פוסטה - הרשעת עו"ד ברק כהן: "לא ביקורת אלא מסע עלבונות והשמצות"
הרשעת עו"ד ברק כהן: "לא ביקורת אלא מסע עלבונות והשמצות"

הרשעת עו"ד ברק כהן: "לא ביקורת אלא מסע עלבונות והשמצות"

השופטת דנה אמיר הרשיעה את כהן בהעלבת עובד ציבור והכשלת שוטר בתיק מהתקופה בה היה…

האישומים נגד עו"ד עמיקם הדר: "הפעיל" קציני משטרה והונה לקוחות

האישומים נגד עו"ד עמיקם הדר: "הפעיל" קציני משטרה והונה לקוחות

הדר נאשם בקבלת שכר טרחה במרמה מתשעה לקוחות בטענה שבדה בפניהם חקירות והפעיל מתחזים לקצינים…

מנדלבליט: שיפגינו נגדי בכל מקום, רק לא בשכונה

מנדלבליט: שיפגינו נגדי בכל מקום, רק לא בשכונה

היועץ המשפטי לממשלה רוצה לבחור איפה יפגינו נגדו, אבל בכיכר גורן הסמוכה אל ביתו נאספו…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

הרשעת עו"ד ברק כהן: "לא ביקורת אלא מסע עלבונות והשמצות"

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

השופטת דנה אמיר הרשיעה את כהן בהעלבת עובד ציבור והכשלת שוטר בתיק מהתקופה בה היה יועץ של חברי קבוצת "לה פמיליה": "מעובד ציבור מצופה לגלות עמידות מסוימת כלפי ביטויים מעליבים, אך האמירות חצו את גבול המותר"

cohen barak vourt 330
עו"ד ברק כהן והסנגור מנחם רובינשטיין בבית המשפט

עו"ד ברק כהן הורשע בהעלבת עובד ציבור ובהפרעה לשוטר במילוי תפקידו, עקב "קמפיין השיימינג" שניהל נגד רכז מודיעין במשטרת ירושלים, אלון חמדני, בתקופת ההפגנות של חברי קבוצת "לה פמיליה" נגד החתמת שחקנים מוסלמים בבית"ר ירושלים.

כחלק מהזדהותו עם מיעוטים וקבוצות בדלניות המתנגדות ל"משטר", ייצג ברק כהן בשנת 2013 פעילים בקבוצת האוהדים הקיצונית, והגן על זכויותיהם כנגד המשטרה שהקצינה מנגד את תגובותיה בהתמודדות מול ההפגנות, שחלקן לגיטימיות, ולעתים התפרעויות ואיומים מצד האוהדים שמחו על החתמת שחקנים צ'צ'נים בבית"ר.

במסגרת המאבק במשטרה, ובצעדיה הלא החוקיים לדעתו להצרת חופש הביטוי, העלה כהן לפייסבוק סדרה ארוכה של פוסטים ודברי גנאי קשים כנגד חמדני, רכז המודיעין בתחום סדר ציבורי במרחב מוריה, "הממונה מטעם המשטר" על הצרת מהלכי אנשי קבוצת לה פמיליה. "חמדני מייצג משטר דיכוי, משטרה חלאה, משטרה דיקטטורית. רכזי מודיעין, אנחנו לא רואים אותכם ממטר", היתה רק ההתחלה של הקמפיין שהוביל כהן, שנע בין הומור, בוז ולעג, וכלל אפילו שיר בשם "רכז מידע", שהופץ ביוטיוב.

hamdani 275
אלון חמדני

"מהפוסטים והשירים עולה כי אין מדובר בביקורת אלא במסע עלבונות והשמצות", קבעה שופטת בית משפט השלום בתל אביב דנה אמיר. לדבריה, ההרשעה עומדת בשני התנאים שהוגדרו על ידי בית משפט העליון ב"הילכת אונגרפלד", שהגבילה את המקרים בהם ניתן להרשיע בעבירה של העלבת עובד ציבור, המצמצמת את חופש הביטוי. תנאי ראשון הוא "פגיעה קיצונית בליבת כבודו של המתלונן ובקשר לתפקידו" (כשוטר) והתנאי השני: "ודאות קרובה לפגיעה בתפקודו של השירות הציבורי". הפרסומים הרבים שנעשו על פני תקופה ארוכה מקיימים את שני המבחנים, קבעה השופטת.

לדבריה, "באשר למבחן הראשון די לעיין בפוסטים ובשירים והעלבונות, ההשמצות והגידופים המצויים בהם. המתלונן מתואר כ'חולדה המכרסמת בחול', כ'שוטר שעובד כמלשן', 'כלב בן כלב, אדם מסוכן'. בנוסף מתואר המתלונן כ'עבריין במדים בדרג של סמרטוטים, ברמת בית שימוש', ש'רוצה להוכיח שיש לו זין גדול'. במילותיו של השיר חמדני הוא 'שוטר זוטר', 'נחש ירוק עיניים' אשר 'מסתובב ברחובות מתנכל ואוכל את הבריות, מכה ללא רחם בכל הילדים, בלי מדים ובלי חוקים'. בגרסה השנייה של השיר נכתב כי המתלונן הפך ל'נחש נרדף וכבר אינו סוכן סמוי, בכל העיר נשרף ושכח בקורס למלשינים שהצדק לא יברח ולא יסתיר פנים".

"אמנם מצופה מעובד ציבור לגלות עמידות מסוימת כלפי ביטויים מעליבים", כתבה השופטת אמיר. "יחד עם זאת לטעמי האמירות חוצות באופן ברור את ההגיוני והמותר, גם בראי חשיבות חופש הביטוי, ויש בה כדי להביא לפגיעה בליבת כבודו של המתלונן ואף ביחס לתפקידו... התרשמתי מכנות ואמיתות עדותו של המתלונן מדם ליבו, ביחס לפגיעה, לעלבון והביזוי הרב אותם חש והשפעת התנהלותו של הנאשם עליו באופן אישי... לצד הפגיעה בבני משפחתו".

חמדני עצמו התייצב בבית המשפט והקשיב בקורת רוח לפ]סק הדין שהקריאה השופטת אמיר. לכתבה על עדותו של חמדני - לחצו כאן.

עוד הוסיפה השופטת: "בבירור מתקיימת במקרה דנן באופן מובנה וודאות קרובה לכך שפרסומים ברשת, וודאי בקבוצות מרובות משתתפים וכולל אנשים שעמם אמור עובד הציבור לבוא במגע, יביאו לפגיעה בתפקודו של השירות הציבורי, בראי המסרים המשפילים את המתלונן עצמו ואת עצם התפקיד אותו הוא מבצע".

shofetet amir dana 200 200    
השופטת דנה אמיר    

 "חופש הביטוי אינו חופש השיסוי"

"השוטר... הידוע בכינוי העממי 'השוטר שעובד כמלשן' שבוע טוב. ברור שלא כדאי שאני ואוהדי בית"ר נהיה בקשר. השאלה למי זה כדאי? למשטרה החלאה שאתה משרת נגד האזרחים? לה זה לא כדאי. גם לא כדאי שיהיה קשר ביני לבין הבדואים שהמשטרה האכזרית שאתה משרת הולכת לגרש. לא כדאי שיהיה גם קשר ביני לבין חרדים ירושלמים שהמשטרה הבזויה שאתה העבד שלה מתעללת ומכה בהם ללא רחם. באמת לא כדאי שיהיה קשר בין הקבוצות והקהילות השונות, שהמשטרה הדיקטטורית שאתה מייצג מתעללת בה...", כתב כהן באחד הפוסטים בו תיאר את "עילת המתקפה". הפוסט מסתיים בקללה עסיסית.

כהן תיאר במהלך המשפט את פעילותו והמאבקים החברתים והפוליטיים בהם הוא שותף, כולל הסיוע לאוהדי בית"ר ירושלים, שמטרתו היתה לדבריו להוציא לפועל את מאבקם באופן לגיטימי ובגבולות החוק. המאבק האישי ברכז המודיעין החל לדברי עו"ד כהן, לאחר שנודע לו שחמדני פנה לאחד המפגינים הפעילים בנסיון לגייסו כמודיע למשטרה, וניסה לתקוע טריז בינו לבין יתר הפעילים ולהסית נגדו. בנוסף, חמדני עסק לטענתו בניסיונות הפחדה של פעילים חברתיים מקבוצות מחאה נוספות (בהן קבוצת "המעברה" הדורשת דיור ציבורי) כדי להרתיעם ולהניאם מהפגנות. בהמשך, לטענת ברק, השוטר חמדני סימן אותו אישית, בדה נגדו ראיות ומסר תלונות שווא, זאת כדי להרחיק את העורך הדין ה"בעייתי" שמגבש את הפעילים ומגן על זכויותיהם, ממגרשי הכדורגל ומ"טווח הראייה".

"הזוי שאני נדרש לעמוד בפורום פלילי ולתת הסברים ליצירה אמנותית", אמר כהן על השיר שכתב נגד חמדני. "מה כבר כתוב שם? לא איומים, לא אלימות ולא הסתה לאלימות". את הקללות והביטוי "כלב בן כלב", הסביר בעדותו, כ"סלנג ירושלמי. זה חלק מהשפה שלי", הסביר, "והשפה המדוברת על ידי הקהל אליו אני פונה".

od rubinshtein new 195 195
עו"ד מנחם רובינשטיין

"הנאשם פירט באריכות את המאבקים החברתיים והציבוריים להם הוא שותף. לאחר בחינת טענותיו לא מצאתי יש כי במאבקיו כדי להצדיק את השימוש בתכנים הפוגעניים והקשים בהם השתמש כנגד המתלונן", כתבה השופטת. "אמנם, חלק מהפוסטים אותם פרסם הנאשם מעמידים ומלמדים את קהל הקוראים על זכויותיהם... יחד עם זאת לא מצאתי כי הכתרת פעולות הנאשם בתואר מאבק חברתי או פוליטי יכולה להכשיר את דרך ההתבטאות ומסע ההשמצות הגורף שלו כלפי המתלונן... דעה וביקורת, לחוד - והשתלחות, עלבונות וביזוי לחוד. חופש הביטוי אינו חופש השיסוי".

כהן, המיוצג על ידי עו"ד מנחם רובינשטיין, עומד בפני כתב אישום נוסף עקב קמפיין הרשת וההפגנות ליד ביתם של מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח ומנכ"ל בנק הפועלים לשעבר ציון קינן. ההוכחות בתיק יחלו בספטמבר. עקב התיק הזה בית הדין לאתיקה השעה את כהן ל-18 חודשים מעיסוק בעריכת דין, אולם בשבוע שעבר בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין עיכב את השעייתו של כהן, לבקשתו, עד למתן פסק דין בערעור על ההשעיה.

עו"ד ברק כהן מסר בתגובה: "השוטר אלון חמדני התנכל לאוהדי בית"ר ירושלים בכדי למנוע מהם להפגין נגד ארקדי גאידמק ולסכל את חופש הביטוי הפוליטי שלהם. הטקסטים הביקורתיים שכתבתי בנוגע לשוטר חמדני נגעו להתנהגות פסולה שביצע במסגרת תפקידו כרכז מודיעין. הסוגיה הפוליטית הרחבה יותר אינה נוגעת לכתיבת שיר ביקורת, אלא לעיצוב מאבק אזרחי שעיקרו הטלת אחריות אישית על מקבלי החלטות הפוגעים בנו. אם שוטר פוגע ביושבי הארץ, מבצע מעצרי סרק, מאיים ומסכל פעילויות פוליטיות, הביקורת תופנה אליו ולא כלפי משטרת ישראל. אם מנהל בנק גונב מאיתנו, האחריות היא על ראשו. אביחי מנדלבליט פועל למען ראש הממשלה, אז הביקורת היא כלפיו ולא כלפי מוסד היועץ המשפטי לממשלה. רכבת האחריות האישית יצאה מזמן מהתחנה ופסק דין מרשיע בהעלבת עובד ציבור לא יכול להשיב את הגלגל אחורנית"

 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement