פוסטה - שיווק אופציות בינאריות - עבירת מקור לפי חוק איסור הלבנת הון

שיווק אופציות בינאריות - עבירת מקור לפי חוק איסור הלבנת הון

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

 

הממשלה וועדת השרים לחקיקה אישרו היום (18.6) את הצעת החוק של שר האוצר לתיקון חוק ניירות ערך, האוסר על זירות סוחר שפועלות מישראל להציע ללקוחות מחוץ לישראל מסחר באופציות בינאריות. הצעת החוק, הקובעת אף כי שיווק אופציות בינאריות תיחשב כעבירת מקור לפי חוק איסור הלבנת הון, תועבר לאישור הכנסת.

לפני כשנה אסרה רשות ניירות ערך על זירות סוחר הפועלות מול לקוחות ישראלים לסחור באופציות בינאריות. לפי עמדת הרשות, המסחר באופציות בינאריות דומה במהותו להימורים ולא למסחר לגיטימי בניירות ערך. מסיבה זו אסרה הרשות על זירות אלה להציע ללקוחות ישראלים לרכוש אופציות בינאריות. ואולם, על פי המצב המשפטי עד כה, זירות סוחר שפעלו מישראל רק כלפי לקוחות זרים עדיין יכלו לסחור במכשירים פיננסיים שונים, ובכלל זה באופציות בינאריות, ללא כל הסדרה או פיקוח.

בעת האחרונה הגיעו לגורמי האכיפה השונים, ובהם רשות ניירות ערך, תלונות רבות וחמורות בדבר הפסדים כספיים רבים של לקוחות ממדינות שונות ברחבי העולם, כתוצאה מפעילות מסחר בזירות סוחר ישראליות הפועלות כלפי משקיעים בחו"ל, ובאופן מיוחד בקשר של פעילות באופציות בינאריות. תופעה זו צברה תאוצה רבה ויצרה הדים שליליים נרחבים בעולם, תוך גרימת נזק תדמיתי משמעותי לישראל ולשוק ההון בישראל.

על רקע זה פעלו רשות ניירות ערך יחד עם משרד האוצר, היועץ המשפטי לממשלה, ומחלקת הייעוץ והחקיקה במשרד המשפטים לגבש את הצעת החוק. הצעת החוק מעניקה לרשות ניירות ערך סמכויות אכיפה בנוגע לפעילותן של זירות הסוחר המנוהלות בישראל ופונות ללקוחות מחוץ לישראל. הצעת החוק אוסרת על זירות כאלה להציע ללקוחותיהם בחו"ל לסחור באופציות בינאריות והיא קובעת כי הצעת מסחר באופציות בינאריות, תהווה כאמור עבירת מקור לפי חוק איסור הלבנת הון, כלומר לנאשמים תיוחס גם הלבנת הון, וזאת נוכח המאפיינים העברייניים שעשויים להתלוות לתעשייה זו. 

קראו כאן על כמה חקירות שבוצעו לאחרונה כנגד משווקי אופציות בינאריות: חברת iTRADER וחברת "אקספרס טארגט מרקטינג".

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר: "מעבר לפגיעה הכלכלית החמורה באזרחי העולם, משווקי אופציות בינאריות גורמים לנזק תדמיתי והרסני חמור שהולך וגובר וצובר תאוצה ומלבה את האנטישמיות כלפי היהודים בכלל והישראלים בפרט. החוק יאפשר לרשות ניירות ערך לפעול באופן תקדימי נגד אותם גורמים הפועלים היום מישראל מול לקוחות מחוץ לישראל , תוך הטלת סנקציות אזרחיות ופליליות חמורות עד לכדי מאסר בפועל".

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement