פוסטה - הציבור יהמר
סנגור עם חור שחור

סנגור עם חור שחור

פרסום ראשון: "המוח" שמאחורי "כנופיית הבלוגרים" הושעה לצמיתות מעריכת דין בניו יורק אבל בהשראת בית…

עו"ד מועתז ג'אבר מצהלה חשוד בסדרת עקיצות של לקוחות

עו"ד מועתז ג'אבר מצהלה חשוד בסדרת עקיצות של לקוחות

רק כאשר מועתז ג'אבר נעצר בחשד לגניבת מיליונים מלקוחה שמסרה לו שני מיליון שקל בנאמנות…

עימות חזיתי בלשכת עורכי הדין

עימות חזיתי בלשכת עורכי הדין

מצד אחד מנכ"ל הלשכה הזועם ועשרה מאבטחים פרטיים, ומצד שני עו"ד ברק כהן ועשרות תומכים…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

הציבור יהמר

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

בסנגוריה הציבורית מאמינים שאין להרשיע בפלילים אנשים שמארגנים משחקי פוקר "טקסס הולדם", ומממנים את הגנתם גם אם הם אנשי הייטק מצליחים אשר עושים זאת במרתפים אפלים * על המלאכה הופקד מנהל מחלקת בית משפט עליון שהוא המומחה להימורים של הסנגוריה

texas holdem 3
הכשרת מעמדו החוקי של משחק הטקסס הולדם

הסנגוריה הציבורית הממלאת תפקיד חברתי ומשפטי חשוב בייצוג עשרות אלפי חשודים ונאשמים אשר ידם אינה משגת, מואשמת באופן תדיר על ידי עורכי דין מהמגזר הפרטי בחריגה מתפקידה אל מעבר למנדט הציבורי המוצדק שניתן לה. הטענה המרכזית היא, שהסנגוריה מייצגת בעלי אמצעים המעדיפים להיבנות מהגנה משפטית על חשבון המדינה.

דוגמה ותזכורת להוצאת כספי ציבור שלא לצורך, אחת מני רבות, ניתנה בימים האחרונים בהכרעת דין בעניינו של רוני מנשה, איש הייטק מהרצליה אשר הורשע בארגון משחקי קלפים מסוג "טקסס הולדם" במרתף ברחוב יהודה הלוי בתל אביב.

כתב האישום הוגש לפני שנתיים נגד חמישה נאשמים אשר שימשו דילרים במקום, כולם הואשמו בעבירה זהה ופעוטה יחסית מסוג "עוון" - עריכת הימורים אסורים. התביעה המשטרתית לא עתרה למאסרים בפועל, אבל למרות זאת לשלושה נאשמים מונו סנגורים ציבוריים משום שהדיון נפתח ב"יום מוקד" (יום הקראות מרוכז של כתבי אישום בפני שופטים) אליו התייצבו הנאשמים ללא עורכי דין.

ארבעה מחמשת הנאשמים בחרו בסיום מהיר של ההליך והודו בעבירת ארגון הימורים במסגרת הסדר שסיים את ההליך נגדם באי הרשעה, ללא כתם פלילי. רק מנשה החליט לנהל את ההליך עד תומו – על חשבון קופת המדינה ובגיבוי הסנגוריה הציבורית אשר הקצתה לו שני עורכי דין, ואף שילמה לעד מומחה, מאמן פוקר מקצועי, אלפי שקלים עבור חוות דעת שתחזק את טענות ההגנה.

הנאשם היה רשאי כמובן ליטול סיכון אישי ולנהל משפט; השאלה היא האם קופת הציבור היתה צריכה לממן את בחירתו זו, כאשר מדובר באיש הייטק, לכל הפחות איש המעמד הבינוני, וכאשר על השולחן מונחת הצעה לסיום ההליך באי הרשעה כפי שנהגו הסנגורים הציבוריים של הנאשמים האחרים בתיק.

הסנגוריה הציבורית מינתה למנשה שני עורכי דין פנימיים מטעמה. עו"ד מיכל רובינשטיין ועו"ד טל ענר, שבשגרה הוא מנהל מחלקת בית משפט עליון בסנגוריה, וצורף לתיק לאחר שייצג כבר נאשם בתיק דומה בעבר. בתיק הקודם אותו ניהל עו"ד ענר בבית משפט המחוזי בירושלים נדחה לפני שנה ערעורו של נאשם שהורשע בניהול משחק "טקסס הולדם". באותו תיק נדחתה גם חוות דעת של מומחה לסטטיסטיקה, שטען כי במשחק היכולת חשובה מהמזל.

למרות קביעות בית המשפט המחוזי בתיק הקודם, החליטה הסנגוריה הציבורית לממן חוות דעת חדשה עבור מנשה, או שמא לטובת הכשרת מעמדו החוקי של משחק הטקסס הולדם.

shofetet amir dana 200 200  
שופטת דנה אמיר  

שופטת בית משפט השלום דנה אמיר, אשר ניהלה את המשפט הנוכחי, הביעה תמיהה בפסק הדין על האופן בו הציגה הסנגוריה את התיק. לדבריה, "יש לציין כי לא ברורה התייחסות ההגנה לשאלה שלפני כסוגיה עקרונית ותקדימית. והרי, סוגיית טורניר פוקר בעל מאפיינים דומים נדונה... ונקבעה פסיקה מנחה (בבית המשפט המחוזי ירושלים, ז"ק), כי במשחק טקסס הולדם רכיב המזל גובר על היכולת", שזוהי הסוגייה המכרעת בנושא חוקיות של משחקי הימורים.

הסנגוריה שילמה עבור חוות הדעת בתיק האחרון כ-5,000 שקל למומחה בו בחרה, השחקן המקצועי ומאמן הפוקר, סטס טישקביץ, מייסד "האקדמיה הישראלית לפוקר". השופטת אמיר ציינה ביחס לחוות דעת המומחה כי "לא עלה בידי ההגנה לשכנע באופן שניתן יהיה לומר: היכולת וההבנה היא המכריעה. וממילא, אמת המידה הפסיקתית בישראל היא של השחקן החובב, לא המקצוען". לאחר ההרשעה בתיק, הודיעה הסנגוריה הציבורית אף כי תשקול הגשת ערעור לאחר מתן גזר הדין.

מהסנגוריה הציבורית נמסר בתגובה: "הסנגוריה מונתה לייצג את מר רוני מנשה על פי עילה הקבועה בחוק. עורכי הדין סברו כי קיימת למר מנשה הגנה משפטית מפני האישום, מכיוון שקיימת מחלוקת על הגדרת משחק טקסס הולדם כמשחק אסור. יש לציין כי פסקי דין שעסקו בסוגיה בעבר לא דנו במשחק הטקסס הולדם בתצורה של טורניר, ומכאן שהפסיקה הקודמת אינה מחייבת. כמו כן, הסוגייה טרם הגיעה לפתחו של בית המשפט העליון".

על היצוג בתיק נמסר: "לצורך ניהול התיק עורכי הדין נזקקו לחוות דעת של מומחה כפי שמקובל במשפטים רבים. ההיוועצות במומחה היתה חיונית למתן ייצוג הולם ללקוח והסנגוריה שילמה למומחה בהתאם לתעריפים הקבועים בתקנות. הטענות על כך שמר מנשה היה צריך להודות רק מכיוון שנאשמים אחרים הודו מנוגדות לזכותו של מר מנשה להיאבק על חפותו, בלי קשר להחלטות שקיבלו נאשמים אחרים".

על הסוגייה העקרונית של הטקסס הולדם נמסר: "אם תתקבל טענתו של מנשה שהמשחק אינו משחק אסור, ייחסכו אישומים פליליים המוגשים כיום נגד אנשים נורמטיביים וממילא ייחסכו גם משאבי תביעה, סנגוריה וזמן שיפוטי יקר. חשוב לציין שבעבר, 'התעקשות' נאשמים להיאבק על חפותם, כולל בטענות משפטיות עקרוניות, הובילה לזיכויים ואף לשינוי הלכות חשובות ופיתוח המשפט הפלילי בכללותו".

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement