פוסטה - החשד לאונס קבוצתי בהרצליה: "היה תכנון מוקדם"

החשד לאונס קבוצתי בהרצליה: "היה תכנון מוקדם"

נכתב על ידי מיכאל פרוסמושקין ב .

בית משפט השלום בתל אביב האריך בשישה ימים נוספים את מעצרם של שלושת הצעירים החשודים באונס אכזרי של נערה בת 17 בהרצליה בסוף השבוע האחרון.

כזכור, השלושה נעצרו בתחילת השבוע בחשד כי סיממו את הנערה, שהיתה מוכרת לאחד מהם, ואנסו אותה בזה אחר זה במשך מספר שעות. במהלך הדיון היום (20.4.17) עו"ד טלי גוטליב המייצגת את אחד החשודים מהדרום, טענה כי הנערה פרסמה בפייסבוק שלה תמונות עם חוטיני, דיברה בגוונים מיניים ויצאה עם גברים בני 50. לכך השיב נציג המשטרה: "הנושא בבדיקה. כל בחורה יכולה להעלות כל מיני תכנים וזה מותר, אם זה מוסרי או לא זה לא עניין שלך. ברגע שאומרים 'לא' אז לא". עוד ציינה הסנגורית כי ישנה הקלטה שבה נשמעת הנערה אומרת לחבר נוסף של החשודים: "בוא תעשה אותי", ולדבריה נשמעת בהקלטה זו כשהיא גונחת. לכך השיב החוקר תוך שהוא מציג לבית המשפט את תמליל ההקלטה: "מדובר בגניחות כאב".

כאשר שאלה עו"ד גוטליב לעניין הסמים שנטען שנמצאו, השיב החוקר: "המתלוננת מתארת סיטואציה מסוימת שבעטיה היא נכנסה למצב של חוסר אפשרות להתנגד". לדבריו, בגופה של הנערה נמצא קוקאין. באותה נשימה ציין החוקר כי בחיפוש בבתיהם של החשודים לא נמצאו סמים. בהקשר זה הנערה סיפרה כי לאחר ששתתה משקה היא איבדה את כושר ההתנגדות שלה. עוד ציין החוקר כי הנערה אמרה שהיא זעקה אבל זה לא עזר.

כאמור, החשד של המשטרה מתבסס על עדותה של הנערה, לפיה כאשר הגיעה לדירתו של הצעיר מהרצליה בעקבות היכרות קודמת עמו, לא ידעה ששני חבריו בדירה. "לאחר שהיא היתה במיטה היא ראתה אותם, הם הסתתרו בתוך הבית", טען החוקר. "המתלוננת היתה במצב של חוסר אפשרות להתגונן או להביע עמדה ואז מצטרפים השניים האחרים".

במהלך הדיון שאל סנגורו של חשוד נוסף, עו"ד דן באומן, כיצד התרשם קצין החקירות ממה שנשמע בהקלטות ששלחה הנערה לחברם של החשודים. לכך השיב החוקר: "ההתרשמות שלו כי זה לא גניחות של הנאה". הסנגור: "מרשי ללא עבר פלילי ומעולם לא נחקר במשטרה. לא יתכן שחייל בצבא יעשה דבר כזה. אין חבלות פיזיות על המתלוננת. החוקר ציין שנמצאו שרידי קוקאין, וזה לא בהכרח קשור לאירוע והם יכולים להישאר בדם מספר ימים. סמים לא נתפסו. הרושם הבלתי נמנע שהחקירה הולכת לקראת מבוי סתום".

עו"ד אייל שמחוני, המייצג את החשוד המרכזי, אמר: "המצוקה של המתלוננת שאנחנו שומעים לאורך הדיון, יכולה להיות במצוקה גם אם הדברים נעשה בהסכמה והדברים התגלו בציבור ולמשטרה".

השופטת חיותה כוחן עומר קבעה בתום הדיון: "מאז הוארך מעצר החשודים, נוסף חומר חקירה שיש בו כדי לחזק את החשד כנגד החשודים. הונח בפני חומר שיש בו כדי להצביע על תכנון מוקדם ועל כך שהחשודים מודעים למעשיהם, ולא בהסכמה עסקינן".

השופטת התייחסה למצבה הנפשי של הנערה וחוסר היכולת של החוקרים, בשלב זה, לגבות ממנה גרסה נוספת: "למרבה הצער, נוכח מצבה הנפשי של המתלוננת, לא ניתן היה לבצע פעולות חקירה מתבקשות. על פי חוות דעת רפואית המתלוננת נמצאת במצב טראומטי בעקבות האירוע שחוותה. בשלב זה היא מלווה על ידי גורמים מקצועיים. לכך יש להוסיף כי סמוך לאירוע נראו עליה סימנים המחזקים את גרסתה לפיה נהגו בה באלימות".

כאמור, בתום הדיון קבעה השופטת כי קיים חשד סביר והאריכה את מעצרן של השלושה עד 25 באפריל.

עדכון (3.5.17)

אחרי שבועיים במעצר, שלושת הצעירים, שהיו עצורים בחשד לאונס קבוצתי של נערה בת 17 בהרצליה, שוחררו בהסכמת המשטרה בעקבות הנחיית הפרקליטות. ההחלטה נובעת מהעובדה כי לא התגבשה תשתית ראייתית מספקת כנגד החשודים שיש בה כדי לסתור את גרסתם שהכל היה בהסכמה. 

כזכור, השלושה נעצרו בחשד כי נתנו לנערה, שלה הייתה היכרות מוקדמת עם אחד מהם, סם מסוג קוקאין בתוך משקה ואז אנסו אותה לכאורה במשך מספר שעות תוך שאזקו אותה באזיקים. על גופה של הנערה נמצאו גם סימני אלימות. חרף העדויות הרבות שנגבו בתיק, המשטרה לא ערכה עימות בין החשודים לבין הנערה, שלגביה נטען כי שרויה במצב נפשי קשה מאז המקרה. 

החשודים -  שהיו מיוצגים על ידי עורכי הדין ציון אמיר, טלי גוטליב ורותם כהן - טענו לכל אורך החקירה כי המעשים בוצעו בהסכמה. כאמור, השלושה שוחררו לעשרה ימי מעצר בית, הפקדה של אלפיים שקלים והרחקה מהעיר הרצליה למשך 30 ימים. יש לציין כי טרם ברור אם התיק נסגר סופית או שחקירתו תימשך. 

עו"ד רותם כהן, המייצג את אחד החשודים, מסר בתגובה: "ברגע שהחשודים שוחררו בהסכמה הדברים מדברים בעד עצמם". 

פרסומת - Advertisement