פוסטה - אין אומ"ץ, אין כסף
הרשעת עו"ד ברק כהן: "לא ביקורת אלא מסע עלבונות והשמצות"

הרשעת עו"ד ברק כהן: "לא ביקורת אלא מסע עלבונות והשמצות"

השופטת דנה אמיר הרשיעה את כהן בהעלבת עובד ציבור והכשלת שוטר בתיק מהתקופה בה היה…

האישומים נגד עו"ד עמיקם הדר: "הפעיל" קציני משטרה והונה לקוחות

האישומים נגד עו"ד עמיקם הדר: "הפעיל" קציני משטרה והונה לקוחות

הדר נאשם בקבלת שכר טרחה במרמה מתשעה לקוחות בטענה שבדה בפניהם חקירות והפעיל מתחזים לקצינים…

מנדלבליט: שיפגינו נגדי בכל מקום, רק לא בשכונה

מנדלבליט: שיפגינו נגדי בכל מקום, רק לא בשכונה

היועץ המשפטי לממשלה רוצה לבחור איפה יפגינו נגדו, אבל בכיכר גורן הסמוכה אל ביתו נאספו…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

אין אומ"ץ, אין כסף

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

היו"ר מעוזיה סגל שהיה אמור להיכנס בנעלי אריה אבנרי התפטר שלושה חודשים אחרי שנבחר, יועמ"ש ודוברת התנועה פוטרו, ההנהלה מפולגת והקופה ריקה. בתנועה מדברים על תוכנית הצלה באמצעות חזרה לפעילות מתנדבים, ובינתיים שתי עתירות של התנועה

segal maozia
מעוזיה סגל. "לא הקמתי את אומ"ץ ואני יכול ללא אומ"ץ"

יו"ר תנועת אומ"ץ מעוזיה סגל הודיע (18.6) על התפטרותו לאחר שנה אחת בלבד בתפקיד. סגל חתם על מכתב ההתפטרות בעקבות ישיבת ההנהלה האחרונה של התנועה, על רקע חיכוכים קשים עם חברי ההנהלה, הצבעתם נגד החלטות שהביא וקריאתם כלפיו להתפטר, וכן המצב הכספי אליו הגיעה תנועת אומ"ץ בשנה האחרונה בהנהגתו, ולאחר פטירתו של מייסד התנועה, אריה אבנרי ז"ל, מי שהוביל אותה במשך 14 שנים והפך אותה למותג בתחום של ארגון חברתי ועמותת אזרחים הפועלים למען מינהל תקין וטוהר המידות של גופי השלטון בישראל.

בישיבת הנהלת אומ"ץ לפני 10 ימים התריעו בכירי התנועה על אפשרות שתיסגר, לאור קופתה שהתרוקנה והוואקום המנהיגותי בארגון לאחר שלא נמצא מחליף שייכנס לנעליו הגדולות של אריה אבנרי. "התנועה נמצאת בבעיה חמורה ואם לא נפעל מיד, בתוך כחודשיים תיכנס העמותה למצב של חדלות פירעון. זה אומר סגירתה בחרפה וברעש גדול", הזהיר נשיא לשכת היועצים העסקיים בישראל, חיים איזנפלד, המשמש גם כחבר הנהלה באומ"ץ, "חייבים לדאוג לתרומות ולמצוא דרכים לחסכון".

avneri arye maariv ariel besor
אריה אבנרי ז"ל (צילום: אריאל בשור, באדיבות מעריב)

הישיבה בה נשמעו הדברים הסתיימה בסערה, לאחר שהיו"ר סגל נטש אותה באמצע, באיום התפטרות שמימש אתמול. חברי הנהלת אומ"ץ דרשו מסגל לאור מצב התנועה, לקצץ עלויות ולהפסיק את ההתקשרות עם יועץ משפטי חיצוני קבוע ועם דוברת, שעלותם החודשית כ-10,000 שקל כל אחד. "בזמנו של אריה (אבנרי), כל העבודה החברתית, המשפטית והתקשורתית נעשתה בהתנדבות", אמרה חברת ההנהלה, עו"ד אליס גולדמן

מ"מ היו"ר ולשעבר מנכ"ל התנועה, פליצ'ה (פנחס) פלד: "היתרה הכספית של אומ"ץ תמיד עמדה על כ-300 אלף שקל וכיום אנו עומדים ביתרה של כ-70 אלף שקל בלבד". איזנפלד הוסיף: "אין עוררין על תרומתם של היועץ המשפטי של התנועה עו"ד יובל יועז ושל הדוברת עדי באריל, אך הבעיה החמורה של המצב הכספי מאלצת אותנו להפסיק את העסקתם".

peled pelicha    
פליצ'ה פלד. היו"ר הזמני    

היו"ר סגל הטיח בחבריו: "להיות יו"ר אומ"ץ אינו דבר פשוט. אני משקיע בתנועה יותר מאשר בעבודתי (סגל הוא ראש אגף לשירותים חברתיים במועצה אזורית חוף אשקלון - ז"ק). ללא יועץ משפטי ודובר אני לא מוכן להמשיך. אין לי זמן לרדוף אחרי פעילים ועורכי דין שיתנדבו. אני לא אריה, לא הקמתי את אומ"ץ ואני יכול ללא אומ"ץ".

שלושה חברי הנהלה שהתייצבו לצד סגל טענו כי "ללא היועץ המשפטי והדוברת בשכר, אין ארגון ואין מי שיעשה את העבודה". אולם תשעה חברים הצביעו נגד סגל והמשך העבודה עם נותני שירותים בשכר. סגל הודיע על התפטרות, אולם השהה את המכתב הרשמי במשך שבוע וניסה להביא לשינוי ההחלטה, לפני שהודיע סופית על פרישתו מאומ"ץ.

במשך שבוע זה היו חילופי דברים קשים בין סגל לבין כמה מראשי הפעילים בתנועה, שהיוו אקורד סיום צורם לחיכוכים שהחריפו במהלך השנה האחרונה. "מעוזיה נאחז בקרנות המזבח", כתבה עו"ד גולדמן בזמן שסגל עיכב את מכתב ההתפטרות. בהמשך, השיח הפנימי הידרדר גם לגידופים. "השיח ירד נמוך יותר מחברי הכנסת. זו רמת השיח בעמותה לטוהר המידות ולמינהל תקין?", כתב אחד מחברי התנועה.

od avriel arie od fishler pini200  
עו"ד אריה אבריאל עו"ד פיני פישלר  

הסניף החיפאי כדוגמא?

עו"ד פיני פישלר, שהיה חבר הצוות המשפטי של אומ"ץ וחבר הנהלה, ופרש לפני כשנה לנוכח התנהלות העניינים, כואב את הרס מפעל החיים של אריה אבנרי ומה שנותר מאומ"ץ. "במשך 14 שנים בנה אבנרי ארגון לתפארת ובתוך שנה אחרי מותו הוא נהרס. אריה הוא אומ"ץ ואומ"ץ היא אריה", אומר עו"ד פישלר. "כולנו עבדנו בהתנדבות תחת אבנרי - הייעוץ המשפטי והדוברות. אבנרי היה כריזמטי, סחף אנשים להתנדבות, ואחריו היתה צריכה לבוא דמות מנהיגותית". על מצבה המעורער של התנועה ואי-האמון בין הגורמים שאמורים להובילה, תעיד העובדה שרק לפני שלושה חודשים נבחר סגל בהנהלת התנועה לקדנציה של שלוש שנים, לאחר שקודם היה במינוי זמני.

עו"ד אריה אבריאל, יו"ר סניף צפון של אומ"ץ וחבר ההנהלה הארצית (המשמש כשופט במילואים בבית הדין הצבאי לערעורים ולשעבר יו"ר ועדת האתיקה בלשכת עורכי הדין בחיפה), אומר: "אין ספק שאומ"ץ נפגעה ממותו של המייסד, הדמות המרכזית והמוביל. למעשה אבנרי עשה את רוב העבודה".

אבנרי פנה במכתבים, בסיוע הצוות המשפטי של התנועה, שפעל כאמור ללא שכר, לגופי שלטון, ליועץ המשפטי לממשלה ועוד. "לאבנרי היתה דלת פתוחה אצל מבקר המדינה, שהיה אורח כבוד בכנסי אומ"ץ", מזכיר אבריאל, "לאבנרי כעיתונאי לשעבר היו גם מקורות ומידעים מבכירים במדינה, והוא היה מתראיין לאמצעי התקשורת. למעוזיה יש זכויות רבות, הוא איש שעשה והקריב למען המדינה, והיה פעיל לצד אבנרי, אך אין לו את היכולות שלו".

ometz

בשל חוסרים אלה, בתחום התקשורתי ובהפעלת חברי התנועה, עברה אומ"ץ תחת סגל לתשלום ריטיינר חודשי לנותני שירותים, וכל זאת בשעה שזרם התרומות לאומ"ץ פחת לאחר מות אבנרי, שהיה גם המגייס העיקרי. אבריאל מאמין ביכולתה של אומ"ץ לחזור לבסיס ולשקם את עצמה, על בסיס פעילות מתנדבים - מודל שנשמר לדבריו עד עכשיו בסניף אומ"ץ חיפה, אשר הוא עומד בראשו.

"הסניף החיפאי חזק", אומר עו"ד אבריאל,  "אנו מחוז פעלתן מאוד. נלחמנו נגד הזיהום במפרץ חיפה, נגד התפשטות בתי הזיקוק ונגד שחיתות ברשויות מקומיות בצפון. מדי חודש מתכנסת בצפון ישיבת הנהלה עם פעילים קבועים". אחת השותפות המרכזיות לפעילות בצפון היא עו"ד גולדמן, חברת ההנהלה הארצית של אומ"ץ ופעילה חברתית מוכרת, בעיקר מתחום המאבקים הסביבתיים. עו"ד גולדמן מציינת כהישג כי בעקבות המאבק במפרץ, בו היתה שותפה אומ"ץ, תוכנית התרחבות בתי הזיקוק (בז"ן) נבלמה והמועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה תוכנית מצומצמת.

מה צפוי כעת? נכון לעכשיו, מ"מ יו"ר התנועה פליצ'ה פלד, אשר "גויס" על ידי אבנרי לאומ"ץ אחרי שירות כקצין משטרה בכיר (בין היתר כמפקד בית ספר חילי של מג"ב), ישמש כיו"ר בפועל. במהלך הישיבה אותה "פוצץ" סגל בטרם התפטרותו, אמר פלד כי "מצב התנועה הוא כמעט בקריסה. אני מוכן להעמיד את התנועה על הרגליים כי אכפת לי מאומ"ץ, ויותר מכך ממדינת ישראל. אני מבקש מכל חברי ההנהלה לתת יד ולהירתם לגיוס כספים לטובת שיקומה והחזרתה של אומ"ץ למסלול".

בתנועה יש אף המדברים על ניסיון להחזיר לפעילות את אלוף מיל' מנדי אור, לשעבר ראש המועצה הציבורית של אומ"ץ שהיה בין הפורשים הרבים בשנה האחרונה. 

פליצ'ה פלד מסר בתגובה: "כמי שמוביל מעתה בפועל את התנועה, יש לי ולכל חברי אומ"ץ משימה אחת חשובה מאין כמותה, והיא לפעול במרץ להמשך התחזקותה והתעצמותה של תנועת אומ"ץ. חברי תנועת אומ"ץ יזכרו במהלך כל פעילותם את האיש אשר התווה את דרכם במאבק נגד השחיתות השלטונית – אריה אבנרי ז"ל. אריה נפל בעת מילוי תפקידו, במשמר על המלחמה בשחיתות השלטונית. אנו נמשיך את מפעל חייו.

"חשוב להדגיש כי התנועה מורכבת ופועלת על ידי מתנדבות ומתנדבים רבים, חדורי מוטיבציה גבוהה התורמים ממרצם, זמנם וכשרונם. גורם מרכזי בהתוויית הפעילות היא המועצה הציבורית שליד אומ"ץ, הכוללת אנשי ציבור מתחומי עשייה שונים, כגון תקשורת, שלטון מקומי ומרכזי, משטרה, צבא, ביטחון, חינוך, משפטים ועוד. השחיתות השלטונית הגואה ממריצה ומחייבת אותנו להמשיך ולבצע ביתר שאת את פעילותנו. עשרות בתי ספר ברחבי הארץ משולבים כיום בתכנית חינוכית של תנועת אומ"ץ, שמטרתה לעודד בני נוער למעורבות במסגרת שיעורי האזרחות. אין לי ספק שנמשיך יחד בחדוות העשייה ונציב את תנועת אומ"ץ כסמן מרכזי וכשומרי הסף של החוק וטוהר המידות הציבורי. אפעל לחיזוק הקשר ושיתוף הפעולה עם גורמים הפועלים למען אותן מטרות כגון המשטרה, הפרקליטות, משרד מבקר המדינה, משרד המשפטים ועוד".

אומ"ץ – העתירות שעל שולחן בג"צ

שתי עתירות של אומ"ץ, שהוגשו באמצעות עו"ד יובל יועז, מונחות בימים אלה על שולחן בג"צ. אתמול אישר יועז כי הוא מפסיק את עבודתו עם אומ"ץ, והתנועה תחפש פרקליט שיעשה את עבודתו בהתנדבות.  

העתירה האחרונה של אומ"ץ לבג"צ הוגשה רק לפני חמישה ימים (14 יוני) ובה ביקשה התנועה להורות על הדחתו של שר הפנים, אריה דרעי, או הוצאתו לחופשה עקב השלבים המתקדמים של החקירה נגדו, בצירוף עברו הפלילי והנסיבות הגבוליות של עצם מינויו מחדש לתפקיד שר הפנים.

בעתירה נוספת הוציא בג"צ, לבקשת אומ"ץ, בפברואר האחרון צו המורה ליועמ"ש אביחי מנדלבליט לנמק מדוע לא תבוטל ההנחיה "המתירה לפרקליטות להידבר עם עדים, ולדרוש מהם לשנות את תצהיריהם, הניתנים לבתי המשפט על סמך מומחיותם או מקצועיותם". כמו כן, על מנדלבליט לנמק מדוע לא יוציא הנחיה אשר תתווה את המותר והאסור לגבי התערבות הפרקליטות בתצהירים של מומחי המכון לרפואה משפטית. הנושא עלה כזכור גם בדו"ח שהוגש לאחרונה על ידי נציב הביקורת על הפרקליטות דוד רוזן. עתירת אומ"ץ הוגשה בעקבות הביקורת שערכה במקור הנציבה הקודמת הילה גרסטל ובעקבות פרשת מאיה פורמן. 

בדיוק אתמול (18.6), במועד אשר קצב בג"צ לתגובת המדינה, הגישה הפרקליטות בקשה לדחייה של שלושה חודשים, בנימוק שהזמן דרוש לגיבוש טיוטת הנחייה של היועמ"ש וצוות שמונה לעניין בראשות המשנה לפרקליט המדינה לעניינים אזרחיים, עו"ד אורית קוטב.

 

 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement