פוסטה - האמת

האמת

נכתב על ידי עו"ד נוגה ויזל ב .

עו"ד נוגה ויזל על "מגידו" ועל הזכות והחובה לצלם ולהראות אסירים מאחורי הסורגים - פליליים ובטחוניים

megido 3
מתוך הסדרה מגידו

בישראל כלואים אלפי אסירים - פליליים ובטחוניים. כאשר נציבות שירות בתי הסוהר חושפת, אם בכלל, את הנעשה מאחורי הסורגים, יש לה אינטרס לגיטימי מבחינתה, להציג מציאות שלילית שיש בה גם דברים חיוביים. סדרה תיעודית אשר מהותה ומטרתה הן חשיפת הדברים כפי שהם, מאפשרת להתוודע אל מציאות מורכבת, מרובדת, שאינה שחור או לבן אלא רבת גוונים.

השקפתו של היוצר אינה רלוונטית בהקשר זה, כי אסור לטמון את הראש בחול, להתעלם, להתכחש, או להגיד "אין חיה כזאת". פשע. טרור. מאחורי הסורגים רוחשים ומבעבעים חיים שלמים של אנשים שביצעו פשעים. החברה נידתה והרחיקה אותם ממנה. היא הענישה אותם בשלילת חירותם לשנים רבות. על חלק מהם ניתן, אכן, להחיל את הביטוי חלאות אדם. אמנים ויוצרים בכלל ויוצרים דוקומנטריים בפרט רואים גם ואולי בעיקר בהם את המשובחים בחומרי הגלם ליצירתם. הצצה אל חייהם ואפשרות להתוודע אל עולמם אולי לא פותחת פתח לחמלה אבל היא קורעת צוהר לידיעה, להיכרות, להבנה. זה לא מעט, וזה חשוב.

מדוע אנחנו פוחדים עד חרמה מהאמת שמאחורי הסורגים?

כי אנחנו פוחדים מהאמת. הפחד הזה עומד בבסיס הזעם הלא קדוש שהתפרץ עם הקרנתה של הסדרה התיעודית "מגידו" של היוצר והבמאי איציק לרנר. בניכוי הרעשים הפוליטיים המעכירים את השיח הציבורי, לא אחת מכערים ומזהמים אותו, חשוב לדעתי להידרש לעצם חשיבות חשיפתו של הציבור לחייהם של מחבלים הכלואים מאחורי סורג ובריח. מהבחינה הזו אין הבדל אם החשיפה היא של עבריינים פליליים מסוכנים, רוצחים, אנסים, אנחנו חייבים להכיר את האנשים האלה.

הסדרה "מגידו" אינה חותרת תחת אף לא אחד מסמלי המדינה הקדושים. היא לא מערערת על מעמדם. היא מציגה את המחבלים, בהם רוצחים מתועבים, כבני אדם על כל מורכבותם. ככזאת היא סדרה חשובה ומעניינת.

פתחון הפה שהיא נותנת למחבלים מאפשר הצצה לנפשם, להשקפת עולמם, לייאושם, לנחישותם, לשבועתם לעצמם לעולם לא לוותר, לשנאתם הגולמית, המזוקקת; לנכונותם להקריב את חייהם במאבק נגד היישות הציונית.

od vizel noga new 201 201
עו"ד נוגה ויזל

גם סדרה תיעודית על חלאות אדם היא סדרה אנושית. ביסודה, במהותה, "מגידו" היא סדרה אנושית בהינתן שהיא משקפת את חייהם של בני אדם באשר הם, גם אם הם מכונים חלאות אדם. אנושיות היא גם רוע וגם אופל.

הסדרה מפרקת את השנאה הקיומית, התהומית, הממארת, לחומרי הגלם שיוצרים אותה - אותם בני אדם שפלים ונאלחים, שיש להם מחשבות, רגשות, אלה שכנגד שנאתם את היהודים יש בהם גם אהבה לנשותיהם, לילדיהם, להוריהם. היא מאפשרת לראות את מורכבות הדמויות, את תהומות הנפש ורבדיה, את הפרטים הקטנים המרכיבים את שגרת יומם של רוצחי יהודים.

הסדרה מראה גם את הממשק האנושי המתקיים בין אסירים לסוהרים. היא חושפת בפני הצופים את המכאניקה ואת הדינאמיקה של קשרי הגומלין בין אלה החולקים בעל כורחם את אותה קורת גג, את השהייה הכפויה שהועיד להם הגורל, אלה בסמיכות לאלה.

מושאי הצילום והדוברים מהווים עדות ממקור ראשון, עדות הנחתום על עיסתו. זו עדות שאינה נדרשת למתווכים, לפילטרים, ואינה מושפעת מנסיונות הטיה ומצגי שווא. האמת כפשוטה. העובדות כהוויתן. מה שרואים ושומעים, זה מה יש.

פרסומת - Advertisement