויי אלימות מצד הגרוש שלה. צביטות בבטן ההריונית, דחיפות, צרחות, סיר לחץ מבעבע שעמד בכל רגע להתפוצץ.

לאחר גירושיה, באחד מביקוריו, נתגלעה מריבה בין השניים, והגרוש החל להשתולל ולאיים על חייה, סטר לה ועיקם את ידה. במזל רב ר' הצליחה להיחלץ מידיו, ונסה מהמקום עם בתה הקטנה, שהיתה עדה לכל התקרית. התלונה במשטרה לא איחרה להגיע, לגרוש הוצמדה קצינת מבחן, והוא ישב במעצר בית למעלה מחודש. הישיבה במעצר וחוסר יכולתו להתפרנס באותה תקופה רק העלו את חמתו.

לא עבר זמן רב ושוב השניים נקלעו למריבה, באחת הפעמים שבה הגיע לאסוף את בתו. הפעם הוא ניסה לחנוק אותה, והכה בפניה באגרופיו. צרחותיה שזעזעו את בניין המגורים, הביאו במהרה לא רק את השכנים אלא גם את המשטרה, ששלחה אותו הפעם למאסר בן כמה חודשים. איך תסתיים הפעם הבאה?

od vizel noga new 201 201
עו"ד נוגה ויזל

זה מתחיל להרגיש כמו מגפה. מעגל האלימות הקטלני נגד נשים הולך ומתרחב. בכל פרק זמן קצר אנו מתבשרים על אישה נוספת שנרצחה על ידי בן זוגה, הגרוש שלה, או קרוב משפחה אחר, ועוד שם נוסף למעגל הקורבנות. אלימות בתוך המשפחה, ובכלל זה אלימות נגד נשים, היא תופעה מחרידה, בזויה, שיש להוקיעה ולטפל בה באופן מיידי. אם לרגע קט נדמה לכם שהתשובה לכך תהיה החמרת הענישה נגד גילויי אלימות ופגיעה בנשים, אתם טועים. הדבר משול לצמח שהשורש שלו רקוב וגוזרים את העלים שלו בתקווה שהצמח ישתנה.

בפעם הראשונה שגבר מרים את ידו על אישה, ברירת המחדל צריכה להיות מחויבות לקבלת טיפול בשילוב עם מאסר. אם אדם לא יקבל טיפול הולם, ורק ירצה מאסר או יהיה במעצר בית, הזעם שלו כלפי הקורבן רק ילך ויגבר. אדם כזה הוא כמו פצצה מתקתקת, והסיכוי שהוא יגיע לקורבן שלו, ויפגע בה, רק עולה. כאשר קיים נגע בחברה, חלה חובה לטפל בו מהשורש, ברמת החקיקה והאכיפה, לבנות תוכניות טיפוליות ופליליות, כדי לרפא את החולי ולאפשר לאימהות והבנות שלנו לחיות כאן בביטחון ובשקט.  

פרסומת - Advertisement