פוסטה - אחרי נזיפה מבג"צ: המשטרה התקפלה מול המפגינים נגד מנדלבליט
הרשעת עו"ד ברק כהן: "לא ביקורת אלא מסע עלבונות והשמצות"

הרשעת עו"ד ברק כהן: "לא ביקורת אלא מסע עלבונות והשמצות"

השופטת דנה אמיר הרשיעה את כהן בהעלבת עובד ציבור והכשלת שוטר בתיק מהתקופה בה היה…

האישומים נגד עו"ד עמיקם הדר: "הפעיל" קציני משטרה והונה לקוחות

האישומים נגד עו"ד עמיקם הדר: "הפעיל" קציני משטרה והונה לקוחות

הדר נאשם בקבלת שכר טרחה במרמה מתשעה לקוחות בטענה שבדה בפניהם חקירות והפעיל מתחזים לקצינים…

מנדלבליט: שיפגינו נגדי בכל מקום, רק לא בשכונה

מנדלבליט: שיפגינו נגדי בכל מקום, רק לא בשכונה

היועץ המשפטי לממשלה רוצה לבחור איפה יפגינו נגדו, אבל בכיכר גורן הסמוכה אל ביתו נאספו…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

אחרי נזיפה מבג"צ: המשטרה התקפלה מול המפגינים נגד מנדלבליט

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

המשטרה מסרה הודעה לבג"צ, לפיה תאפשר למשמרות המחאה נגד מנדלבליט להתקרב לבית מרחק עשרות מטרים. זאת לאחר שאחד הפעילים הגיש בקשה לבזיון בית המשפט עקב התכחשות המשטרה לפסק דין קודם * עדכון: בג"צ דחה את עמדת המשטרה גם בקשר להרחקת ההפגנות נגד מנדלבליט במוצ"ש

sadka yair
יאיר סדקה

המשטרה התקפלה: לאחר נזיפה שקיבלה מבג"צ אתמול, המשטרה הודיעה היום (חמישי) לבג"צ כי היא חוזרת לעמדתה הקודמת ביחס להפגנות כנגד היועמ"ש אביחי מנדלבליט,  וחוזרת למתווה שהציגה לבג"צ בחודש מרץ, ולאחר מכן התכחשה אליו.

בסופו של דבר, לאחר שהרחיקה את פעילי המחאה למרחק רב מביתו של מנדלבליט, המשטרה הודיעה כי היא תאפשר שוב קיום משמרות מחאה שקטות במרחק של 70 ושל 120 מטר מביתו של מנדלבליט, לפי מספר הפעילים. אתמול (רביעי) כאמור שופטי בג"צ מני מזוז, עוזי פוגלמן ויורם דנציגר נזפו במשטרה על חוסר תום לב, בדיון שהתקיים בעקבות בקשת אחד הפעילים, יאיר סדקה, לחייב את המשטרה בבזיון בית המשפט. הבקשה הוגשה באמצעות עורכי הדין יובל יועז ודורון ברקת.

החל מחודש ינואר 2017 קיים העותר, סדקה, משמרת מחאה שקטה חמש פעמים בשבוע, שעתיים בכל ערב, בקרבת ביתו של היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט. לאחר מספר שבועות, שוטרים החלו להתנכל לו להרחיקו מהמקום ואף לעכבו.

בחודש מרץ הוגשו שתי עתירות, אחת של סדקה בעניין משמרות המחאה השקטות ושנייה של פעילים שקיימו את ההפגנות הגדולות יותר במוצאי שבתות. בעקבות הגשת העתירות, הציגה המשטרה לבג"צ מתווה מתון (אף שלא הוסכם על ידי המפגינים באותה עת). לפי המתווה שהוצג בבית המשפט, תאפשר המשטרה קיום משמרות מחאה במרחק של עשרות מטרים מהבית, וכאשר מדובר בהפגנות גדולות עם עשרות מפגינים - תאפשר המשטרה אחת לחודש לקיימן סמוך לבית, ורק בכל שאר השבועות יורחקו ההפגנות לכיכר במרחק כ-400 מטר. כל זאת הוצג, ואושר על ידי בית המשפט שדחה את עתירות המפגינים על סמך אותן התחייבויות משטרתיות.

אלא שלאחר מתן פסק הדין שאישר את ההסדר, המשטרה עשתה מיד "סיבוב פרסה" והתכחשה להסכמה שהיא עצמה הציגה. זאת על בסיס פרשנות לאמירות מסוימות של שופטי בג"צ, שנלוו לאותו פסק דין. השופטים ציינו קביעה עקרונית, לפיה מקום שיש חלופה - אין הצדקה לקיום המחאה ליד מעון פרטי.

hafgana mendelblit557
אחת מההפגנות נגד מנדלבליט

בדיון (14.6) בבקשת הפעיל סדקה כנגד הפרת פסק הדין הקודם על ידי המשטרה, והמשך ההתנכלות אליו כמפגין, הבהירו השופטים כי המשטרה נתנה פרשנות שגויה ומרחיבה להחלטתם אשר בפועל אימצה את המתווה שהוצג על ידי המשטרה עצמה. השופט מזוז נזף בנציגי המשטרה והפרקליטות: "באתם לכאן עם מתווה והסדר שגיבשתם עובר לדיון בפנינו (בחודש מרץ), והצגתם עמדה שביקשתם שנאשר. יום למחרת אתם משנים את העמדה – זה שימוש לרעה בהליך, דבר שאיננו מצפים מהמדינה לעשות. אני חושב שאתם נותנים פרשנות מוטעית לפסק הדין".

השופט פוגלמן הצטרף: "ההסדר ענה על האיזונים הנדרשים. יום אחרי זה לומר פוס, שברו את הכלים? זה לא מתקבל על הדעת. אין שום דבר רדיקלי בפסק הדין שכתב חברי (השופט מזוז בחודש מרץ - ז"ק). זה לא שפתאום נברא בפסק הדין משהו שלא הכרתם".

מזוז: "מה יש בפסק הדין שאתם חושבים שמתיר לכם עכשיו (להרחיק את המפגינים)... אני לא יודע לאיזה מרחק דרשתם מהם לעבור. היה שלב שאני לא יודע מי ניסה לתת לפסק הדין פרשנות מופרכת, שמשמעותו שמותר להפגין רק בסאלח א-דין (מול משרד המשפטים בירושלים)".

בשורה התחתונה, המשטרה הודיעה (15.6) לבג"צ כי משמרת מחאה תוכל להתקיים ליד מרכז הפיס המרוחק 70 מטר בלבד מביתו של מנדלבליט עם קו צפייה ישיר אל הבית, כאשר "הסכמה זו ניתנת מתוך הבנה כי מדובר במשמרת מחאה של אדם  או שניים אשר לא תגרור הפרת הסדר הציבורי מכל סיבה שהיא". אם מדובר במשמרת הכוללת שלושה עד חמישה אנשים, זו תורשה להתקיים גם כן במקום קרוב, בגן ציבורי מרחק 120 מטר.

עדכון 20.6

לאחר הדיון והודעת המשטרה, פירסם בג"צ החלטה הקובעת כי עמדתו המחייבת מתן ביטוי למחאה נגד מנדלבליט במיקום סביר, שאינו צמוד לבית אך אינו רחוק מדי, חלה גם על הפגנות ולא רק על משמרות מחאה של בודדים. פסק הדין מבהיר כי המשטרה הרחיקה לכת בנסיון לדכא את ההפגנות ולהרחיקן. "ההלכה שנקבעה (ביחס למחאה שיש להגבילה, ז"ק) מתייחסת לפעולות מחאה מול וליד המעון הפרטי של איש הציבור, היינו בסמיכות למעון, ואין להרחיבה מעבר לכך", כתב השופט מזוז.

od haklai daniel 195 195
עו"ד חקלאי

עו"ד דניאל חקלאי שייצג קבוצת מפגינים בראשות מני נפתלי בעתירה לבג"צ מסר: "בג"צ קבע כי פרשנותנו הליברל-דמוקרטית לפסק דינו בנושא ההפגנות בסמיכות לביתו של היועץ המשפטי לממשלה היא הפרשנות הנכונה וכי פרשנותן הנוקשה של פרקליטות המדינה ומשטרת ישראל לפסק הדין היא פרשנות מוטעית. מדובר בקביעה חד משמעית: בג"צ קבע כי עתירת מני נפתלי להפגין אחת לשבוע ברחוב מגורי ד"ר מנדלבליט - נדחתה אך ורק לאור עמדתן המאוזנת של הפרקליטות ומשטרת ישראל שהוצגה לפניו בתגובה לעתירה זו. עמדתן המאוזנת הייתה שאין להתיר הפגנה שבועית ברחוב מגורי מנדלבליט אך יש להתיר הפגנה ברחוב זה אחת לחודש וכן ניתן להתיר הפגנות בכיכר גורן הסמוכה שלוש פעמים נוספות בחודש.

"מייד לאחר מתן פסק הדין החליטה משטרת ישראל להתכחש למתווה זה. מתווה שאך ורק לאורו, כאמור, נדחתה עתירתם של נפתלי וחבריו. התכחשות זו הגיעה לשיאה בניסיון מדהים לאסור הפגנות גם בכיכר גורן ואף לשקול למנוע הפגנות בפתח תקווה בכלל.

"מאות ואף אלפי מפגינים ומפגינות שחרדים באמת לדמוקרטיה הישראלית, שורת חברי כנסת עקשנים מהמחנה הציוני, מרצ והרשימה המשותפת, כמה אנשי ציבור נוספים והאגודה לזכויות האזרח – הבהירו למשטרת ישראל מהי משמעותו העמוקה של מאבק למען שלטון החוק ולמען המשטר הדמוקרטי ולמען מימוש ראוי ומאוזן של זכויות האדם והאזרח ובראשן חופש הביטוי וחופש ההפגנה. בג"צ הבהיר בהחלטה שניתנה בבקשה מטעמו של המפגין יאיר סדקה, כי פרשנותן של הפרקליטות והמשטרה הייתה מופרכת וכי לא היה מקום שהן תחזורנה בהן מייד לאחר מתן פסק הדין מהמתווה שהציגו לפני בית המשפט. זהו ניצחון גדול ומשמעותי של אזרחי מדינת ישראל, של הדמוקרטיה הישראלית ושל שלטון החוק במובנו המהותי והעמוק".

קראו גם:

המחאה נגד מנדלבליט הפכה לקרב על זכות ההפגנה ליד בתי אנשי ציבור

מנדלבליט: שיפגינו נגדי בכל מקום, רק לא בשכונה

 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement