פוסטה - השחיתות לפי יואב סגלוביץ'

השחיתות לפי יואב סגלוביץ'

נכתב על ידי אמיר זוהר ב .

תחת עיניו הבוחנות של של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הציג החוקר של הירשזון קצב ואולמרט את תפישת העולם שלו לקידום המאבק בפשיעה וקידום היושרה של תושבי מדינת ישראל 

 segalovich yoav 400 293
 ביעור השחיתות החוקית. סגלוביץ

יואב סגלוביץ, ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה לשעבר, ומי שאמור להיות השר לביטחון פנים בממשלה שיקים יאיר לפיד, אם יקים, ערך היום מסיבת עיתונאים בהשתתפות יושב ראש התנועה לפיד. סגלוביץ פרס את תפיסת עולמו בנוגע לאכיפת החוק, מה שהוא מכנה "תוכנית נחשון". הוא פתח את דבריו בשאלה, "מהו חוסן לאומי?", והסביר, "חוסן לאומי אינו רק ביטחון במובן הצבאי של מלחמות ישראל, אלא גם סדר יום של מאבק בשחיתות ציבורית".

לדברי האיש שאחראי למאסרים של הירשזון, קצב, אולמרט ועוד רבים ו"טובים", השיח סביב שחיתות איננו צריך להיערך רק בשאלה אם מדובר בעבירה פלילית או לא עבירה פלילית, אלא גם מה נכון ומה מוסרי במרחב החברתי והציבורי. "צריך להכניס למילון המושגים החברתי והציבורי את המושג האנגלי it's not done, דבר שלא ייעשה. הכוונה היא לשחיתות החוקית, אותם דברים שכל אחד יודע לזהות שהם לא בסדר, מרגישים אותם אבל לא יוצאים נגדם. מאבק בשחיתות מעולם לא היה יעד ממשלתי רשמי, אבל הוא יהיה יעד ממשלתי של ממשלה בראשות יש עתיד".

ניכר על סגלוביץ שהופעה בפני ציבור עדיין מכבידה עליו, מה שאפיין אותו גם במשטרה. שפת הגוף שלו התייחסה במהלך דבריו אל היושב ראש ראש לפיד, שישב בשורה הראשונה ובחן את הופעת הטאלנט מהמשטרה. "מערכת המשפט היא מאבני היסוד של משטר דמוקרטי, ההשקעה שלנו בה איננה סתם ססמת בחירות אלא תוכנית עבודה של הממשלה שתוקם על ידי יש עתיד", חזר סגלוביץ ואמר שוב ושוב. "אנחנו מדברים על שחיתות פלילית מובהקת ושחיתות חוקית. השחיתות הפלילית מטופלת על ידי המשטרה, אבל יש גם את השחיתות החוקית שמקורה בפוליטיקה והיא השתרשה במוסדות ציבוריים - מבחינתנו, גם התרופה לה תבוא מהפוליטיקה".

segalovich yoav lapid yair 399 279
עיניו הבוחנות של יאיר לפיד


סגלוביץ סקר 10 נקודות למניעה ושינוי המצב הנוכחי:

1. חוק הקלון. "מי שהורשע והמשיך בחייו, שיעשה ויצליח, אבל הוא לא יכול להנהיג אותנו כנבחר ציבור".

2. התנהגות בחקירה. "נבחר ציבור אינו יכול לשתוק בחקירה. אם בחר לעשות כן לא יוכל להיות נבחר ציבור".

3. כספים קואליציונים. "מקור לצרות, תהליך משחית ומושחת שייפסק במושב הראשון של הממשלה בראשות יש עתיד".

4. גופי אכיפה. "אם תוקם ממשלה בראשות לפיד היא תחזק את גופי האכיפה - המשטרה והפרקליטות ובתי המשפט".

5. שומרי הסף. "היועץ המשפטי לממשלה ומבקר המדינה, אנחנו נבקש מהם לקבל עוד נושאים וסמכויות כדי שיציבו בפנינו את תמונת המראה של המגזר הציבורי, הם יגידו לנו מה שאנחנו לא רואים".

6. רשויות מקומיות: "מה יש במנגנון המוניציפלי שמושך אליו את גילויי השחיתות החוקית והלא חוקית? יש תזכיר חוק בעניין הזה אבל אם הוא לא יקודם אז במושב הראשון של הכנסת הבאה החוק הזה יעבור. נבנה מנגנון ניגוד עניינים של חברי מועצה, מה שאין היום. נוציא את הפוליטיקאים ממוקדי קבלת החלטות כלכליות מקצועיות כמו ועדות מכרזים".

7. מוסדות התכנון והבנייה. "זה הפתח לצרות כאשר יושבים שם פוליטיקאים, ועובדה שיותר מדי נבחרי ציבור נחקרו על העניין הזה".

8. שירותי מניעה ואכיפה - שיטור כשירות חברתי. "נקים תחנת משטרה בכל עיר. ביטחון אישי זה השקעה אבל הוא גם ערובה לשגשוג כלכלי".

9. תאונות דרכים. "יש עתיד תשקיע בתחום הזה בשל חיי אדם שנגדעו, משפחות שנהרסו ופצועים שסובלים שנים רבות".

10. נוער בסיכון ונוער עובר חוק. נכפיל את העיסוק בנושא, ממשלה עם לב יכולה לטפל בנוער הזה, גם אם כולם יגידו שיש דברים יותר חשובים ודחופים".

את דבריו סיכם סגלוביץ בכך שהתוכנית שהציג היא "ישימה ואפשרית, ויקדמו אותה גם פוליטיקאים ממפלגות אחרות. אפשר לגייס לזה תמיכה וכסף בלוח סדרי העדיפויות".

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement